Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
JHM skce 2019
JHM Skce Reym 2019
Brzeziny 2019
JHM Okrzejówka 2019.01.09

Bezpieczne grzybobranie

11.09.2018 - Skierniewice - Wiadomości

Wrzesień to sezon wysypu grzybów, zatem amatorów grzybobrania nie brakuje. Niestety wraz z tym mogą nasilić się zgłoszenia dotyczące zaginięć grzybiarzy. Doświadczenia z ubiegłego sezonu pokazują jednoznacznie, że wiele osób w sposób nieprzemyślany wybiera się do lasu.

Najczęściej w lesie gubią się osoby starsze, które straciły orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu. Sytuacja, gdy starszą osobę (często wymagającą przyjmowania stałych lekarstw) w lesie zastaje zmrok, stanowi zagrożenie dla jej zdrowia.

Dlatego zawsze wszczynane są poszukiwania zaginionego. Do akcji angażowani są policjanci z wszystkich komórek organizacyjnych policji, strażacy, strażacy ochotnicy, a nawet leśnicy.

Zazwyczaj poszukiwania kończą się szczęśliwie i zagubione osoby zostają odnalezione, choć czasami poszukiwania trwają po kilkanaście godzin. Policjanci wykorzystują wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Często do poszukiwań angażowany jest policyjny śmigłowiec, wyposażony w specjalistyczny sprzęt pomagający odnaleźć człowieka w bardzo trudnym i niedostępnym terenie.

Zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, a także nie informują rodziny w którym kierunku udają się na grzybobranie. To najczęściej utrudnia pracę służbom ratunkowym.

O wiele prościej, i co ważne bezpieczniej, jest wyposażenie grzybiarza w najzwyklejszy telefon komórkowy. Po pierwsze umożliwi to kontakt z policją w sytuacji zagubienia, a po drugie pozwoli na wyznaczenie terenu poszukiwań. Warto jest także założyć do lasu kamizelkę odblaskową – nocą ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego.

asp. szt. Barbara Stępień, fot. archiwum

Komentarze

Dodaj komentarz