Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Środa, 19 grudnia 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
jhm glowna2
brzeziny
brukbet
jhm glowna3
jhm glowna1

Bomba chemiczna w centrum Żyrardowa?

03.10.2018 - Żyrardów - Wiadomości

O ponad metr zostało obniżone lustro wody w Stawie Górnym. Jest to nieodzowne ze względu na prowadzoną przez miasto inwestycję przy budowie ul. Nowy Świat w Żyrardowie i zagospodarowania terenu wokół. Czyżby zapomniano o jednym szczególe? Osady na dnie stawu mogą skrywać niebezpieczne związki chemiczne, które spływały przez lata funkcjonujących tutaj zakładów.

Problem może być znacznie poważniejszy niż tylko stosy stłuczonego szkła.
– Jestem zwolennikiem całkowitego oczyszczenia, odmulenia zbiornika, jest szereg technologii. Tylko że to mogą być ogromny koszty. Osady w tym zbiorniku mogą zawierać szereg niebezpiecznych substancji i nie będzie można ich wywieźć po prostu na pole – mówi Adam Rakszewski, prezes Fundacja Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i Okolic.
Przypomina, że były wykonywane badania osadów w zbiorniku Hamernia. Tam wyniki były złe, a co dopiero w zbiorniku w środku miasta. Od podobnych badań należałoby przystąpić w przypadku Stawu Górnego.
– Miasto chyba przygotowywało się do takiego projektu – mówi Rakszewski.

Na razie można liczyć na niego i ekipę wolontariuszy, głównie wędkarzy, którzy zadeklarowali, że 6-7 października będą sprzątali odsłonięte dno ze śmieci. Można się do nich przyłączyć. Po sprzątaniu planowane jest ognisko.

Nad brzegiem Stawu Górnego spotkaliśmy Tomasz Wnuka (na zdj.). Zapewnia, że przyjdzie sprzątać. Mieszka niedaleko w budynku przy ul. Waryńskiego. Od dziecka przychodził nad Staw Górny.
– Jeszcze nigdy staw nie był w tak fatalnym stanie. A dwa lata temu kąpałem się w tej wodzie. Nie rozumiem też, po co jest spuszczana woda? Wyginą tylko ryby. Wykonawca robót może przecież może kontynuować prace. Wbił w dno metalowe zabezpieczenia – uważa Wnuk.

Włodzimierz Szczepański

 

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu (4.10) "Głosu Żyrardowa i Okolicy"

Komentarze

Dodaj komentarz