Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Piątek, 18 stycznia 2019
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
JHM skce 2019
JHM Skce Reym 2019
Brzeziny 2019
JHM Okrzejówka 2019.01.09

Europejskie Centrum Ortopedii Dziecięcej powstanie w Skierniewicach

20.05.2015 - Wiadomości dnia

Fundacja „Kochaj życie” chce wybudować klinikę, w której lekarze „spełniać będą marzenia dzieci o dłuższych kościach i nowych stawach”.  - Jesteśmy pod wrażeniem oferty Skierniewic, lokalizacja jest doskonała – mówi prezes Małgorzata Nawrotnik. Dziś w ratusza prezes Fundacji oraz prezydent Krzysztof Jażdżyk podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia w mieście Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej.

 

List intencyjny pomiędzy Fundacją Zdrowia i Kultury „Kochaj w Życie oraz prezydentem miasta Skierniewice to deklaracja, że w ciągu najbliższych pięciu lat powstanie w mieście specjalistycznego centrum ortopedii dziecięcej. Będzie to druga na świecie klinika, w której przeprowadzane mają być operacje umożliwiające najmłodszym stanięcie na własnych nogach. W Skierniewicach leczone mają być dzieci z całego świata. Małgorzata Nowotnik, prezes zarządu Fundacji mówi: - jak wynika z danych statycznych, największa grupę naszych pacjentów stanowić będą dzieci z Polski i Arabii Saudyjskiej.

- To ważny dzień dla miasta, szansa na rozwój i promocję – mówi prezydent Krzysztof Jażdżyk.

Koszt powstania klinika to około 30 milionów złotych. Docelowo w centrum pracować będzie 300 osób. Klinika pomagać ma również dorosłym ze schorzeniami ortopedycznymi.

W podpisanym liście intencyjnym strony zobowiązują się do podjęcia działania zmierzających do stworzenia Europejskiego Centrum Ortopedii Dziecięcej w Skierniewicach. Najprawdopodobniej w tym celu stworzona zostanie spółka, której udziałowcem będzie fundacja. Miasto zobowiązuje się natomiast do przygotowania nieruchomości, na której powstaną obiekty kliniki. Wskazana przez strony nieruchomość mieści się na dawnych powojskowych terenach przy ul. 26 Dywizji Piechoty. Fundacja zainteresowana jest obszarem około 2 hektarów. Samorząd ma wydzielić działkę z nieruchomości, którą dysponuje, przystąpić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, tak by umożliwić budowę kliniki. Miasto w formie uchwały podejmie również decyzję o sprzedaży nieruchomości z bonifikatą. Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości  może być zawarta na okres nie dłuższy niż 2 lata.

W klinice mieliby leczyć lekarze wyszkolenie przez dr Drora Paleya, który prowadzi jedyną na świecie klinikę, która daje nadzieję dzieciom i ich rodzinom, na to, że kiedykolwiek staną o własnych siłach, na własnych nogach. Tylko od października do fundacji zgłosiło się 30 dzieci, które czekają na konsultacje u „cudotwórcy” – ortopedy z Florydy, który pozwala stanąć na nogi, tym, którzy na świat przyszli praktycznie bez nóg.

Klinika w West Palm Beach na Florydzie w Stanach Zjednoczonych jest jedynym ośrodkiem na świecie, gdzie  lekarze „spełniają marzenia dzieci o dłuższych kościach i nowych stawach”. Nogi, które doktor Dror Paley operuje w Polsce zostałyby amputowane.

- Nasi lekarze, gdy mówimy o klinice w West Palm Beach denerwują się, tłumaczą braki w sprzęcie, ograniczonych możliwościach. Fundacja „Kochaj życie” chce by dzieci, które obecnie leczy się w USA były operowane, rehabilitowane i leczone w kraju, by mogły samodzielnie stanąć na nóżkach – mówi Małgorzata Nowotnik, prezes fundacji.

Na Florydę wylatują dzieci wymagające pomocy. Koszt samej operacji to 600, nawet 800 tysięcy złotych, do tego rodziny muszą zabezpieczyć fundusze na rehabilitację, pobyt w Stanach Zjednoczonych przez okres leczenia. Europejska klinika, której patronowałby dr Paley miałaby powstać w ciągu dwóch lat. Fundacja jeszcze w tym roku chce wmurować pod budowę kamień węgielny. Tekst i fot. anw

Więcej w kolejnym wydaniu "Głosu Skierniewic i Okolicy" 28 maja.

 

Komentarze

Dodaj komentarz