Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Wtorek, 18 września 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA

GODZIANÓW: ASF może dotknąć każdego

12.10.2017 - Skierniewice - Wiadomości

ASF, czyli afrykański pomór świń, nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki całego kraju i niebezpieczny dla gospodarstw.

Na terenie powiatu skierniewickiego jest około 50 tys. sztuk świń. – Są u nas gminy, gdzie koncentracja trzody chlewnej jest bardzo duża, na przykład w gminie Godzianów, tam jest sześć miejscowości i około 8 tys. sztuk świń – mówi Piotr Cymerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skierniewicach. – Jest to ogromna koncentracja i jeśli tam wystąpiłaby ta choroba to będziemy musieli w promieniu 3 kilometrów wybić wszystkie zwierzęta.

Na dziś afrykański pomór świń szerzy się na terenie trzech województw: mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego. Ostatni najbliższy przypadek wystąpił 190 km od Skierniewic. Wirus jednak jest coraz bliżej nas i dlatego wszelkie zasady, które należy wdrożyć są w tym przypadku bardzo ważne. Konsekwencje tej choroby możemy odczuć wszyscy, przede wszystkim w naszych portfelach, bo mięso będzie z pewnością horrendalnie drogie.
Tekst i fot. Beata Pierzchała

Więcej na ten temat w najnowszym, papierowym wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” z dn. 12.10

Komentarze

Dodaj komentarz