Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Niedziela, 22 lipca 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
jhm skierki

Jego prace były pokazywane w 40 krajach na całym świecie

08.08.2017 - Żyrardów - Kultura

Zbigniew Kołaczek urodził się 25 kwietnia 1964 roku w Żyrardowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki (1984-1989). Otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Ilustracji i Projektowania Książki prof. J. Stannego za ilustracje i opracowanie graficzne książki G.Orwella ,,Rok 1984”. Aneks z malarstwa w pracowni prof. J. Tchórzewskiego, aneks z rysunku w pracowni Z. Glazer.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, rysunkiem prasowym i ilustracją książkową.
Jego ostatnie prace to w większości karykatury, jednak przede wszystkim przedstawiają postaci historyczne. – To mnie najbardziej interesuje: karykatury, rysunek satyryczny i ilustracje – mówi Zbigniew Kołaczek – Kiedy tworzę postać historyczną, przedstawiam nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też coś co świadczy o charakterze danej osoby, o jej wewnętrznych cechach czy o wydarzeniach z nią związanych – dodaje.

I faktycznie, wystarczy spojrzeć na portret cesarzowej Sisi. Od razu widać, że to była kobieta, która dbała o swoją urodę, poza tym ma zaciśnięte wargi, ponieważ wstydziła się swoich zębów i rzadko się uśmiechała, a uwypuklony na rysunku pilnik w sercu przypomina o jej tragicznej śmierci. Natomiast na portrecie włoskiego malarza i architekta Raffaella można dojrzeć aniołki, które na zawsze wpisały się w jego twórczość.
Małgorzata Piekarska

Więcej w najnowszym wydaniu (10.08) „Głosu Żyrardowa i Okolicy”

Komentarze

Dodaj komentarz