Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Czwartek, 19 lipca 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
jhm skierki

Obywatelskie poruszenie. Jest lista projektów

28.07.2017 - Skierniewice - Wiadomości

Ratusz ogłosił (14.07) listę projektów zakwalifikowanych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta na 2018 rok.

O finansowanie w  ramach puli środków zabezpieczonych w planie wydatków miasta na rok przyszły ubiegali się autorzy 26 projektów, z których 23 przeszły merytoryczną oceną. Pozytywnie zaopiniowano 11 zadań dużych, tzw. ogólnomiejskich, na łączną kwotę ponad 1,8 mln zł. Na osiedlu Widok o finansowanie ubiegać się będzie 3 autorów projektów. Wartość zadań opiewa na łączną kwotę 99 tys. zł.  

„Tajemniczy ogród - miejsce zabaw i edukacji” powstać miałby na działce przy ul. Szarych Szeregów. Szacowana wartość zadania to niemal 200 tys. zł. Chodzi o modernizację placu przy szkole. Komisja oceniająca projekty zwróciła uwagę, że wartość zakładanych wydatków jest niedoszacowana, a realizacja zadania nie jest możliwa w ciągu jednego roku. Tym samym koszt ograniczono do 50 tys. zł, uznając, że budżet wystarczy na przygotowanie dokumentacji inwestycji.

Obywatele wnioskują również o budowę betonowych stołów do gry w szachy, chińczyka, piłkarzyki. Te miałyby stanąć na terenie miniparku na osiedlu Widok. Projekt komisja uznała za możliwy do realizacji pod warunkiem, że zadanie zostanie okrojone o jeden betonowy stół do gry w piłkarzyki pod chmurką. Tym samym zmieniło się również wyliczenie budżetowe - z zakładanych 25 tys. zł przewidzianych przez autora do 20 tys. zł - wynikających z kalkulacji eksperckiej ratusza.

I ostanie z „widokowych” zadań dotyczy zakupu i montażu dwóch betonowych stołów to gry w tenisa stołowego. Tu komisja uwag nie wniosła - zarówno, gdy chodzi o zakres, jak i wartość zadnia (20 tys. zł).

W rejonie II pozytywnie zaopiniowano cztery zadania obywatelskie na łączną kwotę ponad 375 tys. zł. Komisja oceniająca projekty nie wniosła uwag do pomysłu montażu piłkochwytów na boisku głównym i bocznym MLKS Widok (ul. Nowobielańska). Wartość zadania to 35 tys. zł.

Drugie zadanie to budowa placu zabaw przy ul. Sobieskiego (pas zieleni vis a vis SGGW). Szacowane wydatki na ten cel to 131 tys. zł. O kwotę 36,8 tys. zł ubiegają się wnioskujący o nasadzenia roślin, stworzenie zielonych kotar oddzielających bloki od jezdni (ul. Sobieskiego, teren naprzeciw SGGW).

Ostatnie z zadań w tym rejonie opiewa na kwotę ponad 170 tys. zł i dotyczy budowy parkingu przy Szkole Podstawowej nr 7 (ul. Kolbego). Oceniający projekt uznali, że zadanie jest niedoszacowane, w związku z tym ograniczono je do przygotowania dokumentacji, a także terenu pod inwestycję.

W rejonie III - centrum miasta - o pieniądze na sfinansowanie walczyć będzie czterech wnioskodawców. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy chcą pozyskać fundusze na modernizację chodnika przy ul. Wiosennej. Komisja ocenia - ograniczmy zakres zadania i wydatki, które są niedoszacowane. Projekt w tej sytuacji zakłada wymianę uszkodzonych części - płyt i krawężników. Wartość zadania to 80 tys. zł.

Niemal 50 tys. zł to budżet potrzebny na realizację - przyjemnie marketingowo sprzedanego zadania: Drzewko dla Pand. Najogólniej rzecz ujmując, chodzi o remont pomieszczenia harcówki (ul. Mszczonowska). Komisja oceniła, że cała siedziba wymaga gruntownego remontu, budynek jest w złym stanie technicznym. Kwota pozwoli przygotować dokumentację zadania pozwalającego w przyszłości na adaptację obiektu na potrzeby organizacji pozarządowych.

Bez uwag przeszły dwa małe zadania o wartości, odpowiednio - 6 tys. zł i 19,9 tys. zł. Mniejsze zadanie to projekt zagospodarowania terenu zielenią wokół Szkoły Podstawowej nr 1 (ul. Sienkiewicza), większe - zakłada stworzenie historycznej ścieżki edukacyjnej (wnioskodawca ten sam).

250 tys. zł to szacowana wartość projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie „Wspólna Troska”. Chodzi o budowę dróg i zadaszenia wokół siedziby stowarzyszenia.To jedyne zadanie z rejonu IV.

Najpoważniejszym zarzutem ze strony projektujących jest fakt „zdemolowania” zadań (zmniejszenia zakresu czy nawet zmiany) oraz to, że komisja przedkłada do głosowania projekty, które równie dobrze winny być realizowane (i przy odpowiednim nacisku społecznym) w ramach budżetu miasta. Niewątpliwie projekt „Budżet Obywatelski Miasta” wymaga szerszej zadumy ze strony samorządu. Dziś ratusz zachęca autorów projektów do przygotowania kampanii reklamowych zadań, wydaje się, że właśnie tej zabrakło w momencie ogłaszania Budżetu Obywatelskiego, a także w trakcie przyjmowania projektów.

Gdy chodzi o projekty ogólnomiejskie, na liście jest jedenaście zadań.

 1. Nowoczesna multimedialna sala do terapii funkcyjnej (99 200,00 zł)   
 2. Skierniewicki Pumptrack (220 000,00 zł)
 3. Budowa ogólnodostępnego systemu ścianek wspinaczkowych typu Fun Climb (393 600,00 zł)
 4. Cykl warsztatów dla rodziców (5 000,00 zł)   
 5. Renowacja boiska głównego trawiastego (400 000,00 zł)   
 6. Tablica multimedialna z interaktywnym planem Miasta Skierniewice (120 000,00 zł)   
 7. Siłownia cardio (303 700,00 zł)   
 8. Rowerowe PIT STOPY (58 509,40 zł)   
 9. Bezpiecznie nad wodą - program profilaktyczny (19 990,00 zł)   
10. Zagospodarowanie terenu wokół siedziby skierniewickich organizacji pozarządowych    (111 000,00 zł)   
11. Budowa skierniewickiego centrum szkolenia z zakresu  pierwszej pomocy (98 600,00 zł) 

Teraz pomysłodawcy mają czas na ich dopracowanie i promocję wśród skierniewiczan. 28 sierpnia rozpocznie się głosowanie obywatelskich propozycji. Potrwa ono do 8 września. Głosować będzie można w sposób tradycyjny, poprzez wypełnienie karty do głosowania oraz za pośrednictwem internetu.

Wszystkie pozytywnie zaopiniowane projekty wraz z opisami, lokalizacją i uwagami dostępne są tutaj: KLIK
anw, fot. UM Skierniewice

Komentarze

Dodaj komentarz