Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Czwartek, 19 kwietnia 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA

Poczuj magię Świąt w „Siódemce”…

27.11.2015 - Żyrardów - Edukacja

Tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe lub adwentowe odbywają się każdego roku w plenerze, w wielu miastach Niemiec, Austrii, Szwajcarii, czy ostatnio Włoch i w innych krajach Europy. Historia pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych sięga w Niemczech końca XIV, a w Austrii nawet końca XIII wieku, więc ta wspaniała tradycja która razem z projektem edukacyjnym „Z KOLĘDĄ PRZEZ EUROPĘ” zagościła przed 5 laty w  Zespole Szkół Publicznych nr 7 w Żyrardowie nie jest dla Europejczyka niczym wyjątkowym.  

Sam projekt doczekał się w tym roku szkolnym kolejnej, już piątej edycji, aczkolwiek sam jarmark bożonarodzeniowy organizowany jest dopiero po raz czwarty, ale po raz drugi w tradycyjnej scenografii, czyli w plenerze, na dziedzińcu Zespołu Szkół Publicznych nr 7 przy ulicy Roosevelta 2 w Żyrardowie. Punktualnie o godzinie 15:00 planowane jest uroczyste otwarcie imprezy, tak jak na prawdziwych jarmarkach – z uroczystym przecięciem wstęgi. Tegoroczne motto imprezy – „POCZUJ MAGIĘ ŚWIĄT!!!” zaczaruje wszystkich gości, gdyż wszyscy uczniowie przyłączyli się do tego radosnego świętowania z dowolnie wybraną kolędą, pastorałką i bożonarodzeniową piosenką. 

Kolędnicze melodie popłyną ze sceny, bo tak, jak sama kolęda w swym pierwszym znaczeniu była pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy i przekazywała życzenia szczęścia oraz pomyślności, tak samo posiada ona swój szczególny charakter pieśni „gminnej", bo łączy wartości chrześcijańskie z ogólnoludzkimi, religijne ze świeckimi, polskie z obcymi, te tkwiące w odległej przeszłości z tymi wybiegającymi w przyszłość. Tę właściwość pieśni bożonarodzeniowej dokładnie oddaje jej staropolska nazwa „symfonia", używana w znaczeniu etymologicznym jako „współbrzmienie" i za jego sprawą mamy od lat w ZSP 7 - współdziałanie, porozumienie, a tym samym  harmonijna współpraca w gronie realizujących projekt „Z kolędą przez Europę”. Ta aura sprawia, że kolęda i towarzyszące jej kolędowanie stają się wspólną własnością wszystkich mogących szczycić się przynależnością do społeczności Zespołu Szkół Publicznych nr 7 w Żyrardowie.

Na gości czekają nie tylko niepowtarzalne przysmaki przygotowane przez uczniów wg oryginalnych receptur z Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii oraz Włoch, ale także wyjątkowe ozdoby.  Magiczna atmosfera zbliżających się  świąt,  bo w ZSP 7, jak na autentycznym jarmarku odwiedzający znajdą bogaty asortyment straganów oferujących ozdoby świąteczne i nieznane specjały kulinarne, wyjątkowe, bo przygotowane przez uczniów - wyroby rękodzielnicze, które będą nadawać się idealnie na prezenty gwiazdkowe, a ponieważ takie chwile są cenne i należy je zachować w pamięci, to ułatwi nam wszystkim realizację tego zadania ATELIER ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA oferujące wyjątkowe pamiątki z tego magicznego, przedświątecznego wydarzenia.

Wykonania kolęd będą nie tylko w języku ojczystym, bo skoro motto Unii Europejskiej brzmi "Zjednoczeni w różnorodności", to takie właśnie bogactwo należało zaprezentować nie tylko społeczności szkoły, ale także wszystkim gościom.

-  Aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie, tak jak my wszyscy współdziałamy w Zespole Szkół Publicznych nr 7 w Żyrardowie – mówią zgodnie koordynatorki projektu Barbara Pikuła-Marczak i Anna Maria Kozłowska. BPM, AMK, oprac. md

Komentarze

Dodaj komentarz