Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Niedziela, 20 stycznia 2019
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
JHM skce 2019
JHM Skce Reym 2019
Brzeziny 2019
JHM Okrzejówka 2019.01.09

Strach przed epidemią

11.01.2018 - Skierniewice - Wiadomości

Ogniska Arfykańskiego Pomoru Świń (ASF) pojawiły się już u granic województwa łódzkiego i na specjalistów oraz hodowców padł blady strach. Zainteresowani zebrali się w minioną środę (10.01) w Skierniewicach, aby debatować, jak uniknąć gospodarczej katastrofy.

Wirus ASF, który w Polsce pojawił się już w 2014 roku, atakuje coraz silniej, a kolejne przypadki zachorowań wśród dzików oraz trzody chlewnej notowane są już nie tylko na wschodnich rubieżach Polski. Specjaliści oraz hodowcy spotkali się w Skierniewicach, aby ustalić sposoby zapobiegania rozszerzeniu się choroby na województwo łódzkie.
– ASF będzie z nami przez najbliższe kilka lat i musimy zrobić wszystko, aby się ustrzec przed zagrożeniem. Przede wszystkim ważna jest bioasekuracja i o to apeluję do wszystkich. Polskę mamy tylko jedną i musimy o nią dbać – mówił podczas spotkania Piotr Cymerski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Skierniewicach.

W pierwszych dniach 2018 roku ogniska ASF pojawiły się już na terenie województwa mazowieckiego i specjaliści nie mają złudzeń, że choroba będzie zbliżać się do granic ziemi łódzkiej. Obrona przed koniecznością wybijania zakażonych stad trzody chlewnej w województwie łódzkim ma znaczenie strategiczne dla gospodarki całego kraju, bowiem to tu produkuje się aż 24 procent całej wieprzowiny.
Tekst i fot. wk


W konferencji w skierniewickim starostwie wzięli udział specjaliści oraz rolnicy z całego województwa łódzkiego

 

Więcej o zagrożeniach związanych z ASF w najbliższym wydaniu „Głosu Skierniewic i Okolicy” w czwartek, 18 stycznia

Komentarze

Dodaj komentarz