Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Poniedziałek, 21 stycznia 2019
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
JHM skce 2019
JHM Skce Reym 2019
Brzeziny 2019
JHM Okrzejówka 2019.01.09

Zamiast kupić samochód, nakręciła film z przesłaniem

11.09.2018 - Żyrardów - Kultura

Stan Borys w tym roku obchodził w Żyrardowie 77 urodziny. Jego występ poprzedził film dokumentalny o piosenkarzu, w reżyserii i produkcji żyrardowianki Iwony Sadowskiej. Dopiero po latach obędzie się premiera telewizyjna filmu „Wolność jak płomień”.


– Pierwszy raz Stana Borysa usłyszałam w przedszkolu przy ulicy Moniuszki w Żyrardowie - moja pani była jego wielbicielką i wszystkie przedszkolaki też. Kiedy już byłam w szkole jego „Jaskółka uwięziona” poruszyła nie tylko mną do głębi. On był wówczas bardzo popularnym piosenkarzem – opowiada Iwona Sadowska.

W Wikipedii można wyczytać, że przyszła na świat w 1963 roku i to, że ukończyła kilka kierunków studiów. Jest autorką filmów dokumentalnych i reportaży. Współpracuje z TVP. To ona zakładała w 1989 r. niezależną gazetę „Tygodnik Żyrardowski”.

Sadowska przyznaje, że trudno w Żyrardowie być filmowcem. Dlatego uczy angielskiego, czy informatyki. A film o Stanie Borysie? Pomysł narodził się w 2010 roku.
– Wówczas przypadkowo spotkałam Stana Borysa, który akurat był w Polsce. Wrócił do kraju z emigracji. To był ważny czas dla Polski. I tak sobie pomyślałam, że fajnie byłoby zrobić film o nim. Nie o artyście tylko o wolności, tej wewnętrznej, której nie można nas pozbawić. Dlatego myślę, że to nie jest łatwy film – opowiada Sadowska.

Prace trwały dwa lata. Część zdjęć powstało w USA. Sadowska koszty pokrywała z własnych środków.
– Jakoś to ogarnęłam organizacyjnie – wyznaje, w odpowiedzi na pytanie o pieniądze.

Nie zapomni dnia, w którym dostała list z Los Angeles.
– Pomyślałam sobie, że to chodzi może o inną Iwonę Sadowską. W samym Żyrardowie jest ich z pięć. Dopiero tytuł filmu „Wolności jak płomień” uzmysłowił mi, że chodzi o mnie. Przecież nie mogły inne Iwony dać takiego samego tytułu – wspomina.

"W listopadzie 2010 roku na Los Angeles Cinema Festival of Hollywood otrzymała wyróżnienie Award of Merit za reżyserię w kategorii dokumentów długometrażowych, a w Polsce cisza. Przyznaje, że bolesna. W następnym roku w lipcu druga nagroda na Famewalk International


"Film Festiwal w Hollywood i znowu przerażająca cisza w Polsce – mimo, że jest pierwszą Polką, która otrzymała tak wysokie notowania w dziedzinie pełnometrażowego filmu dokumentalnego w świecie.

 
– Z tego, co wiem, film wreszcie będzie miał na jesieni tego roku swoją telewizyjną premierę – opowiada Sadowska.

To jej zasługą było zorganizowanie 77 urodzin piosenkarza w Centrum Kultury w Żyrardowie. Przyjechali najbliżsi, przyjaciele i fani Stana Borysa. Był szampan i tort. Piosenkarz wykonał kilka utworów.

Włodzimierz Szczepański

 

Artykuł ukazał się w "Głosie Żyrardowa i Okolicy", w wydaniu z 6 września 2018, e-wydanie dostępne TUTAJ

Komentarze

Dodaj komentarz