Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Piątek, 18 sierpnia 2017
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA

Zginął tragicznie. Pomóżmy rodzinie sprowadzić ciało do Polski

05.01.2017 - Skierniewice - Wiadomości

W tragicznym wypadku samochodowym zginął tata Jaśka Cieślaka, ucznia klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 2 w Skierniewicach. Wypadek miał miejsce za granicą co powoduje, że formalności i koszty związane z organizacją pogrzebu w Polsce są ogromne i przekraczają możliwości rodziny. Bez zakończenia formalności nie ma nawet możliwości uzyskania odszkodowania.

O śmierci męża dowiedziała się drogą pantoflową. - Koleżanka przyszła do mnie do domu i powiedziała o wypadku. Paweł pracował w Szwajcarii wraz z innymi Polakami. Tamtejsze prawo nie pozwala przekazać rodzinie informacji póki na sto procent nie zostanie potwierdzona tożsamość człowieka – tłumaczy Danuta.

Przy ogromie dramatu, jaki wiąże się ze śmiercią, są jeszcze procedury, bariery językowe i 1400 kilometrów, jakie dzielą miejsce katastrofy od rodziny.

W tej całej sytuacji bardzo pomocni są koledzy pana Pawła, którzy znają język, tyle, że ilość informacji, jakie tam na miejscu otrzymują jest bardzo skąpa, nie są bowiem osobami bliskimi mężczyzny. Proces identyfikacji wymaga pobrania próby DNA. Strona szwajcarska sugeruje, że najprościej będzie, jeśli na miejsce przyjedzie mama Pawła. Tyle, że przy ogromie przeżyć, dramacie i wieku kobiety, zwyczajnie taka podróż nie jest możliwa. W tej sytuacji potrzeba zlecenia, które dotrze do Polski, a następnie próba wróci do Szwajcarii. Wszystko trwa bardzo długo. Rosną również koszty związane ze sprowadzeniem zwłok Pawła do Polski.

- Nie mam już nadziei. Mąż codziennie do nas dzwonił, po 2-3 godziny rozmawialiśmy na skypie.

Korzystając z tej drogi komunikacji, w każdą sobotę, mąż z Jankiem odrabiał lekcje. Od 29 grudnia telefon milczy, na skypie nie ma Pawła - opowiada kobieta.

Pani Danuta jest w zaawansowanej ciąży, spodziewa się długo wyczekiwanej przez małżonków córeczki.

- Paweł lubił polskie imiona, wybrał dla córci imię Łucja. Czekamy na jej przyjście na świat już tylko z Jasiem, moim ośmioletnim synkiem.

Chłopczyk jest ogromnym wsparciem dla mamy. Zapewnia: - Damy radę mamusiu, pomogę ci.

- W tej sytuacji chcę bardzo podziękować wszystkim tym, którzy w trudnych chwilach są z nami.

Ogromną pomocą i oparciem są rodzice dzieci z klasy Janka, jego koledzy i koleżanki, wychowawczyni, nauczyciele, znajomi bliżsi i dalsi. W sposób szczególny dziękuję Fundacji Pomocy Społecznej „Chodźmy Razem”. To naprawdę wzruszające jak wiele ludzi, których wcześniej nie znaliśmy nas wspiera. Z serca dziękuję – mówi Danuta Cieślak. - Wiemy tylko, że był wypadek samochodowy 29 grudnia o godzinie 20.30. Paweł zginął w Szwajcarii, gdzie pracował – dodaje.

Rodzina czeka na identyfikację zwłok. Strona szwajcarska wcześniej oficjalnie nie poinformuje o śmierci mężczyzny, nie wyda jego ciała.  Anna Wójcik – Brzezińska

***

Zbieramy pieniądze na wsparcie dla Danusi i Janka, rodziny tragicznie zmarłego mężczyzny.
Chętnych do pomocy gorąco prosimy o wpłaty na rachunek Fundacji Pomocy Społecznej „Chodźmy Razem”:

71 1090 2590 0000 0001 2985 9894

Bank Zachodni WBK 1 oddział w Skierniewicach
Koniecznie z dopiskiem: Danuta i Janek Cieślak


***

Więcej w kolejnym wydaniu ,,Głosu Skierniewic i Okolicy'' (12.01)

Komentarze

Skierniewiczanin 05.01.2017 Zgłoś naruszenie
Straszny wypadek jesteśmy z wami
Paweł 05.01.2017 Zgłoś naruszenie
Państwo zwane Rzeczpospolitą Polską powinno w pełni zagwarantować rodzinie tragicznie zmarłego Pawła pełną pomoc w sprowadzeniu ciała, dopilnowanie wszystkich niezbędnych formalności o odszkodowanie i rentę oraz zapewnić pomoc psychologiczną dla całej rodziny ponieważ Państwo ponosi pełną odpowiedzialność za tą tragedię swojego obywatela gdyż system na jakim opiera się Polska sprawił że młody silny mężczyzna został zmuszony do wyjazdu za granicę Państwa w celu zarobkowym , potrzebnym do utrzymania i zapewnienia rozwoju dziecka oraz godnego na poziomie europejskim życia całej rodziny.
Emigrant 05.01.2017 Zgłoś naruszenie
Współczuję rodzinie ale nasuwa się pytanie w związku z powyższym tekstem. Gdzie są polskie służby konsularne? Przecież pomocą w takiej sytuacji zajmuje się właśnie konsulat. A może rodzina z tego wszystkiego zapomniała, że istnieje taka instytucja jak Konsul RP, który powinien uzyskać informację o zgonie obywatela RP od władz moejscowych, przekazać informację rodzinie i zawiadomić odpowiednie władze samorządowe oraz współpracować z firmą przewozową w sprawie pozwoleń na przewóz zwłok.
beti 05.01.2017 Zgłoś naruszenie
niestety nasze służby konsularne nie są chętne do pomocy w żadnym kraju. Najlepiek im idzie siedzenie na d ie i branie pieniążków. Zresztą jaki rząd tacy konsule.
Janek 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
Że Smoleńska ciała sprowadzono za darmo, rodziny dostały ogromne odszkodowanie. Czy Pan Paweł jest gorszy ?
Samaba 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
Służby konsularne chcą czy nie to mają obowiązek. Polecam rodzinie skontaktować się z posłem, czy posłanka z komisji zajmującej się emigracją, nawet mailowo, oni im o tym przypomną.
Ola 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
A może Prezydent Miasta Skierniewice mógłby pomóc
ResolutEve 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
Ogromne wyrazy współczucia dla Najbliższych... Jak można skontaktować się z Panią Danutą? Jako Skierniewiczanka zaprawiona w bojach międzynarodowych z ambasadami, konsulatami, proponuję swoje wsparcie w przejściu procedury prawnej. Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko bardziej skomplikowane. Pani Danuta, będąc w ciąży, z pewnością nie może się udać osobiście do Szwajcarii, ale można wykonać testy DNA na odległość, które mogłyby potwierdzić tożsamość i tym samym odblokować cały proces sprowadzenia zwłok do Polski....wymaga to udziału konsulatu RP w Szwajcarii (stworzenie protokołu dot. DNA, testy można szybko zrobić w Polsce bez wyjazdu i je wysłać/zawieźć). Niezbędny jest kontakt z Ambasadą RP w Bernie: Elfenstrasse 20a Postfach 151 3000 Bern 15 Szwajcaria berno.amb.sekretariat@msz.gov.pl Tel.: +41 31 358 02 02 Faks: +41 31 358 02 16 Na tyle na ile mogę- proponuję swoją pomoc. Najszybsza droga kontaktu- przez Facebooka: https://web.facebook.com/ewelina.stokowskaPL
luki 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
Państwo to pomaga uchodźcom, a Polakowi tylko kłody pod nogi podkłada. Wyrazy współczucia dla rodziny i prośba władz miasta o pomoc rodzinie w tych najcięższych chwilach!!!
Rodzina 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
A gdzie wsparcie rodziny szanowna pani Redaktor? Rodzina nie wspiera Bratowej?
Nata 06.01.2017 Zgłoś naruszenie
Ciało tirowca sprowadzili odrazu i odszkodowania a tutajpodobny wypadek lecz bez udzialu tetorysty to odrazu cisza od rzadu
Ryba 07.01.2017 Zgłoś naruszenie
Nata "ciało tirowca"? gdyby ktoś z Twoich bliskich był kierowcą tira i zginął w wypadku też byś tak o nim napisała? ?? Trochę szacunku dla drugiego człowieka... on był takim samym człowiekiem jak każdy z nas a nawet może lepszym bo w obliczu śmierci walczył do końca i innych .
Kowalski 07.01.2017 Zgłoś naruszenie
Czy to jest wiarygodna informacja, pytam bo nie widzę żadnego odniesienia ani potwierdzenia władz np. samorządowych. Chciałbym wpłacić pieniądze ale nie chciałbym paść ofiarą naciągaczy żerujących na ludzkiej naiwności.
sąsiad 07.01.2017 Zgłoś naruszenie
Jako osoba znajaca rodzine moge Panu niestety z przykroscia potwierdzic ze jest to prawda.
zołza 07.01.2017 Zgłoś naruszenie
Wolałabym przesłać pieniądze bezpośrednio na konto kogoś z najbliższej Rodziny, a nie na konto fundacji.
Ktos 08.01.2017 Zgłoś naruszenie
Moje kondolencje. To okropne ze Rząd Polski nie robi nic w tym kierunku i nie zajmuje się przewiezieniem zwłok i wsparciem finansowy dla rodziny ale czego można się spodziewać po skorumpowanych polskich urzędnikach i złodziejach siedzących w Rządzie. Moja znajoma zgineła w wypadku samochodowym na terenie UK rok temu i żadnej pomocy jej matka (będąca na rencie) nie otrzymała. Biedna kobieta musiała uzbierać 60tys. złotych na przewiezie zwłok na pochówek do Polski!!!
gert 08.01.2017 Zgłoś naruszenie
do zolzy. Przypuszczam, ze pieniadze nalezy przeslac na konto fundacji, z tego powodu ze nie beda opodatkowane. Niedawny przypadek, kiedy to Anglik zbieral pieniadze dla rodziny kierownicy P. Urbana i wyniklo, ze rodzina bedzie musiala zaplacic panstwu polskiemu podatek . Nie byloby podatku, gdyby zbiorke organizowala fundacja.
elf 09.01.2017 Zgłoś naruszenie
to naprawdę żałosne, ludzie dają żeby pomóc rodzinie, a państwo polskie zabiera.
mm 09.01.2017 Zgłoś naruszenie
Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i znajomych. Sytuacja bardzo trudna i nie do pozazdroszczenia. Czy ten chłopak nie był nigdzie ubezpieczony? Wyjechał do pracy w Szwajcarii jednego z najdroższych krajów w Europie (jeśli chodzi o koszty leczenia itp.) i nie miał ubezpieczenia które pokryje tego typu zdarzenia?
zz 09.01.2017 Zgłoś naruszenie
Czy ktoś wie jakie sa koszty sprowadzenia zwłok do kraju ze Szwajcarii i ile jeszcze brakuje ?
PANI Z KONSULATU 09.01.2017 Zgłoś naruszenie
WITAM, KONSULAT W PEŁNI POMAGA W TAKICH SYTUACJACH!!!!!! PROSŻE SIĘ DO NIEGO ZGŁOSIĆCHOĆBY POPRZEZ POLSKIE WŁADZE KTÓRE SKONTAKTUJĄ SIĘ Z KONSUATEM SZWAJCARII!!!! WYRAZY WSPÓŁCZUCIA DLA RODZINY. JEŚLI RODZINA JEST W STANIE POMÓC TO PROPONUJĘ JAK NAJSZYBCIEJ ZGLOSIĆ SIĘ CHOĆBY DO WARSZAWY ONI WYTŁUMACZA CO DALEJ.AMBASADA SZWAJCARII..
Mk 11.01.2017 Zgłoś naruszenie
20-21 będę jechał na 4 dni do Szwajcarii busem mogę zabrać lub przywieźć co potrzeba. MK.
darek 13.01.2017 Zgłoś naruszenie
podobno brakuje około 30000tysięcy damy radę
Dodaj komentarz