Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA
jhm glowna2
brzeziny
brukbet
jhm glowna3
jhm glowna1

ZUS otworzył pałac

28.07.2017 - Żyrardów - Wiadomości

Zabytkowe wnętrza pałacu i park w Osuchowie otwarte do zwiedzania dla turystów. ZUS, który prowadzi tam ośrodek szkoleniowy, zaprasza w każdą niedzielę lipca i sierpnia. Bywa, że z zaproszenia korzysta nawet do 50 osób. Warto zwiedzić pałac i zapoznać się z jego historią.

Obiekt Osuchowie został wybudowany w stylu neorenesansowym w drugiej połowie XIX wieku, pierwszymi właścicielami byli Wołowscy, później Platerowie. Członkowie rodziny Platerów brali czynny udział w walkach narodowo wyzwoleńczych, byli zwolennikami zniesienia poddaństwa chłopów, to wybitni mecenasi sztuki i literatury oraz powszechnie szanowani obywatele.

Na mocy reformy rolnej w 1944 roku zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność Skarbu Państwa. Decyzją Ministra Kultury i Sztuki w 1982 roku został przekazany Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do odbudowy i użytkowania. Proces odbudowy trwał 10 lat. Znaczący udział w nim mieli pracownicy ZUS wykonując społecznie różne prace.
Odbudowany Zespół Pałacowo-Parkowy stanowi wkład publiczny w dziedzictwo narodowe wpisane do rejestru zabytków. To dziś miejsce szkoleń, narad w połączeniu z wypoczynkiem. Renowacja obiektu została wykonana w 1995 roku.

W Osuchowie mieszkał Edward wraz z małżonką, hrabiną Joanną Tyszkiewicz. Byli rodzicami Izabelli i Krystyny. Krystyna poślubiła księcia Artura Radziwiłła, mężczyzna poległ w 1939 roku. Z tego związku narodził się syn Jan. O tym wszystkim można przeczytać na udostępnionych w pałacu tablicach. W jednej z sal na gości czeka też fragment XIV-wiecznego pomnika przyrody - wiązu drobnoszypułkowego, który w 1999 roku uległ samoistnemu rozdarciu i powaleniu. Warto dodać, że w grudniu 1410 roku w tym miejscu, w drodze do Krakowa, zatrzymał się sam król Władysław Jagiełło.

Dla zwiedzających czynny jest w wakacyjne niedziele od godz. 11.00 do 22.00.
Tekst i fot.Justyna Napierała

Komentarze

Dodaj komentarz