Wybierz swój region: Wszystkie regiony Skierniewice Rawa Mazowiecka Żyrardów Brzeziny

Wtorek, 19 czerwca 2018
Masz problem, widzisz coś, co powinni zobaczyć inni - skontaktuj się 727 011 111 lub kontakt@glossk.pl
REKLAMA

Żyrardów: ponad 6 tysięcy na aniołka

07.11.2016 - Żyrardów - Wiadomości

Kwesta na rzecz odnowy najcenniejszych zabytkowych nagrobków żyrardowskiej nekropolii w tym roku odbyła się w strugach deszczu. Do tej pory wolontariuszom zawsze towarzyszyło słońce. Niesprzyjająca aura miała wpływ na to, że mniej osób odwiedzało żyrardowski cmentarz i mniej osób zdecydowało się wesprzeć akcję – w tym roku zebrano około 6,5 tys. złotych, a więc o ok. 2 tys. mniej niż przed rokiem.

Stowarzyszenie Fabryka Feniksa oraz wspierający ją wolontariusze – wśród których znaleźć można wielu samorządowców, społeczników, ludzi kultury i nie tylko – od dziesięciu lat organizuje kwesty. Prezes stowarzyszenia Jacek Czubak wspomniał, że kwesty zaczęły się od nagrobka Marie Marcellin: – Kiedy usłyszałem jej historię i zobaczyłem porośnięty krzakami grób, pomyślałem, że tak nie może być i trzeba coś z tym zrobić.

Od tego czasu minęło dziesięć lat. Co roku 1 listopada na cmentarzu wolontariusze prowadzili zbiórkę na kolejne nagrobki.

– W ciągu tej dekady po raz pierwszy padał deszcz. W tym roku zaobserwowałem, że na cmentarzu było o wiele mniej osób, zebraliśmy o wiele mniej niż co roku, ale – przewrotnie – ludzie dawali więcej. Podobało mi się, że kiedy stałem w furtce i raz po raz ktoś wrzucał do puszki. Ludzie bez zachęcania wiedzieli, że warto tę akcję wesprzeć – powiedział Jacek Czubak.

W czasie tegorocznej zbiórki do puszek trafiło 6.460 złotych. To mniej niż przed rokiem, ale wówczas nie tylko pogoda była bardziej sprzyjająca, lecz także sama zbiórka trwała dwa dni. Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na remont niewielkiej figurki śpiącego aniołka. Do tej pory udało się wyremontować m.in. figurę płaczącej niewiasty czy figury aniołów. Wciąż jednak pozostaje wiele nagrobków czekających na ratunek od zapomnienia – taki ratunek może przynieść właśnie akcja Fabryki Feniksa. Tekst i fot. Dorota Rdest

Nagrobki wyremontowane dzięki środkom zebranym w czasie kwest:

2007 – nagrobek Marie Marcelin
2008 – nagrobek F.K. Schinzla z 1885 roku i M Ruster z 1899 roku (rzeźby przedstawiają aniołki)
2009 – nagrobek Kazibietów z 1907 roku (rzeźba przedstawia anioła)
2010/2011 – nagrobek Brzezińskich z 1938 roku (rzeźba przedstawia mnicha)
2012 – nagrobek Juźwiaków (rzeźba przedstawia popiersie Świętego Piotra, a płaskorzeźba przedstawia wizerunek Świętej Rodziny)
2013 – nagrobek płaczącej niewiasty
2014/2015 – nagrobek rodziny Sachockich (rzeźba przedstawiająca anioła).

Komentarze

Dodaj komentarz