(Fot. Włodzimierz Szczepański)

Długi Pazur, Lód, Wdowi Płacz, Wierny Przysiędze – czy coś to mówi? Nasz rozmówca o mieczach wie bardzo dużo. Wykuł ich już mnóstwo, chociaż żaden z valyriańskiej stali. Zamiast broni z filmów fantasy woli wykonywać dzieła mistrzów sprzed kilkuset lat.

Już za parę godzin pół świata zasiada przed ekrany, aby oglądać ostatni sezon „Gry o Tron”. Który z bohaterów dotrwa do finalnego odcinka? Raczej nie będzie to męska postać!

„Gra o tron” zdobyła też serca scenami batalistycznymi, a również szermierczymi pojedynkami. Nasz rozmówca prowadzi warsztat płatnerski w okolicach Żyrardowa. Wykuwa miecze. Nie ujawnimy teraz jego nazwiska, piszemy o jego pasji w świątecznym „Głosie”. Chcieliśmy poznać jego zdanie o ekranizacji powieści „Pieśń lodu i ognia”, autorstwa George R.R. Martina.

– Oglądałem film i czytałem też sagę, na której podstawie powstała ekranizacja. Ja jednak przywiązuje się do bohaterów, a ci w „Grze o tron” szybko giną. Dlatego nie dobrnąłem do końca – śmieje się.

Niemieccy studenci z Uniwersytetu Technicznego w Monachium podobno znają odpowiedź, który z bohaterów przeżyje, bo opracowali algorytm. Zaskakujące, że od tylu lat serial przyciąga miliony widzów. Inspiruje do tworzenia gier, a nawet lingwistów, którzy stworzyli język Dothraków. Pierwszy odcinek został wyemitowany 17 kwietnia 2011 roku, a w poniedziałek, (15.04) zaczyna kolejny sezon.

Długo przed „Grą o tron” powstawały legendy o mieczach. Słynny Excalibur, który Król Artur otrzymał od Pani Jeziora po tym, jak złamał poprzedni „Miecz z Kamienia”. W pieśniach wysławiany był Durendal, miecz Rolanda. W Polsce też mamy mityczne ostrza, jako ciekawostka archikatedrze w Poznaniu znajduje miecz św. Piotra, którym ów święty miał odciąć ucho jednemu ze sług kapłanów podczas aresztowania Jezusa. I największa duma – Szczerbiec, miecz koronacyjny polskich królów, sam anioł miał go przynieść Bolesławowi Chrobremu.

Wkrótce w „Głosie” więcej o tych prawdziwych mieczach.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 6

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1735 sekundy