Pozostałe

wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 grudnia 2021 | 10:33 komentarzy 1

Lekkoatleci z UKS Vis co roku znajdują się w zestawieniu, dobra praca z młodzieżą przynosi wyniki. (fot. Adam Michalski)

Podobnie jak w minionych latach Instytut Sportu Młodzieżowego przedstawił bardzo ciekawe zestawienie.  Wyniki stowarzyszeń osiągnięte w 2021 roku, w mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych zostały przełożone na punkty, te zsumowano i stworzono klasyfikację klubów osiągających najlepsze wyniki w sporcie młodzieżowym w skali kraju. W gronie prawie 4000 stowarzyszeń znalazło się siedem klubów ze Skierniewic.

Od kilku lat Instytut Sportu Młodzieżowego publikuje klasyfikację klubów osiągających najlepsze wyniki w sporcie młodzieżowym w skali kraju. Punkty przyznawane są za rezultaty wywalczone w kategoriach: młodzieżowiec, junior, junior młodszy i młodzik. Zestawienie pokazuje, które stowarzyszenia odnoszą największe sukcesy w najbardziej prestiżowych sportowych wydarzeniach.

Za osiągnięcia w 2021 roku najwyżej z grona skierniewickich stowarzyszeń uplasował się Miejski Klub Sportowy Ósemka, który zgromadził łącznie 52.96 pkt. Drugim w klasyfikacji stowarzyszeniem ze Skierniewic jest UKS Nawa. Z dorobkiem 50.25 pkt. uplasował się na 815. pozycji w stawce. Skierniewickie podium uzupełnił UKS Vis. Lekkoatleci zdobyli 36 punktów, które dało im 1065. pozycję. W zestawieniu na kolejnych pozycjach są: KSz Piątka, WOPR Skierniewice, MMKS Wojownik Skierniewice i AZS Państwowej Uczelni im. Stefana Batorego.

W klasyfikacji województw łódzkie zajęło 9. miejsce, zdecydowanie najlepsze okazało się mazowieckie.

W innej klasyfikacji, powiatów, znalazło się ich 371. Na przedostatniej pozycji z dorobkiem 0.5 pkt. jest powiat skierniewicki. A Skierniewice miasto na 183 pozycji z dorobkiem 184.46 pkt. Dla porównania powiat rawski jest na 219 pozycji z dorobkiem 128.5 punktów.

Najlepszą klubową trójkę 2021 roku tworzą: KS AZS-AWF Katowice (1 962 pkt.), AZS AWF Warszawa (1 939 pkt.) i WKS Śląsk Wrocław (1 460 pkt.). Najwyżej z łódzkiego, na 14. miejscu uplasował się KS Pilica Tomaszów Mazowiecki (658 pkt.). Kolejne miejsca zajęły 28. UKS SMS Łódź (473 pkt.) i UKS 190 Łódź (367 pkt.).

Najwyżej z okolicznych klubów na 200. pozycji znalazł się UKS Trójka Żyrardów z dorobkiem 152.63 punktów.

W zestawieniu znalazło się 3768 klubów. Dla porównania w 2019 roku sklasyfikowano 3766 klubów, identycznie jak rok wcześniej. W 2017 roku w zestawieniu znalazło się 3764 klubów, a w 2016 roku 3474.

Celem Systemu Sportu Młodzieżowego jest zapewnienie młodzieży uzdolnionej sportowo optymalnych warunków do szkolenia i możliwości podnoszenia poziomu sportowego, a także wytypowanie zawodników o wysokim potencjale sportowym do dalszego szkolenia w placówkach sportowych i kadrach narodowych polskich związków sportowych oraz przygotowanie ich do reprezentowania Polski w zawodach międzynarodowych we wszystkich kategoriach wiekowych, w szczególności w sportach olimpijskich.

Instytut Sportu Młodzieżowego zaznacza, że we współzawodnictwie dzieci i młodzieży wyniki sportowe uzyskane w zawodach nie mogą być celem szkolenia, lecz jego efektem, który tylko spełnia funkcję kontroli szkolenia w jego danym okresie.