Na portalu eglos.pl używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym.
Nauczyciele, kadra terapeutyczna poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz zainteresowani rodzice, w sumie ponad 200 osb uczestniczyło w konferencji Autyzm znam, rozumiem, pomagam, ktrej organizatorem było Stowarzyszenie Rodzicw i Opiekunw Dzieci Niepełnosprawnych Wsplna Troska w Skierniewicach.- Przygotowując konferencję i wybierając tematy myślałyśmy kompleksowo o rozwoju dziecka, od momentu, gdy rodzic coś niepokojącego zaobserwuje w zachowaniu dziecka, po zdiagnozowanie i leczenie autyzmu informują Paulina Popłońska, psycholog oraz Karolina Jakim, rwnież psycholog w Stowarzyszeniu Rodzicw i Opiekunw Dzieci Niepełnosprawnych Wsplna Troska.
Organizatorki i prowadzące konferencję zwracają uwagę, że ideą spotkania było przede wszystkim propagowanie wiedzy na temat autyzmu, ale też obalenie mitw związanych z tą chorobą.
- Dużo jest kampanii edukacyjnych, ktre z jednej strony nagłaśniają problem, informują rodzicw jak sobie radzić z autyzmem u dziecka, ale z drugiej sieją niepotrzebnie strach. Dziecko kręci się w kłeczko, bawi się długo jedną zabawką uważaj, bo to może być autyzm.
Dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie choroby i pokierowanie właściwie terapią podkreślają nasze rozmwczynie.
Problem osb z autyzmem i zespołem Aspergera jest coraz większy. Przybywa osb zmagających się z tą chorobą, a najnowsze statystyki pokazują, że jedno na sto dzieci ma zdiagnozowany autyzm.
Podczas konferencji na temat diagnozy i leczenia dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mwił Arkadiusz Jasek, psychiatra dziecięcy i młodzieżowy. Zwrcił uwagę, jak rozpoznać objawy głwne choroby, ktre powinny zaniepokoić rodzicw, a także, że nie istnieją leki, ktre leczą autyzm. Maria Wroniszewska, kierownik programu autyzm XXI w fundacji Synapsis i specjalista ds. włączania zawodowego osb z autyzmem, poruszyła temat aktywizacji zawodowej nastolatkw i osb dorosłych zmagających się z tą chorobą. Na temat diety i żywienia dzieci z autyzmem mwiła Justyna Łukasik, specjalista ds. żywienia i dietetyki. Wanda Baranowska, adiunkt Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi dzieliła się informacjami na temat barier w komunikacji z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Katarzyna Hamerla, psycholog oligofrenopedagog zwrciła uwagę na skuteczność terapii behawioralnej w nauczaniu dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Na zakończenie spotkania, wykład na temat ucznia z autyzmem uczęszczającego do oglnodostępnej szkoły i zagrożeniach mwiła Teresa Janicka-Panek z Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.Światowy Dzień Świadomości AutyzmuJuż w sobotę, 2 kwietnia na rynku miejskim Stowarzyszenie Rodzicw i Opiekunw Dzieci Niepełnosprawnych Wsplna Troska organizuje stoisko z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Punkt informacyjny przeznaczony dla wszystkich, ktrzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu oraz dla osb, ktre mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm czynny będzie w godz. 9 12. W punkcie zainteresowani dowiedzą się, jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje oraz gdzie należy zwrcić się po pomoc. Tekst i fot. jm