fotoreportaże

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 października 2017 | 10:26

Na projekt złożyły się wystawy, warsztaty, koncerty i prelekcje

„Skierniewicerzy, czyli sąsiedzi” – pod takim hasłem odbył się tegoroczny festiwal poświęcony Żydom mieszkającym przed laty w Skierniewicach. Wydarzenia wchodzące w skład imprezy przywoływały postać Estery Karp, malarki pochodzenia żydowskiego, urodzonej w Skierniewicach. Odbyły się one w Izbie Historii Skierniewic i Akademii Twórczości w dniach 11 – 15 października.

Jednym z elementów festiwalu było rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „Fotosynteza 5”, organizowanego przez Izbę Historii Skierniewic. 29 autorów z całej Polski zgłosiło 65 prac. Uczestnicy szukali inspiracji w życiu i twórczości Estery Karp. Werdyktem jury (w składzie: Anna Pokora - artysta plastyk, Anna Zagórska – artysta fotografik i Michał Gałęzowski - również artysta fotografik), I miejsce zajął Konrad Matuszewski za cykl prac „Estera”, II miejsce - Franciszek Kluczyński za pracę „Trzy siedzące kobiety” oraz III miejsce – Magdalena Sara Krawczyk za pracę „Salle de citron”. Wyróżnienie otrzymała Lidia Misztal, autorka pracy „Kobieta siedząca na ganku”.

Wystawę pokonkursową zaaranżowały i wykonały uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Skierniewicach pod opieką Iwony Iwanickiej.

 - O konkursie dowiedziałem się z internetu i z ciekawości zacząłem szukać informacji o Esterze Karp. Nie ukrywam, że historia jej życia mnie zainteresowała – przyznaje Konrad Matuszewski, zwycięzca konkursu. - Do wykonania zestawu fotografii zainspirowało mnie to, że nie znalazłem żadnego zdjęcia autorki. W swojej pracy starałem się zaprezentować ją taką, jak sobie ją wyobrażałem. Chciałem zamknąć ją w sztuce, w obrazie, zastanawiałem się, gdzie ona znika ze świata sztuki do rzeczywistości, która nie była dla niej tak barwna. Zależało mi, żeby sfotografować ją w scenerii, w której mogłoby być jej najlepiej. Wizerunku Esterze z moich zdjęć użyczyła koleżanka, Paulina Rutkowska.

Ponadto gratulacje i dyplomy odebrali autorzy prac zakwalifikowanych do wystawy pokonkursowej XXXIX Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja przygoda w muzeum”. Konkurs zorganizowało Muzeum Okręgowe w Toruniu. I tak organizatorzy konkursu pogratulowali: Julii Burian, autorce pracy „Maska”, Mateuszowi Połciowi, autorowi pracy „Przy lampie”, Szymonowi Bobrowskiemu za „Głowę Żydówki” i Rafałowi Antosowi za pracę „W stylu Estery Karp”. Prace skierniewiczan zostały wybrane spośród 1600 prac na wystawę pokonkursową. Można je oglądać do 12 listopada w siedzibie Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Ponadto w ramach „Skierniewicera” w Izbie Historii Skierniewic odbył się wernisaż wystawy malarstwa Estery Karp, poprzedzony wykładem Waldemara Bronicza o rodzinie Karpów ze Skierniewic oraz warsztaty wycinanki hebrajskiej dla młodzieży poprowadzone przez Monikę Krajewską. Akademia Twórczości zaprosiła na koncert. W sentymentalną podróż w czasie z piosenką żydowską zabrała publiczność Dominika Dawidowicz, który zaśpiewała kilka międzywojennych piosenek. Akompaniował jej Włodzimierz Stefanowicz.
Tekst i fot. Joanna Młynarczyk

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Mazowsze. Wiadomości z regionu_odc. 179

Nożownik zaatakował 40-latka. Usłyszał zarzut...

Zaczynają rondo, trudności z przejazdem w...

Darmowe maseczki dla skierniewiczan

Szansa na reanimację? Tutaj biło serce miasta

"Skierniewice to straszne zadupie". Nie bierz...

O wojnie secesyjnej na UTW

Wiatry i powodzie na wykładzie online

Historia to ich konik, przygotowują wystawę z...