W tym tygodniu chcę Państwu zaprezentować rzecz niezwykłą – zapiski z okresu okupacji Franciszki Niemyskiej, wieloletniej nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2. Dzięki Andrzejowi Ryczkiewiczowi, który ocalił je z pewnej opróżnianej piwnicy od oddania na makulaturę, mogą Państwo je dziś przeczytać. Opracowując je, dodałem zdjęcia miejsc, o których mowa w tekście. Zapraszam do lektury.

Rok 1939/1940

Nauka w szkołach rozpoczęła się 27 października, gdyż działania wojenne uniemożliwiły normalne jej rozpoczęcie. Okupant zezwolił na otwarcie tylko szkół powszechnych, w których zabronił nauki historii, a wprowadził już od klasy V-ej język niemiecki. Szkoła nasza rozpoczęła naukę w budynku własnym przy ul. 1-go Maja. Kierownikiem szkoły był p. Medyński Wacław, a nauczycielami p.p. Pokora Matylda, Łuszczenowska Irena, Hronda (?) Maria, Załęska Natalia, Trojanowska Janina, Medyński Marian, Adamski Władysław, Ociszyński Lucjan, Lutostański Stefan oraz nauczyciele szkół średnich: Lisek Czesław i Kaczyński Stanisław. 1 maja 1940r. na skutek zarządzenia okupanta nauczycieli szkół średnich zwolniono, a przyszła p. Zarudzka (?) Franciszka. Rok szkolny został jakoś szczęśliwie zakończony.

Rok 1940/1941

Rok ten nie miał specjalnie żadnych zakłóceń i nauka w szkole była prawie normalna, tylko nadzór był obcy. Kreisschulratem był wówczas Maksymilian Miller, były nauczyciel szkoły wyznaniowej w Kochanówku.
Pod koniec tego roku przyszło zarządzenie władz niemieckich, aby odebrać od dzieci wszystkie podręczniki szkolne i odesłać je do biura Kreisschulrata. Szkoła nasza jednak część tych podręczników zostawiła, chowając je po różnych bezpiecznych miejscach.

Rok 1941/1942

Rozpoczynamy naukę normalnie, ale wkrótce musimy się ścieśnić, bo połowę budynku (piętro) zajmuje Magistrat, który został usunięty z budynku własnego. Wpływ na dzieci jest fatalny, bo słuchają różnych powiedzonek i są świadkami rozmaitych scen. W tym roku do szkoły przychodzi p. Siekierska Amelia.
Radosław Stefanek, fotografie ze zbiorów Pani Kornackiej oraz Państwa Bogatko

To jedynie fragment artykułu. Wspomnienia z lat 1942-1945 w aktualnym wydaniu (7.06) "Głosu Skierniewic i Okolicy", e-wydanie dostępne TUTAJ

Opis zdjęć
Zdjęcie 1: Budynek szkoły przy ulicy Senatorskiej, po prawej stronie fragment uszkodzonej w nalocie kamienicy pod numerem 8. 28 września 1939, zdjęcie z zbiorów Państwa Bogatko.

Zdjęcie 2: Uczniowie przed budynkiem łaźni miejskiej i punktu odwszawiania przy ulicy Czystej. Po lewej w tle budynki zaadaptowane na szkołę, o których mowa w tekście. Zdjęcie ze zbiorów Pani Kornackiej.

Zdjęcie 3: Żołnierze Wehrmachtu przed budynkiem Szkoły Nr 2. Zdjęcie ze zbiorów Państwa Bogatko.

Zdjęcie 4: Zbombardowana kamienica Resursy Obywatelskiej na rogu Prymasowskiej i Jagiellońskiej. Wrzesień 1939. Zdjęcie ze zbiorów Państwa Bogatko.

Zdjęcie 5: Budynek nieistniejącej ochronki.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1572 sekundy