z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2019 | 18:20
Rawa w czołówce smogowej listy

(Anna Kraćkowska)

Rawa Mazowiecka jest jednym z 50 miast na liście aglomeracji z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Czy kolejny program wsparcia dla mieszkańców w wymianie źródeł ciepła zmniejszy problem smogu?

Była już KAWKA, później PONE. Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Łodzi wznowił nabór wniosków do programu „Czyste powietrze”. Praktycznie każdego roku pojawiają się kolejne programy, które w założeniu mają wesprzeć finansowo tych mieszkańców, którzy decydują się na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Patrząc na listę Światowej Organizacji Zdrowia efekty programów nie są zbyt wymierne.

Rawianie być może będą mogli skorzystać z jeszcze jednego pomysłu rządu na walkę ze smogiem. Niedawno weszła w życie zmieniona ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Miasto mogłoby się ubiegać o kolejne dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na takie, które spełniają standardy niskoemisyjne. 

Od pomysłu do realizacji jednak droga wydaje się daleka. – Najpierw powinniśmy przygotować miejski program niskoemisyjny – mówi Mariusz Szadkowski, naczelnik wydziału rewitalizacji urzędu miasta. – Musimy w nim wskazać szacunkową liczbę budynków jednorodzinnych, w których planowane jest przeprowadzenie przedsięwzięć niskoemisyjnych.

By pisanie miejskiego programu miało sens, zainteresowanych staraniem się o dofinansowanie termomodernizacji domu czy wymianą pieca musi być, co najmniej 2 proc. właścicieli domów jednorodzinnych w Rawie. Urzędnicy wyliczyli, że musi być przynajmniej 80 zainteresowanych.

Na razie urzędnicy ratusza badają zainteresowanie rawian nowym programem. Na stronie internetowej miasta udostępnili formularz, który powinni wypełnić i dostarczyć do urzędu (do końca lutego) ci, którzy chcieliby skorzystać z ewentualnego dofinansowania. Formularz można pobrać też w wersji papierowej w biurze podawczym.

Dofinansowaniem mogą być objęte tylko budynki jednorodzinne położone na obszarze miasta.

Wysokość udzielonej pomocy może wynieść do 90 proc. kosztów realizacji prac, jednak nie więcej niż 53 tys. złotych.

Rządowy program skierowany jest do osób o niższych dochodach. O dofinansowanie mogliby ubiegać się właściciele domów, których dochód nie przekracza 1802 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1287 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Z szacunków ministerstwa przedsiębiorczości i technologii wynika, że z programu mogłoby skorzystać ok. 15 procent właścicieli domów w Rawie Mazowieckiej.

Joanna Kielak

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

Łódzkie na PLUS

Promocja trzeciego tomu "Rocznika Skierniewickiego"...

Drugi tom powieści skierniewiczanina Pawła...

Catering dietetyczny w Łodzi dla młodych...

Weekend blisko Warszawy dla sympatyków natury

Spotkanie autorskie wokół publikacji "Torami...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA