z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2019 | 18:36
Podwyżka diet dla miejskich radnych

(Anna Popłońska)

Do tej pory radny za udział w sesji otrzymywał 180 złotych. Taka stawka obowiązywała od 16 lat. Niebawem to się zmieni. Od lutego radni otrzymają o 70 złotych więcej. Wyższe diety będą także za udział w pracy komisji. Bez zmian pozostaje natomiast zryczałtowana dieta przewodniczącego rady miejskiej.

Radni zajęli się sprawą swojego wynagrodzenia. Temat zreferował zastępca burmistrza. – Praca radnego wiąże się z przywilejem uzyskiwania diety, która ma być zwrotem nieuzyskanych dochodów w trakcie pracy – wyjaśniał Zbigniew Szcześniak. – Takie diety były ustalone ponad 16 lat temu, bodajże w trzeciej kadencji rady. Od tego czasu minęło wiele lat i zachodzi konieczność urealnienia tych kwot.

Urzędnicy sprawdzali, jakie są stawki w sąsiednich gminach. Wiceburmistrz dla porównania podał przykład miasta Rawa Mazowiecka. – Tam jest to uzależnione od przeciętnego średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które jest ogłaszane przez Główny Urząd Statystyczny i teraz taka dieta wynosi około 282 złotych. Natomiast dieta dla przewodniczącego komisji to 340 złotych – wyliczał.

Drugi przykład dotyczył gminy Mszczonów, która – podobnie jak Biała Rawska – jest gminą miejsko-wiejską i ma zbliżoną liczbę mieszkańców. W tym przypadku dieta jest wypłacana w postaci ryczałtu, który dla radnego wynosi 1 100 zł na miesiąc. Stawka może być obniżona w przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności.

W projekcie uchwały znalazła się propozycja, by dotychczasowe diety radnych podwyższyć o 70 złotych. Do tej pory radny za udział w posiedzeniu rady miejskiej otrzymywał 180 złotych. Od lutego będzie dostawać 250 złotych. Tyle samo radny dostanie za pracę w komisji. Natomiast dieta przewodniczącego komisji za udział w posiedzeniu komisji będzie miał wypłacane już nie 200 złotych, a 270 złotych. Na 270 złotych diety może również liczyć zastępca przewodniczącego komisji, który jej przewodzi pod nieobecność przewodniczącego. Taką samą dietę od najbliższego miesiąca dostaną także wiceprzewodniczący rady miejskiej za udział w posiedzeniu rady, czyli Mariusz Świstak i Andrzej Włodarski.

Na dotychczasowym poziome pozostanie dieta przewodniczącego rady, który co miesiąc ma wypłacany ryczałt w wysokości 1 320 złotych. Ta stawka obowiązuje od połowy 2008 roku.  Wcześniej przewodniczący miał 1 070 złotych zryczałtowanej diety.

Radni nie zabrali głosu w tym punkcie. Uchwała została przyjęta jednomyślnie. Na koniec sesji – w punkcie wolne wnioski i zapytania – padł natomiast głos z sali. Sołtysi upomnieli się o swoje wynagrodzenia i zaproponowali, by radni pomyśleli także o zwiększeniu diet dla nich.

Anna Popłońska

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Veka zaprasza studentów i uczniów

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Gmina Skierniewice odwołała apel o obronie...

Warto było czekać, czyli nowa świetlica w...

Właściciel zakładu rości od gminy Kowiesy 740...

Studniówka bolimowskiej Mundurówki

161. rocznica Powstania Styczniowego w Bolimowie

Kłopotliwa ulica w Słomkowie poza gminnym...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA