z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2019 | 18:40
Budżet według Irli

(Joanna Kielak)

O rozbudowie stadionu o bieżnię lekkoatletyczną za ponad 3,5 mln złotych, przynajmniej na razie, można zapomnieć. Zamiast parkingu ma być remont ul. Polnej i Wałowskiej. Rozbudowa „Dwójki” – będzie, pod warunkiem, że znajdzie się zewnętrzne dofinansowanie. Nowe władze miasta o 3 mln zł okroiły plan tegorocznych inwestycji. 

Prawie 93,5 mln złotych dochodów, ponad 102 mln złotych po stronie wydatków – to budżet Rawy Mazowieckiej zaplanowany na ten rok. Kolejny rok z rzędu wrażenie robi kwota, jaką władze miasta chcą przeznaczyć na inwestycje. Wydatki majątkowe zaplanowano na 26,6 mln złotych. To więcej niż zapisywano na inwestycje łącznie w 2016 i 2017 roku. W ubiegłym roku na zadania inwestycyjne planowano prawie 22 mln złotych.

W najbliższy czwartek (24.01) miejscy radni będą głosować nad jedną z najważniejszych uchwał w roku – przyjęciem planu dochodów i wydatków miasta na ten rok. Planem, który w wielu punktach różni się od tego, który w listopadzie ubiegłego roku przygotował poprzedni burmistrz.

Nowy włodarz miasta zweryfikował przede wszystkim zaplanowane przez poprzednika wydatki na inwestycje. Z planowanych w listopadzie na budowy i remonty prawie 30 mln złotych zostało ponad 26,5 mln.

Część zadań z listy inwestycji znamy w poprzednich budżetów.
 

Piotr Irla będzie trzecim burmistrzem, który podejmie się budowy ścieżki rowerowej od ul. Łowickiej do osiedla Zamkowa Wola (1,7 mln zł).


W wykazie znalazł się też remont miejskiego targowiska za 2 mln zł i przebudowa ul. Lenartowicza za ponad 1,5 mln złotych. Na 300 tys. złotych oszacowano natomiast wykonanie odwodnienia ul. Południowej i Reymonta.

Z planów inwestycyjnych na ten rok „wypadła” natomiast budowa parkingu przy ul. Słowackiego, zapisana w projekcie budżetu przez poprzedniego burmistrza. – Inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku – przekonuje Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej. – Gdzieś musieliśmy znaleźć pieniądze na, według mnie bardziej pilne remonty ul. Polnej i Wałowskiej.

Na pierwsze wymienione zadanie zaplanowano 1 mln złotych, natomiast na remont nawierzchni na ul. Wałowskiej – 600 tys. złotych.

– Zastanawia mnie ta niska kwota przeznaczona na naprawę ul. Wałowskiej – mówi radny Leszek Jarosiński. – Tam nie tylko trzeba wymienić nawierzchnię, ale też zrobić odwodnienie. Żeby nie było jak z ul. Aleksandrówka, którą po kilku latach trzeba było poprawiać, bo nie została zrobiona od razu tak jak powinna.

Przed jesiennymi wyborami, na jednej z sesji poprzedni burmistrz z dumą prezentował wizualizację nowej hali sportowej, która miałaby powstać przy Szkole Podstawowej nr 2. Do projektu budżetu inwestycji jednak nie wpisał. Nowy włodarz miasta tego nie skorygował. Na liście zadań inwestycyjnych nowego obiektu nie ma.

Została natomiast rozbudowa „Dwójki” o cztery nowe sale dydaktyczne oszacowana początkowo na 1,7 mln złotych. Po korekcie kwotę okrojono do nieco ponad 1,2 mln złotych. Jest też zastrzeżenie. Inwestycja będzie realizowana, jeśli urzędnikom uda się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.
 

Wygląda na to, że nowe władze nie podzielają też entuzjazmu, z jakim poprzednik planował rozbudowę miejskiego stadionu o bieżnię lekkoatletyczną.


W kampanii wyborczej pomysłem modernizacji stadionu Dariusz Misztal chwalił się ministrowi sportu, licząc na dofinansowanie kosztownej inwestycji z ministerialnej kasy. W autopoprawce do budżetu, przygotowanej przez obecnego burmistrza bieżni nie ma. – Obecnie nie stać nas na budowanie bieżni treningowej oszacowanej na ponad 3,5 mln złotych – przekonuje Piotr Irla. – Jeśli znajdzie się taka możliwość, żeby na inwestycję dostać przynajmniej 50 proc. dofinansowania to wrócimy do tematu za rok czy dwa. Rozumiem, że potrzeby inwestycyjne są duże, ale mamy ograniczone możliwości finansowe. Nie chcemy nadmiernie podwyższać deficytu.

Na niezmienionym poziomie pozostały wydatki na większość pozostałych inwestycji, m.in. tych związanych z rewitalizacją miasta, remontem sali ślubów, budową drugiego bloku socjalnego czy wdrożeniem elektronicznych usług w urzędzie miasta.

Zgodnie z zapowiedziami burmistrz wpisał do wydatków miasta 400 tys. złotych na zakup sprzętu medycznego dla szpitala.

Joanna Kielak

 

Inwestycje na 2019 rok:

drogowe: przebudowa ul. Lenartowicza – 1,5 mln zł, budowa ścieżki rowerowej – 17 mln zł, remont ul. Polnej – 1 mln zł, remont ul. Wałowskiej – 600 tys. zł, odwodnienie ul. Południowej i Reymonta – 300 tys. zł; bezpieczne przejścia dla pieszych w ramach rządowego programu ograniczenia przestępczości "Razem bezpieczniej" – 70 tys. zł, budowa zatoki autobusowej przy ul. Kazimierza Wielkiego – 30 tys. zł, , dofinansowanie budowy oświetlenia przy ul. Targowej – 70 tys. zł, remont nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż grobli zbiornika Dolna i Tatar – 150 tys. zł

budowy i remonty: budowa bloku socjalnego przy ul. Mszczonowskiej – 2,6 mln zł, remont sali ślubów i przebudowa pomieszczeń w budynku UM – 100 tys. zł, przebudowa wejścia do SP nr 2 wraz z nadbudową 1,2 mln zł, przebudowa łazienek, szatni i stołówki w SP nr 1 – 300 tys. zł, remont nawierzchni dróg na terenie SP 4 – 180 tys. zł, przebudowa targowiska miejskiego – 2 mln zł, remont jazu piętrzącego zbiornika „Dolna” – 1,2 mln zł, zakupy: sprzęt medyczny dla szpitala Św. Ducha – 400 tys. zł, rawski eUrząd – wdrożenie elektronicznych usług - 660 tys. zł

rewitalizacja miasta: adaptacja i rozbudowa zabytkowych jatek - 4,6 mln zł, zagospodarowanie przestrzeni publicznej rynku starego miasta - 6 mln zł, zarządzenie projektem – 330 tys. zł

dokumentacje: opracowanie dokumentacji technicznej połączenia zbiorników „Dolna” i „Tatar” – 200 tys. zł, opracowanie koncepcji budowy drogi łączącej ul. Skierniewicką z Mszczonowską – 120 tys. zł, opracowanie dokumentacji projektowej budowy drogi wzdłuż kolejki na odcinku równoległym do ul. Księże Domki – 45 tys. zł, opracowanie dokumentacji technicznej budowy chodnika przy ul. Reymonta – 12 tys. zł, opracowanie dokumentacji technicznej: poprawa dostępności komunikacyjnej dla strefy przemysłowej „Mszczonowska” – 100 tys. zł

 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 4

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

Rower rządzi!

Wakacyjna Przygoda w Parku Wodnym Suntago!

Amfetamina znaleziona w lodówce i piwnicy

Biblioteka ma swoją łąkę kwietną

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA