z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2019 | 19:02
To przecież też jest majątek miasta. Niszczeje

(Włodzimierz Szczepański)

Robert Rybicki, nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Żyrardowie może się teraz wykazać nie tylko troską o lokatorów miejskich kamienic. Nas do siebie zaprosili nas mieszkańcy kamienicy przy ul. Sienkiewicza 10. Od lat pukają do PGM-u o najpilniejsze remonty. Bezskutecznie.

Drodzy sąsiedzi. W związku z ostatnimi zdarzeniami w nocy drzwi wejściowe będą zamykane o godzinie 21 – czytamy na karteczce przyklejony na ścianie przy drzwiach wejściowych.
Zamek do drzwi zamontowało młode małżeństwo, dorobiło też klucze dla wszystkich sąsiadów.
– Założyliśmy, bo wchodzą bezdomni. Pili, zostawiali niedopałki. Nawet zaprószyli ogień na strychu. Tutaj nie byłoby szans nawet na ewakuację – opowiada Paulina Dobrzyńska.
Głównym zmartwieniem jest jednak dach. Przecieka, chociaż w jej mieszkaniu nie ma nawet plamy na suficie.
– Bo mąż, jak remontował to podłożył folię, ale to kwestia czasu, aby sufit wyglądał jak u sąsiadki – opowiada.
Pukamy do drzwi naprzeciwko. Otwiera starsza kobieta. Anna Szczerkowska pokazuje na sufit. Wielkimi płatami odchodzi tapeta przyklejona, jako zabezpieczenie.

 

To mi spadnie na głowę. Jak pada deszcz momentalnie nasiąka, bo na strychu nie ma podłogi.

Anna Szczerkowska


Prowadzą na strych. Schody uginają się nawet pod ciężarem jednej osoby.
– Są przegniłe, bo woda potrafi lać się tutaj strumieniami. Sąsiedzi przybili na stopnie gumolit, aby chronić je przed wilgocią – tłumaczy Dobrzyńska.
Ściany wciąż są czarne od pożaru przed ponad rokiem. Strych miejscami wyłożony jest folią. Pod dziurą w dachu stoi wielki kocioł. W ciemnościach widać też zarys kominy.
– Nieszczelne. Czujniki czadu, które mamy w mieszkaniu często wariuj. Co ciekawe nasza kamienica jest zakwalifikowana do podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej – przekonuje Dobrzyńska.
Jak sprawdziliśmy w Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Żyrardowie kamienica przy ul. Sienkiewicza 10 nie znalazła na liście do remontów, czy też podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w tym roku.
– Nie skreślałbym jednak jednoznacznie szans na inwestycji przy Sienkiewicza 10. Może uda się wygospodarować środki. Jesteśmy dopiero po sesji budżetowej rady miasta – usłyszeliśmy od Pawła Rzeszota dyrektora ds. eksploatacyjnych PGM-u.

Włodzimierz Szczepański

 

Do remontu
Miasto Żyrardów musi też zmniejszyć ilość tzw. niskiej emisji spalin. Stąd też nacisk na wymianę starych pieców na gazowe, a także podłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej. W tym roku PGM planował podłączenie sześciu budynków do miejskiej sieci ciepłowniczych. Paweł Rzeszot liczy, że będzie ich więcej.

Na liście remontów dachów nie ma też tego na budynku przy Sienkiewicza 10. Jest kilka innych kamienic. Zdaniem dyrektora ds. eksploatacyjnych stan tych dachów jest gorszy, niż na kamienicy, gdzie mieszka Paulina Dobrzyńska.
Teraz Robert Rybicki, nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej w Żyrardowie będzie mógł wykazać troską o lokatorów miejskich kamienic. Wcześniej jako radny miejski był przewodniczącym Komisji Mieszkaniowej. Co prawd należał do .Nowoczesnej, ale w ostatnich wyborach wystartował z komitetu Lucjana Chrzanowskiego. Prezesem jest od 14 stycznia.
– Będę rozmawiał z prezesem. Ustalimy listę remontów – przekonuje Paweł Rzeszot.
 

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Finał projektu #ZOBACZWIĘCEJ Magdy Rdest-Nowak

Młodzi i seniorzy bawili się na balach...

"Bycie życzliwym daje satysfakcję" - mówią...

Na stojąco w punkt!

Tu się gra dla bezdomniaków

Biurowiec Zatry zostanie wyburzony

Wernisaż wystawy fotograficznej "JesteśMy"

457 podpisów pod petycją przeciwko budowie wieży...

Sport – to dobra inwestycja

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA