z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 stycznia 2019 | 19:08 komentarzy 6
Nie tak słodko w Głuchowie

(Wojciech Kubik)

Firma weźmie pod lupę działalność głuchowskiego urzędu gminy na przestrzeni ostatnich trzech lat. Zbadana ma być zarówno gospodarka finansowa gminy, jak i system podejmowania decyzji. – Audyt ma mi między innymi pokazać, co w przyszłości usprawnić – mówi Jan Słodki, wójt gminy Głuchów.

Po ubiegłorocznej zmianie władzy w gminie Głuchów szykuje się teraz kontrola działania urzędu i to bynajmniej nie przeprowadzana z urzędu, przed wyznaczone do tego instytucje. Informacje o stanie gminy chce uzyskać nowy wójt, Jan Słodki i to z jego inicjatywy wybrana ma być firma, która przeprowadzi dokładny audyt działania samorządu.

– Audyt ma pomóc mi uzyskać informacje o szczegółowym stanie naszej gminy – mówi Jan Słodki. – Chciałbym poznać sposoby podejmowania decyzji i zobaczyć, jak specjaliści ocenią prowadzoną w ostatnich latach działalność urzędu. Audytem chcemy objąć ostatnie trzy lata, czyli czas, w którym w naszej gminie robionych było kilka dużych inwestycji – dodaje.

Przeprowadzeniem badania zająć ma się specjalistyczna firma, a konkurs na jej wyłonienie rozstrzygnięty ma być jeszcze w tym tygodniu.

 Co mają badać kontrolerzy?

Przede wszystkim prowadzoną przez ostatnie 3 lata gospodarkę finansową i rachunkową gminy, wiarygodność sporządzanych w tym czasie sprawozdań finansowych, czy prawidłowość podpisywanych umów i rozliczanych podatków. Na tym się jednak nie skończy, a jednym z elementów kontroli ma być sprawdzenie zasadności wyboru wykonawców różnych inwestycji, sporządzania aneksów do umów oraz zlecania firmom różnych prac dodatkowych.


Po przeprowadzeniu kontroli audytorzy mają wydać zalecenia i na ich podstawie będziemy mogli podjąć decyzje, co usprawnić w działaniu urzędu. Dokument wskaże nam ewentualne kierunki zmian, aby nasza gmina była zarządzana bardziej profesjonalnie.

Jan Słodki, wójt

 

Kontrolerzy nie skupią się jedynie na urzędzie gminy i znajdujących się tam dokumentach, a przyjrzą się też działalności jednostek podlegających gminie, jak szkoły, biblioteka, przedszkola i żłobek. Sprawdzona będzie też dokładnie działalności z zakresie prowadzonej gospodarki mieszkaniowej.

Po ubiegłorocznych wyborach, które zakończyły 16-letni okres poprzednich rządów, na razie w gminie wielkich zmian nie było, a w urzędzie pojawiła się jedynie zastępca wójta. Tworzony jest również wydział do pozyskiwania funduszy unijnych, a coraz głośniej mówi się o jakiejś formie restrukturyzacji pracy gminy. Między innymi w tym pomóc ma audyt. Zgodnie ze specyfikacją konkursową, wyniki kontroli powinny być znane już w maju tego roku.

Wojciech Kubik

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 11

 • 6
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

4Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~zawiedziony 4 ponad rok temu

  Skoro w gminie panuje ciemnota to czego oczekiwać od wójta i jego "przydu**sów". Ludzie łykają jak bociany wszystkie ściemy, które wciska im sam wójt. Od kiedy zastępca wójta, kobieta która jest po trzydziesce może mieć 25 lat doświadczenia ? Serio? Powiem tak "KUPA WSTYDU"! Dodatkowo, Darku masz racje jest wiele osób inteligentnych i wykształconych w naszej gminie, którzy mogliby oni poprowadzić ją jak należy. Czego oczekiwać skoro nowo wybrani radni w 80% nie mają nawet wykształcenia wyższego ? Nic dziwnego, że to dla nich dalekie i wysokie horyzonty, żeby je mieć, dlatego też szukają pracowników aż w Rawie (bo przecież tam szkoły, zawodówki, licea....)

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Darek 3 ponad rok temu

  Pan Słodki mógłby się już nie ośmieszać. Zatrudnił sobie zastępce za ponad 6 tysięcy, Osobę od "pozyskiwania" środków za kolejnych parę tysięcy. Wydaje lekką ręką kilkanaście tysięcy miesięczne, teraz jeszcze audyt za kolejne kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy. A dlaczego nie zaprosić kontroli Izby Obrachunkowej lub NIK za darmo? Ale po co? Ciekawe kto wygra ten "przetarg". Za chwilę minie pół roku a Ci tzw. "młodzi" siedzą i audytują bo zielonego pojęcia nie mają co robić. Teraz jeszcze zatrudnia się nową Panią Skarbnik która na takim stanowisku w Starostwie pracowała AŻ DWA MIESIĄCE! Ciekawe dlaczego zrobiła taką krótką karierę. Porażka totalna. A pozatym dlaczego nie kogoś z terenu naszej gminy, tylko Rawy czy innych miejscowości? Czy tu nie ma ludzi wykształconych i inteligentnych? Czy władze gminy mają mieszkańców za półgłówków???

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~zawiedziony 2 ponad rok temu

  Dokładnie mają mieszkańców za półgłówków takich samych jak oni!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Karol 1 ponad rok temu

  Proponuję szczególnie sprawdzić gospodarkę mieszkaniową. Bo mieszkania (mimo że stały i stoją puste) nie są przydzielane rodziną z dziećmi, samotnym matką itp. mieszkania były przydzielane "swoim".

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Sodoma i Gomora 0 ponad rok temu

  Audyt ten - świadczy tylko o tym, że do władzy doszli ludzie, którzy nie wiedzieli i nie wiedzą co się w gminie dzieje. To tylko źle o nich świadczy. Za audyt trzeba zapłacić.: tylko, że oni nie zapłacą ze swoich... Sodoma i Gomora

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~merypoppins -1 ponad rok temu

  No i dobrze. Bo w tej gminie z pozyskiwaniem unijnych funduszy było marnie. O ile w ogóle było jakieś pozyskiwanie. Pora na młodszą obsadę tego urzędu, bo poprzednia pamięta jeszcze czasy słusznie minione i też tak pracuje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

SPEŁNIAMY TWOJE MARZENIA O WŁASNYM MIESZKANIU

Strażacy z subregionu żyrardowskiego dostaną...

Gmina Skierniewice odwołała apel o obronie...

Warto było czekać, czyli nowa świetlica w...

Właściciel zakładu rości od gminy Kowiesy 740...

Studniówka bolimowskiej Mundurówki

161. rocznica Powstania Styczniowego w Bolimowie

Kłopotliwa ulica w Słomkowie poza gminnym...

Stracili dorobek życia. Trzeba im pomóc

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA