Wiesław Kupisiński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach

Wiesław Kupisiński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Rozliczenie PIT od tego roku stało się niezwykle proste – komentuje Wiesław Kupisiński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach. Skarbówka właściwie wszystko robi za podatnika. Teoretycznie nie trzeba kiwnąć nawet palcem, ale warto, bo po 30 kwietnia będzie za późno. A niektórym może uciec ulga i kilkaset złotych.

30 kwietnia jest ostatnim dniem na rozliczenie się z fiskusem. Rząd zadbał o podatnika i od tego roku nie trzeba robić dosłownie nic. Jednak warto sprawdzić, czy przysługujące ulgi zostały prawidłowo naliczone.

Skarbówka nie dość, że przygotowała deklarację za podatnika  i umieściła ją na stronie epit.podatki.gov.pl, to nawet wyręczy najbardziej spóźnialskich - dzięki programowi "Twój e-PIT".

– My wypełniamy PIT za podatnika, czyli system elektroniczny w sposób automatyczny uzupełnia dane, które posiadamy. Tak najprościej można wytłumaczyć, czym jest nowa usługa e-PIT – mówi Wiesław Kupisiński.
 

Podatnicy, którzy rozliczają PIT-37, czyli uzyskujący dochody z umowy o pracę oraz PIT-38, czyli tzw. dochody kapitałowe, nie muszą się o nic martwić. W takim przypadku deklaracja zostanie wygenerowana automatycznie. To sytuacja optymalna, gdy ktoś nie korzysta z żadnych preferencji, ulg, czy odliczeń.

– Wówczas nie trzeba, dosłownie, robić nic – mówi urzędnik. – Jeśli ktoś będzie chciał rozliczyć się z małżonkiem powinien zalogować się w systemie i wybrać taką opcję, natomiast reszta rozliczenia zostanie uzupełniona w sposób automatyczny – wyjaśnia Wiesław Kupisiński.

Instrukcja obsługi systemu

 • Usługa Twój e-PIT w 2019 r. jest dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28.
 • Rozliczenia roczne za 2018 r. w usłudze Twój e-PIT są automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez administrację skarbową.
 • Można je można sprawdzić jwyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Aby uzyskać dostęp do zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego – zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

W usłudze Twój e-PIT to system automatycznie przygotuje i udostępni dla podatnika zeznanie roczne. Usługa wykorzystuje przy tym wyłącznie te dane, które posiada administracja skarbowa. Są to informacje od pracodawców, dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące ulgi na dzieci czy informacje o organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wskazał rok wcześniej.

Jeżeli podatnik chce skorzystać np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia swoje zeznanie samodzielnie, po zalogowaniu do usługi. Resort finansów będzie oferować pomoc w przypadku pytań dotyczących rozliczenia.

Zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie. Sposób rozliczenia można zmienić na wspólny z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Aby to zrobić, również wystarczy się zalogować do usługi i wybrać odpowiednią opcję.

 

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1904 sekundy