Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych

Naszym ekspertem jest dietetyk Agata Wesołowska-Tataj

W codziennej diecie dziecka powinno znaleźć się pięć posiłków: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Należy pamiętać o zachowaniu 3-4 godzinnego odstępu między posiłkami. Nie podajemy wówczas dziecku przekąsek. Biszkopt czy jogurt zostawmy na drugie śniadanie. Również sok traktujmy jako element drugiego śniadania, a do przepicia między posiłkami podawać dziecku wodę, która najlepiej gasi pragnienie. Porcje powinny być nieduże, żeby nie przekarmić dziecka. Ważna jest regularność podawania posiłków, która wpływa na apetyt malucha. Nie powinien on jeść w pośpiechu, jednak jeden posiłek nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. O tym, co dziecko zje decydują dorośli, natomiast niech maluch sam zdecyduje o tym, ile zje. Jeśli nie chce, nie należy go zmuszać do skończenia posiłku. Pozwólmy dziecku „pobawić się” jedzeniem, niech się pobrudzi, dotknie, włoży paluszek do miseczki, dzięki temu pozna bliżej to, co dostał do jedzenia.

Nie należy nagradzać dziecka za zjedzony obiadek słodyczami, bo maluch szybko przyswoi sobie, że nagroda jest lepsza niż pełnowartościowe jedzenie. Jeśli jednak chcemy nagradzać, podajmy dziecku owoc. Starajmy się nie organizować dziecku posiłku przy włączonym telewizorze, czy komputerze. Ważne bowiem, by w czasie posiłku mózg dziecka mógł skupić się tylko na jedzeniu. Pamiętajmy, że my, dorośli powinniśmy być dla dziecka przykładem.

 

Wysłuchała Joanna Młynarczyk

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Mycie i konserwacja instalacji fotowoltaicznych

Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników...

Uprawy pod skuteczną opieką

Przygotuj sad na nadejście suszy

Firma to przede wszystkim ludzie

TOP 5 zabawek od Gandalf

Chcesz, aby Twoja firma zaistniała w internecie?

Najlepsze plaże na Kos, czyli przepis na udany...

Krem do opalania to niezbędnik słonecznych dni!