Neofobia żywieniowa u dzieci

Naszym ekspertem jest dietetyk Agata Wesołowska-Tataj

Neofobia żywieniowa to długotrwała niechęć do jedzenia pokarmów o konkretnej strukturze, zapachu lub smaku. Nie jest to zwyczajne grymaszenie, które w pewnym okresie rozwoju jest normą i próbą malucha decydowania o sobie samym, lecz to bardziej złożony problem. Na samym początku dziecko zwyczajnie odmawia jedzenia, jednak tym, co wyróżnia neofobię od zwykłego grymaszenia jest fakt, że dziecko wybrzydzające nie chce jeść produktów czy potraw już mu znanych, a wystarczy zmiana formy posiłku, by zjadło dany produkt. Dziecko z neofobią nie chce zjeść czegoś nowego, nawet, jeśli jest to inna postać znanego już mu produktu. W przypadku lekkiej neofobii dziecko pluje i dławi się jedzeniem, w cięższych przypadkach mamy do czynienia z jego panicznym lękiem przed samym widokiem pożywienia.

Zaburzenie występuje najczęściej u dzieci między 2 a 4 rokiem życia. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko nie che spróbować nowej rzeczy, należy przeczekać, po czym podjąć kolejną próbę jej podania. Jeśli dalej będzie się buntować, próbujmy podawać daną rzecz w różnych postaciach, np. pomidor w zupie pomidorowej lub zapiekance. U młodszych dzieci nowo wprowadzane produkty można mieszać z jego ulubionymi rzeczami.

Jeśli mimo to widzimy, że stan niechęci do wprowadzania nowych produktów utrzymuje się, skorzystajmy z rad specjalisty – neuroterapeuty, który pomoże zdiagnozować dziecko i ustalić strategie działania.

Neofobia żywieniowa najczęściej mija wraz z wiekiem, pomimo to nie powinno się czekać aż dziecko wyrośnie z lęku. Warto podejmować próby oswajania malucha z nowościami, bowiem szkody wyrządzone w układzie nerwowym, mogą pozostawić piętno na lata. Czasami wystarczy tylko kilka miesięcy terapii, by dziecko pozbyło się strachu i z otwartością podchodziło do jedzenia. Neofobia może przeistoczyć się w anoreksję lub bulimię.

 

Wysłuchała Joanna Młynarczyk

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Mycie i konserwacja instalacji fotowoltaicznych

Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników...

Uprawy pod skuteczną opieką

Przygotuj sad na nadejście suszy

Firma to przede wszystkim ludzie

TOP 5 zabawek od Gandalf

Chcesz, aby Twoja firma zaistniała w internecie?

Najlepsze plaże na Kos, czyli przepis na udany...

Krem do opalania to niezbędnik słonecznych dni!