Cukrzyca u dzieci

Naszym ekspertem jest dietetyk Agata Wesołowska-Tataj.

Nie leczona cukrzyca, niezależnie czy zmaga się z nią dziecko czy dorosły, może doprowadzić do ostrych powikłań, których następstwem są uszkodzenia wielu narządów: oczu, nerek, nerwów. Z roku na rok cukrzyca zbiera coraz większe żniwo. Chorują na nią również dzieci. U małych pacjentów występuje najczęściej cukrzyca typu I. Nie wywołuje jej jedynie zła dieta, ale mogą przyczynić się czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne. Wśród czynników patogennych dużą rolę mają zakażenia wirusowe. Zajmują jedno z pierwszych miejsc w cukrzycy typu I. Wiadomo, że takie wirusy jak świnka czy różyczka mogą namnażać się w trzustce i prowadzą do zniszczenia komórek, dlatego bardzo ważne jest szczepienie dzieci zgodnie z kalendarzem.

Objawy cukrzycy są dość charakterystyczne i trudno je przeoczyć. Pojawiają się jednak dopiero na zaawansowanym etapie choroby, kiedy doszło już m.in. do poważnych zmian w trzustce. Objawami tymi u dziecka są: ogromne pragnienie, pocenie się, bladość, pogarszający się wzrok, złe samopoczucie, wymioty oraz utrata masy ciała. Ponieważ nie są one jednoznaczne, czasem są błędnie interpretowane jako infekcja. W ciężkiej postaci cukrzycy występują: dezorientacja, utrata przytomności albo drgawki. Tylko przedstawienie lekarzowi pełnego obrazu wszystkich niepokojących objawów może sprawić, że dziecko w odpowiednim czasie zostanie skierowane na odpowiednie badania diagnostyczne w kierunku cukrzycy. Postępująca u dziecka cukrzyca może doprowadzić do poważnych zmian w organizmie. W pierwszej kolejności niszczy naczynia krwionośne, dlatego często dochodzi do zaburzeń wzroku, problemów z układem nerwowym i nerkami. Z kolei niedocukrzenie u dziecka grozi zmianami w mózgu. Zaczyna się od problemów z koncentracją, poddenerwowaniem się, by w ostateczności doprowadzić do głębokich zaburzeń świadomości, drgawek i utraty przytomności. Bardzo poważna cukrzyca, długo nierozpoznana, może zagrażać życiu dziecka, dlatego należy bacznie obserwować swoją pociechę i być niezwykle czujnym, by móc w porę reagować na pierwsze niepokojące sygnały.

 

Wysłuchała Joanna Młynarczyk

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Mycie i konserwacja instalacji fotowoltaicznych

Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników...

Uprawy pod skuteczną opieką

Przygotuj sad na nadejście suszy

Firma to przede wszystkim ludzie

TOP 5 zabawek od Gandalf

Chcesz, aby Twoja firma zaistniała w internecie?

Najlepsze plaże na Kos, czyli przepis na udany...

Krem do opalania to niezbędnik słonecznych dni!