Zaparcia u dzieci

Naszym ekspertem jest dietetyk Agata Wesołowska-Tataj.

Zaparcia u dzieci mogą mieć różne przyczyny. Mogą być związane z dietą, ale mogą mieć przyczyny anatomiczne, neurologiczne, oraz psychologiczne. W ostatnim przypadku dziecko nie załatwi swojej potrzeby w szkole czy w przedszkolu, tylko trzyma do powrotu do domu. Pogłębia to problem, bo stolec robi się coraz twardszy, a dziecko świadome bólu, jeszcze bardziej boi się wypróżnienia. Jeśli chodzi o zaparcia związane z dietą, mogą być one wywołane np. małą ilością błonnika i płynów, co może wpłynąć na zaburzenia przemiany materii. Idąc dalej, zaparcia mogą się pojawić, gdy np. w diecie dziecka znajdują się pokarmy w większości przetworzone czy też owoce i warzywa wyłącznie obierane ze skóry (przypominam, że właśnie pod skórką znajduje się najwięcej składników odżywczych).

Jak pomóc dziecku w zaparciach? Nie zalecam kupowania gotowych preparatów w aptece, raczej starajmy się rozwiązać problem domowym sposobem – wyregulować odpowiednio skomponowaną dietą. (Wyregulowanie diety: posiłki co 3-4 godziny, odpowiednia ilość błonnika w posiłkach, mniej przetworzone produkty: płatki owsiane, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy, dużo warzyw i dużo płynów, mniej słodyczy – to najważniejsze zalecenia).

Jeśli dziecko nie będzie miało wyregulowanych zaparć, niestety będą one wracały. Stolec będzie suchy, a dziecko przy wypróżnianiu będzie skarżyło się na bóle. Gdy problem zaistnieje, należy podawać dziecku dużą ilość płynów, wskazany jest tu sok z suszonych śliwek (najlepiej, jeśli jest zrobiony z namoczonych dzień wcześniej owoców), podawać owoce świeżych jagód (nie sok z jagód, bo ten zatrzymuje nam biegunkę). Ponadto przy zaparciach ważna jest aktywność fizyczna.

 

Wysłuchała Joanna Młynarczyk

 

 

Jak oceniasz ten artykuł?

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Porady specjalistów

Mycie i konserwacja instalacji fotowoltaicznych

Mechaniczny zbiór owoców – fanaberia Rolników...

Uprawy pod skuteczną opieką

Przygotuj sad na nadejście suszy

Firma to przede wszystkim ludzie

TOP 5 zabawek od Gandalf

Chcesz, aby Twoja firma zaistniała w internecie?

Najlepsze plaże na Kos, czyli przepis na udany...

Krem do opalania to niezbędnik słonecznych dni!