W miniony poniedziałek (12.02) na terenie gospodarstwa nadal zalegały różne plastikowe elementy, a część z nich była już przetworzona i zmielona. Zdaniem sąsiada, Andrzeja Adamki, te śmieci już dawno powinny zniknąć.

W miniony poniedziałek (12.02) na terenie gospodarstwa nadal zalegały różne plastikowe elementy, a część z nich była już przetworzona i zmielona. Zdaniem sąsiada, Andrzeja Adamki, te śmieci już dawno powinny zniknąć. (fot. Wojciech Kubik)

Nie będzie zgody władz na przetwarzanie bądź składowanie odpadów na terenie gospodarstwa w Wólce Strobowskiej -- zapewnia samorząd. Tymczasem w jednym z nich od ponad dwóch lat zalegają sterty przetworzonych surowców wtórnych i do tej pory samorząd nie był w stanie wyegzekwować od właściciela ich usunięcia. Nie pomagały mandaty, a sprawa ostatecznie oparła się o Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Minęły dwa lata od chwili, gdy do skierniewickiego urzędu gminy zgłoszono, że na terenie jednego z gospodarstw w Wólce Strobowskiej nielegalnie przetwarzane są odpady. Sprawą zainteresował się wówczas jeden z właścicieli okolicznych gruntów i zwracał on uwagę, że co rusz do gospodarstwa dowożone są nowe plastikowe śmieci i następnie przetwarzane. Sygnał spowodował, że na miejscu pojawiły się urzędnicze kontrole, po których postawiono prostą diagnozę – w tym miejscu nie mogą być przetwarzane żadne odpady, ani składowane surowce wtórne.

Tymczasem po dwóch latach na miejscu niewiele się zmieniło i choć wokół zabudowań gospodarczych nie zalegają już tak monstrualne sterty przetworzonych odpadów, to jednak widać, że proceder jest dalej kontynuowany.

– Na pierwszy rzut oka widać, że jakby trochę tych śmieci wywiózł – mówi Andrzej Adamka, właściciel przylegających do gospodarstwa gruntów. – Ale też można zauważyć, że pojawiły się nowe śmieci i wychodzi na to, że dalej tu coś się dzieje – dodaje.

Sprawa ta doskonale znana jest w skierniewickim urzędzie gminy, a obecny wójt zapoznał się już z prowadzącym kontrowersyjną działalność. Jak zapewnia, żadna tego typu produkcja w Wólce Strobowskiej nie może być prowadzona.Nie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego.

Na tym terenie może być prowadzona co najwyżej nieuciążliwa działalność gospodarcza, a już z pewnością nie żadne przetwarzanie surowców wtórnych.

                                                                                                 Czesław Pytlewski, wójt gminy

Gminni urzędnicy podejmowali już próby wymuszenia na właścicielu nieruchomości, by ten uporządkował teren i pozbył się odpadów. Wydawane decyzje nakazowa dwukrotnie zakończyły się mandatami i za każdym razem kontrolerzy dowiadywali się, że już niedługo wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Ostatnio jednak właściciel gospodarstwa postanowił działać i zaskarżył jedną z urzędowych decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To utrzymało w mocy postanowienie urzędu gminy, od którego skarżący mógł się odwołać do Wojewódzkiego Sądu administracyjnego. Tak też uczynił i obecnie sąd rozpatruje skargę.

Administracyjne przepychanki trwają, zaś w rękach skierniewickich urzędników jest jeszcze jedna, ostateczna broń. Mogą bowiem zlecić uprzątnięcie terenu specjalistycznej firmie, a następnie kosztami postępowania obarczyć właściciela nieruchomości. Gdyby jednak zastosowano to rozwiązanie, koszty takiego postępowania byłyby bardzo wysokie i z tego powodu na razie nie zdecydowano się na taki krok. Fot. Wojciech Kubik

Wojciech Kubik

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Prawie półtora miliona dla szkoły. Skorzystają...

Pierwsza komunia w Jeżowie

Pierwsza komunia w Godzianowie

Pierwsza komunia w Makowie

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA