Nawet w miejscowościach, w których udało się wybrać sołtysów, frekwencja podczas zebrań była bardzo skromna.

Nawet w miejscowościach, w których udało się wybrać sołtysów, frekwencja podczas zebrań była bardzo skromna. (Fot. UG Skierniewice)

Po raz pierwszy w historii gminy Skierniewice w dwóch wsiach nie znaleźli się chętni do obsadzenia stanowisk sołtysów, a sytuacja ta dotknęła Sierakowic Prawych i Borowin. Tymczasem brak sołtysa może spowodować, że wsie stracą jakiekolwiek dofinansowanie, a w Borowinach na przykład nie powstanie, zaplanowana na ten rok, altana.

Od dwóch tygodni w gminie Skierniewice trwa cykl zebrań wiejskich, których głównym celem jest wybranie nowych sołtysów i rad sołeckich. Jak pokazuje praktyka ostatnich kilkudziesięciu lat, nigdy z tym nie było problemów, a w wielu wsiach do objęcia tego stanowiska pretendowało kilkoro kandydatów. Tymczasem teraz w gminie stało się coś dziwnego – już w dwóch wsiach nie znalazła się osoba chętna, aby zająć się reprezentowaniem swej miejscowości na zewnątrz. Jako pierwsi zadziwili mieszkańcy Borowin.

Podczas zorganizowanego spotkania nikt nie zgłosił swej kandydatury, a z wyścigu wycofał się również dotychczasowy sołtys, Sławomir Kołosowski, który w poprzedniej kadencji sprawował również funkcję wiceprzewodniczącego rady gminy. I mało kto zaprzeczy, że to dzięki jego inicjatywie wieś zaczęła odżywać, szczególnie pod względem aktywności społecznej. Dziś były sołtys tak tłumaczy swą decyzję:

– Chciałem trochę odpocząć i miałem nadzieję, że będą chętni na to stanowisko. Będziemy jeszcze rozmawiać z niektórymi osobami, aby nie doszło do sytuacji, że nasza wieś na stałe zostanie bez sołtysa – mówi Sławomir Kołosowski.

Również w Sierakowicach Prawych, wsi o wiele większej od Borowin i liczącej ponad 650 mieszkańców, nie znalazła się żadna osoba chętna do objęcia funkcji sołtysa. W urzędzie gminy, który współorganizował spotkanie, szczególną uwagę zwracają na małe zainteresowanie mieszkańców braniem udziału w wyborach.

– Smutna jest ta bardzo niska frekwencja. W Sierakowicach Prawych udział w zebraniu wzięło zaledwie sześć procent uprawnionych do głosowania – mówi Małgorzata Foks, sekretarz UG Skierniewice.

Zebrania sołeckie w gminie Skierniewice potrwają jeszcze kilka tygodni i w skierniewickim urzędzie gminy planują aby w tych wsiach, w których wybory się nie udały, spróbować jeszcze raz. Tym razem po zakończeniu wszystkich pozostałych spotkań. Gdyby jednak nawet wówczas mieszkańcy nie wyrazili zainteresowania wyłonieniem ze swego grona sołtysa, przed urzędnikami stanie trudny wybór. Jedną z opcji może być nawet likwidacja sołectw. Z pewnością natomiast miejscowości te nie będą mogły liczyć na żadne wsparcie finansowe, a w przypadku Borowin jest to o tyle smutne, że wieś ma już przyznane dofinansowanie z funduszu sołeckiego. Za pieniądze te w tym roku budowana miała być altana.

– Do podpisana dokumentów konieczny jest sołtys. W przeciwnym wypadku ciężko będzie zrealizować inwestycje finansowane z funduszu sołeckiego – informują w urzędzie gminy.

Pojawia się pytanie, skąd nagle tak małe zainteresowanie pełnieniem funkcji, która przed laty cieszyła się prestiżem, a nawet pomagała w dalszej politycznej karierze? Jedną z odpowiedzi jest mała opłacalność. Sołtys bowiem zarabia jedynie niewielki procent od podatków, które bezpośrednio do niego wpłacają mieszkańcy, a w obecnych czasach, gdy przy płatnościach głównie korzystamy z Internetu, zarobki te z roku na rok są coraz mniejsze. Zachętą nie jest też skromna dieta za udział w sesjach rady gminy. Zaś obowiązków nie brakuje. Trzeba spierać się z radnymi i władzami gminy o inwestycje, przekonywać o ich zasadności, czyli po prostu przekazywać władzom wszelkie bolączki mieszkańców. A nie zawsze w zamian można oczekiwać wdzięczności.

W gminie Skierniewice kadencja obecnych sołtysów kończy się 23 kwietnia i do tego czasu powinni być wybrani następni na kolejną, pięcioletnią kadencję.

 

Kompetencje sołtysa

 • reprezentuje sołectwo na zewnątrz;
 • przewodniczy radzie sołeckiej;
 • zwołuje zebranie wiejskie i przewodniczy jego obradom;
 • bierze udział w sesjach rady gminy, występuje w imieniu sołectwa;
 • podejmuje działania wykonawcze wspólnie z rada sołecką w sprawach realizacji uchwał zebrania wiejskiego;
 • sprawuje bezpośredni zarząd zwykły sołeckim mieniem komunalnym i ponosi prawną odpowiedzialność z tytułu korzystania zarządzania mieniem;
 • występuje do wójta z wnioskami, propozycjami, inicjatywami w sprawach sołeckiego mienia, przekraczającymi jego i sołectwa kompetencje zwykłego zarządu;
 • może występować przed sądem na zasadzie posiadanej prze sołectwo zdolności sądowej;
 • podejmuje określone przepisami, zadania wynikające z przepisów szczególnych;
 • współdziała z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także ze służbą zdrowia w – kwestiach ochrony zdrowia i życia ludności, zgłaszania chorób zakaźnych, właściwego poziomu sanitarnego wsi;
 • współorganizuje działania oraz zapobiega bezpośrednio klęskom żywiołowym oraz usuwa ich skutki;
 • współdziała z organami straży pożarnej w profilaktyce przeciwpożarowej;
 • na podstawie uchwały rady pobiera podatki lokalne;
 • korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym;
 • sołtysowi przysługuje pomoc ze strony gminy w sprawach ustawowego korzystania z ochrony prawnej w toku sprawowania mandatu

 

O szczegółowych składach rad sołeckich informujemy w najbliższym wydaniu "Głosu Skierniewic i Okolicy" w czwartek, 21 lutego.

Wojciech Kubik

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z powiatu

Turystyczne walory gminy Głuchów

Kurtyna antyodorowa już działa

Uczniowie II i III klas zmierzyli się w konkursie...

To się nazywa podwyżka! Powiatowi radni nie...

Prawie półtora miliona dla szkoły. Skorzystają...

Pierwsza komunia w Jeżowie

Pierwsza komunia w Godzianowie

Pierwsza komunia w Makowie

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA