z miasta

na sygnale

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 lutego 2019 | 16:07 komentarzy 2
Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na montaż rogatek, sygnalizacji i oświetlenia na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Bohaterów Westerplatte w Skierniewicach – zapowiada kolej.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na montaż rogatek, sygnalizacji i oświetlenia na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Bohaterów Westerplatte w Skierniewicach – zapowiada kolej. (fot. Sławomir Burzyński)

Kolej zapowiada jeszcze w tym roku montaż rogatek, sygnalizacji i oświetlenia na przejeździe kolejowym w Miedniewicach. Na początku lutego doszło tam do kolejnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

To najniebezpieczniejszy przejazd kolejowy w mieście, w dodatku zakwalifikowany do kategorii D, która nie wymaga jego oświetlenia i rogatek. Kolej zapewnia, że mimo to jest tam bezpiecznie.

– Przejazd kolejowo-drogowy na ul. Bohaterów Westerplatte umożliwia bezpieczne przejechanie na drugą stronę torów w momencie, kiedy kierowca zachowa się zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Przed przejazdem ustawiony jest znak STOP oraz krzyż świętego Andrzeja. Na dojazdach ustawione są znaki informujące kierowcę, że zbliża się do torów, a na jezdni namalowana jest linia bezwzględnego zatrzymania się. Zatem kierowca otrzymuje aż 4 informacje o tym, jak musi się zachować przed przejazdem. Okoliczności zdarzenia z 1 lutego wyjaśnia specjalna komisja. Nie wiemy, czemu kierowca nie zatrzymał się przed znakami i wjechał na przejazd – mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Po ostatniej tragedii w internecie pojawiła się petycja do prezesa PKP PLK o jak najszybsze wyposażenie niebezpiecznego przejazdu kolejowego w Miedniewicach w półrogatki i sygnalizację świetlną. Petycję przygotowała poseł Dorota Rutkowska, podpisało ją już ponad 400 osób.

– Od lat staramy się, by poprawić bezpieczeństwo na tym przejeździe, to tragiczne, że wydarzenie z lutego dopiero może przyspieszyć decyzje na kolei – mówi prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk.

Historia poprawy bezpieczeństwa na tym przejeździe to książkowy przykład mielenia urzędniczego papieru. Pokazuje, że dwa lata to mało, by oświetlić przejazd kolejowy.

2016 rok, 29 listopada – urząd miasta zwraca się pismem do dyrekcji Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi, by ten „wykonał oświetlenie niestrzeżonego przejazdu kolejowego na linii Skierniewice-Łuków w ciągu ul. Bohaterów Westerplatte w Skierniewicach”. Sytuacja własnościowa terenów powoduje, że w odległości 100 metrów od tego przejazdu właścicielem gruntów są wyłącznie Polskie Koleje Państwowe – argumentuje samorząd. Podnosi, że już wówczas na przejeździe doszło do dwóch śmiertelnych wypadków, co w przekonaniu urzędników związane jest z brakiem oświetlenia tego miejsca. Urząd podkreśla, że gotów jest inwestycję przeprowadzić z własnych pieniędzy.

2016 rok, 13 grudnia – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Łodzi informuje UM, że przejazd „został ujęty w planach modernizacji w zakresie linii kolejowej nr 12 na odc. Skierniewice – Pilawa.”

2016 rok, 29 grudnia – UM zwraca się z prośbą do PKP, by spółka „doprecyzowała zakres modernizacji niestrzeżonego przejazdu w ciągu ul. Bohaterów Westerplatte”. W piśmie miasto podnosi: „szczególnie zainteresowani jesteśmy informacjami dotyczącymi rozwiązania kwestii doświetlenia przejazdu, a także sposobem sterowania ruchu pojazdów i pieszych pokonujących przejazd.”

2017 rok, 1 lutego – PKP PLK informuje, że „w ramach modernizacji w 2017 roku zaplanowano: przekwalifikowanie przejazdu z kat. „D” na „B” wraz z zabudową nowych słupów oświetlenia zewnętrznego wraz z oprawami typu LED”.

2017 rok, 13 grudnia – miasto zwraca się do PKP o pilne wykonanie zadeklarowanych inwestycji na przejeździe. W korespondencji czytamy: „Niestety z przykrością stwierdzamy, że do dnia dzisiejszego poziom bezpieczeństwa przejazdu nie uległ poprawie. Nie zostały także wykonane żadne prace poprawiające jego stan techniczny.

2018 rok, 4 stycznia – urząd miasta oraz gminy zostały poinformowane przez PKP PLK, że 11 stycznia br. odbędzie się posiedzenie komisji w sprawie propozycji zmiany kategorii przejazdów kolejowo-drogowych na terenie miasta Skierniewice, w ciągu ul. Bohaterów Westerplatte i w ciągu ul. Gen. Berlinga. Z tą samą datą do urzędników zajmujących się w miejskim ratuszu infrastruktura drogową w mieście trafiły maile informujące o posiedzeniu.

2018 rok, 18 stycznia – strony samorządowa i kolejowa podpisały protokół z posiedzenia komisji. W dokumencie czytamy: Strona ZLK Łódź poinformowała, iż zmiana ta (kategoria przejazdu, przyp. red.) będzie uwzględniona przy przygotowanej inwestycji i w parach związanych ze sporządzeniem opisu przedmiotu zamówienia dla przedsięwzięcia „Prace na linii kolejowej na odc. Skierniewice – Piława – Łuków.”

2019 rok, 1 lutego – samochód osobowy uderzył na przejeździe w pociąg.

Nie żyje 57-letnia skierniewiczanka, która na początku miesiąca na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Miedniewicach zderzyła się seatem ibiza z pociągiem towarowym jadącym od strony Skierniewic. Z wraku wydobyli ją strażacy, była nieprzytomna. Do skierniewickiego szpitala trafiła w ciężkim stanie. Zmarła 2 tygodnie później.

2019 rok, 15 lutego – poseł Dorota Rutkowska rozpoczyna zbieranie podpisów pod petycją „o półrogatki i sygnalizację świetlną na przejeździe w Miedniewicach”.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA, czyli zarządca zapowiedział, że z modernizacją przejazdu ruszy w bieżącym roku.

– Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na montaż rogatek, sygnalizacji i oświetlenia na przejeździe kolejowo-drogowym na ul. Bohaterów Westerplatte w Skierniewicach – zapowiada.

Anna Wójcik-Brzezińska, Sławomir Burzyński

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 9

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~kulfon1 0 12 miesięcy temu

  Jak ktoś nie myśli , to betonowa ściana nie zatrzyma.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Tonny -1 ponad rok temu

  Ten Przejazd od zawsze był niebezpieczny. Szkoda tylko że dopiero teraz poszli po rozum do głowy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.192 sekundy