z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 lutego 2019 | 00:00 komentarzy 4

Transprojekt Gdański złożyła najkorzystniejszą ofertę na opracowanie koncepcji technicznej dla poszerzenia autostrady A2 w granicach województwa łódzkiego. Wartość oferty to prawie 2,48 mln zł. Do przetargu, jak informuje GDDKiA stanęły jeszcze dwie inne firmy. Pięć ubiega się o podobne zlecenie na Mazowszu (do węzła Konotopa).

Firma, z którą GDDKiA podpisze umowę, przygotuje dokumentację potrzebną inwestorowi do uzyskania decyzji środowiskowej na poszerzenie autostrady między węzłem Łódź Północ do granicy z województwem mazowieckim. Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne, dwa podmioty starające się o zlecenie od wyniku mogą się od niego odwołać. Jednak jedynie oferta złożona przez Transprojekt Gdański mieściła się w budżecie zamawiającego.

Trwa również postępowanie dotyczące podobnego zakresu prac na terenie Mazowsza – od granicy z województwem łódzkim do węzła Konotopa, na Mazowszu. GDDKiA w Warszawie otrzymała w tej sprawie pięć ofert. Najtańszą złożyły Mosty Katowice, a kolejną mieszcząca się w budżecie Transprojekt Gdański.

Poszerzona trasa A2 ma zapewnić komfortowe połączenie z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Przejechania poszerzonej o jeden pas – jak wynika z deklaracji ministerstwa infrastruktury – nie będzie wiązało się z opłatami. Infrastruktura przed Warszawą (Pruszków) zostanie rozebrana.

Przy okazji rozbudowy o swoje interesy próbują zadbać lokalne samorządy. Władze Bolimowa konsekwentnie przekonują, że „trasa skazała ten region na gospodarczy niebyt”. Stanisław Linart, wójt gminy w publicznych deklaracjach utrzymuje nawet, że gotów jest samodzielnie wystarać się o sfinansowanie budowy na wysokości Bolimowa zjazdu autostradowego.

Ministerstwo infrastruktury na razie nie wyklucza realizacji inwestycji.

Rozbudowa obejmie cały odcinek A2 z Łodzi do Konotopy pod Warszawą (ok. 90 km). Inwestycja polegać będzie na dobudowie trzeciego pasa ruchu od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, a na odcinku węzeł Pruszków – węzeł Konotopa czwartego pasa ruchu.

(fot. Włodzimierz Szczepański)

Ze wstępnych szacunków wynika, że prace przygotowawcze wyniosą około 7 mln zł i potrwają do 2021 roku. Budowa dodatkowych pasów została przewidziana na okres nawet do 3 lat, z uwagi na to, że prace są planowane bez wyłączania odcinka z ruchu. Łączny koszt rozbudowy może wynieść ok. 600 mln zł. Wynika z tego, że rozbudowana autostrada A2 powinna zostać oddana do użytku w roku 2024 lub w 2025.

Przypomnijmy, autostrada A2 została otwarta w maju 2012 r. GDDKiA deklaruje, że od strony formalnej inwestycja poszerzenia już niewydolnej trasy jest prosta: rezerwa terenowa pod trzeci pas jest, obiekty mostowe są dostosowane do trzeciego pasa, a decyzja środowiskowa przewidywała jego dobudowę.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 9

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Mobilek 2 7 miesięcy temu

  Co jak co Ale w Dmosinie to powinien być zjazd . Od Łyszkowic do Strykowa kawał drogi i pomiędzy żadnego wjazdu ,kto to projektował. Jak nieraz to co 10 km węzeł A tu 30km odległe węzły.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anna 1 7 miesięcy temu

  Zjazd w Bolimowie ma sens. Do Skierniewic jedzie się przez gęsto zabudowane wsie Bełchów, Mokra. Jest tam sporo wypadków a mieszkańcy nie mają bezpiecznych przejść na druga stronę drogi. Przejazd z Bolimowa prowadzi przez las i droga jest wreszcie wyremontowana. Tu mogą zagrażać tylko zwierzęta.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Elo 0 7 miesięcy temu

  Ciekawe, czy przy okazji poszerzenia rozbiorą te bzdurne ekrany odgradzające pola i cmentarze.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja -1 7 miesięcy temu

  Jak Bolimów się wystara o zjazd z A2 to czemu nie wsie pokroju Dmosina czy Dzieżgowa, paranoja jakaś przecież Bolimów ma dojazd przez Nieborów, a łatwiej byłoby nawet zrobić z drugiej strony inną drogą do węzła Skierniewice.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.176 sekundy