Zadławienie – obecność ciała obcego w drogach oddechowych. Może wystąpić na przykład podczas karmienia piersią lub z butelki jak również podczas zabawy – połknięcie przedmiotu, zabawki (klocek Lego, spinki, monety). Jeżeli ciało obce dostanie się do dróg oddechowych może spowodować ich niedrożność całkowitą lub częściową. W przypadku częściowej, dziecko jest jeszcze w stanie nabierać samodzielnie oddech, ale z dużym wysiłkiem. W przypadku całkowitej niedrożności, nabranie oddechu jest niemożliwe. Pierwszym naszym postępowaniem powinno być zachęcenie go do aktywnego kaszlu (jeżeli dziecko jest starsze). Ma to spowodować nagłe wypuszczenie powietrza z płuc i tym samym wypchnięcie ciała obcego. Jeżeli to nie pomoże należy przejść do uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Układamy dziecko wzdłuż przedramienia, twarz obejmując dłonią. Rękę układamy tak, aby głowa dziecka była skierowana w dół. Następnie drugą dłonią uderzmy pięć razy między łopatkami. Jeżeli to nie pomoże i dziecko dalej nie może oddychać swobodnie, przekładamy dziecko wzdłuż drugiego przedramienia obejmując tył głowy dziecka dłonią i kierując głowę dziecka w dół. Następnie dwoma palcami wykonujemy pięć uciśnięć nadbrzusza. Jeżeli to wciąż nie pomoże powtarzamy uderzenia w okolicę międzyłopatkową na zmianę z uciśnięciami nadbrzusza. Jeżeli dziecko nagle traci przytomność, zrobiło się sine, ma wiotkie mięśnie, układamy je na twardym podłożu i sprawdzamy oddech. Jeżeli dziecko nie oddycha, wzywamy pogotowie i zaczynamy resuscytację.

Resuscytację w tym przypadku zaczynamy od 5 wdechów. Jeżeli po 5 wdechach dziecko nie odzyskało własnego oddechu, zaczynamy 30 uciśnięć klatki piersiowej dwoma palcami w tempie 100-120 razy na minutę na głębokość 1/3 głębokości klatki piersiowej. Po 30 uciśnięciach wykonujemy 2 wdechy ratownicze obejmując naszymi ustami jednocześnie i nos i usta dziecka. Powtarzamy schemat resuscytacji 30:2 do momentu przyjazdu pogotowia lub do momentu, kiedy dziecko zacznie ponownie oddychać.


 

Robert Moraczewski

Harcerski Klub Ratowniczy przy ZHP Skierniewice

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1693 sekundy