historia

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ4 kwietnia 2019 | 08:34

Piotr Paradowski, regionalista, prezes Stowarzyszenia Tradycji 26. Dywizji Piechoty w Skierniewicach wszedł w posiadanie miniaturowej kolekcji. – Skierniewiczanin podzielił się z nami przedmiotami, które stały się eksponatami w naszym mini muzeum w Parkowej Bramie – mówi społecznik.

Szacuje się, iż do powszechnego użytku guziki weszły w połowie XVI w. Złote lata guzika to czasy 1830 - 1850. To w tych latach podnoszono jakość wykonania, precyzję, oraz bogato zdobiono w herby.  Wzory były bardzo dobrze narysowane, a matryce pierwszorzędnie wykonane.  Osobno wykonywano guziki dla urzędów, dla wojska z odpowiednią numeracją, czy np. dla powstałych guberni.

– W kolekcji, którą udało się uzyskać, są guziki z okresu Księstwa Warszawskiego i np. Królestwa Kongresowego. W oparciu o te małe eksponaty zbierane w okolicach Skierniewic jesteśmy w stanie określić miejsce pochodzenia osób, jak i otrzymać dane o jednostkach wojskowych na terenie powiatu skierniewickiego, gdyż żołnierze w XIX, czy początkach XX wieku na umundurowaniu posiadali guziki z odpowiednią numeracją pułku, batalionu, lub oddziału artylerii.  Wspomnianą i powiększaną dalej kolekcję będzie można z pewnością zobaczyć w powstającym Muzeum Historii Skierniewic – mówi Piotr Paradowski.

W starożytności wyznaczały status społeczny. Stanowiły bardziej ozdobę niż praktyczny przedmiot. Gdy w 1520 r. król Francji Franciszek I wybierał się na spotkanie z Henrykiem VIII Tudorem miał na sobie szatę ozdobioną ponad 300 000 guzów. Z kolei z inwentarza dobytku Marii Stuart dowiadujemy się, że miała 400 guzików emaliowanych, każdy z rubinem pośrodku.

Kościół napominał, że guzikomania wiedzie do piekła.

Gdy w osiemnastym wieku europejskie armie ujednolicały umundurowanie, pojawiły się guziki, które nie tylko spinały ubranie, ale też informowały, do jakiej jednostki należy żołnierz i jaki ma stopień. Jędrzej Kitowicz pisał – oto generał-adjutant miał „guziki tombakowe pozłacane”, husarze „mosiężne pobielane”, a muzykanci „żółte mosiężne”.


 

Kolekcja skierniewicka: Guziki wojskowe armii USA. Wzór guzika wprowadzono w 1902 r. Egzemplarze mogą pochodzić z czasów 1919 - 1921, mogą pochodzić z umundurowania Polonii Amerykańskiej. Piotr Paradowski utrzymuje, że guziki, w których posiadanie wszedł, mogły należeć do ochotników żegnanych w 1919 r. w Skierniewicach. W mini zbiorze znalazły się też guziki artyleryjskie austriackie z czasów I wojny światowej oraz guziki Pułkowe Imperium Rosyjskiego (oficerski zapewne od płaszcza z lat 1829 - 1857, guzik 20 płk. piechoty, w szczególnych przypadkach mógł należeć do żołnierza specjalistycznej kompanii np. Korpusu Topografów).

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2435 sekundy