Liturgia Kościoła wspomina w Niedzielę Palmową uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

Liturgia Kościoła wspomina w Niedzielę Palmową uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. (fot. Joanna Młynarczyk)

Niedziela Palmowa rozpoczęła najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym, jakim jest Wielki Tydzień. W kościele na Rawce otwarta została wystawa "Sacrum".

To czas duchowego przygotowania do Wielkanocy. W parafii św. Józefa na Rawce, uroczystości o godz. 11. przewodniczył (14.04) proboszcz ks. Adam Kwaśniak, a po mszy w świątyni otwarta została szczególna wystawa sztuki sakralnej.

Na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, na tydzień przed ukrzyżowaniem, w kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa. Wierni przychodzą do kościołów z palmami, które są święcone. W kościele na Rawce, uroczystości przewodniczył (14.04) proboszcz parafii św. Józefa w towarzystwie ks. Mirosława Kurka.

Po sumie o godz. 11, we wnętrzu świątyni otwarta została wystawa obrazów sztuki sakralnej namalowanych z przeznaczeniem do różnych kościołów. Autorem ich jest Andrzej Boj Wojtowicz. Autor wprowadził skierniewiczan w tematykę sztuki, którą tworzy, mówił także o wykorzystywanych technikach, inspiracjach.

Sacrum i Profanum

Wystawa „Sacrum/Profanum” to projekt, na który składają się dwie prezentacje prac Andrzeja Boj Wojtowicz. Sacrum prezentowany jest we wnętrzach kościoła parafii św. Józefa, Profanum – to część, którą od 27 kwietnia oglądać będzie można we wnętrzach Muzeum Historycznego Skierniewic.

W katalogu towarzyszącym wystawie wykorzystano poezję ks. Bp Józefa Zawitkowskiego.

Na Sacrum składają się prace Boj Wojtowicza: Chrystus Izerski, Joachim i Anna, Wołyń, Święty Józef. Cykl Profanum otwiera eteryczna praca - Skąd się biorą sny. To praca, którą Boj Wojtowicz zwykł pokazywać jako jedną z tryptyku kobiecego. W Skierniewicach zobaczymy dwa płótna – portrety kobiety. Drugie z nich to pełne nostalgii „Mimozami jesień się zaczyna”. Są też przejmujące – Góra Moria i ukochane płótno Mistrza: Polonia.

Andrzej Boj Wojtowicz, ur. W 1959 roku. Studia ukończył w PWSSP we Wrocławiu z dyplomem z malarstwa i aneksem z grafiki w 1990 r. Na swoim koncie ma dziesiątki wystaw indywidualnych w kraju i poza granicami. Jego praca Katyń, malowana farbami wymieszanymi z ziemią katyńską nie pozostawia obojętnym.

"Polonia"

"Skąd się biorą sny"

Anna Wójcik-Brzezińska,
współp. Muzeum Historyczne Skierniewic

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 4

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2421 sekundy