z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 kwietnia 2019 | 13:13 komentarzy 16
Przejmujący list strajkujących nauczycieli „Czerwoniaka”

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

11 dzień strajku nauczycieli. Dalej nie widać, aby strona rządowa chciała rozwiązać problem edukacji, bo teraz już nie tylko o podwyżki chodzi. Strajkujący nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie napisali poruszający list.

– Obecne działania rządu spowodowały, że poczuliśmy się upokorzeni. Walczymy o swoją godność, dając bezcenną lekcję postawy obywatelskiej. Nikt z naszego grona pedagogicznego nawet przez chwilę nie pomyślał, żeby skrzywdzić własnych uczniów, ale bez tego strajku naszych postulatów nikt by nie zauważył – czytamy w liście strajkujących nauczycieli popularnego „Czerwoniaka”, czyli Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Przed świętami pedagodzy liceum złożyli życzenia uczniom i rodzicom, ale też napisali o strajku. List jest poruszający.

– Znacie nas od wielu lat, mamy nadzieję, że wiecie, iż Liceum im. Stefana Żeromskiego jest naszą wspólną dumą – dodają.

O ich sumiennej pracy świadczy nie tylko wysokie wyniki maturalne, ale też sukcesy olimpijskie i wolontariackie, zajęcia pozalekcyjne. Wszystko jest rezultatem co najmniej 40 godzin pracy tygodniowo, a tymczasem wciąż słyszą, że pracują tylko 18 godzin.

– Strajk w naszej Szkole świadczy o ogromnej potrzebie zmian – tłumaczą.

Wiele lat zaniedbań w polskim systemie oświaty, nieprzemyślane reformy i nieodpowiedzialne zmiany podstawy programowe spowodował, że nauczyciele mówią „stop”.

– Nasze dzieci co kilka lat są poddawane bezmyślnym eksperymentom. Obecna reforma nie poprawi jakości pracy szkoły, a zwiększy stopień biurokratyzacji szkoły – przekonują.

Więcej papierkowej pracy oznacza mniej czasu na przygotowania do zajęć i uczniów. Dodają, że na początku protestu chodziło tylko o podwyżki, teraz chodzi już o godność!

To już jedenasty dzień strajkujących nauczycieli w całej Polsce. W poniedziałek w Żyrardowie nauczyciele przyszli pod ratusz. Tak dużego zgromadzenia strajkujących Żyrardów dawno nie widział. Protestujących przyjechał wesprzeć Broniarz, szef ZNP. Dalej nie widać, aby strona rządowa chciała rozwiązać problem edukacji, bo nie tylko o podwyżki chodzi. Prorocze wydają się być słowa Sławomira Maszewskiego, nauczyciela Czerwoniaka, który kilka dni temu powiedział: – Rząd będzie grał na zwłokę. Podobnie jak to było w przypadku protestu osób niepełnosprawnych. Rząd zdaje sobie sprawę, że nauczyciele nie wyjdą na ulice palić opon. Zdaje sobie też sprawę, że podwyżkami i tak nie kupi poparcia nauczycieli.

Sławomir Maszewski na znak protestu zrezygnował nawet z legitymacji oświatowej „Solidarności”. Ten związek w przeciwieństwie ZNP popisał porozumienie z rządem.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

W poniedziałek (15.04.) na pl. Jana Pawła II w Żyrardowie zgromadzeni nauczyciele i ich przyjaciele, ustawili się formie wykrzyknika, który symbolizuje protest nauczycieli w całym kraju.

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 41

 • 16
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 8
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 13
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~czytelnik 2 ponad rok temuocena: 100% 

  Może nie wiedzieli że za krajowego przewodniczącego ZNP mają nomenklaturę PRL , który w PRL pełnił już jako 28 latek dyrektorskie posadki w skierniewickich szkołach a teraz zależy mu tylko na destabilizacji oświaty i protestach bez końca i celu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~tomek 1 ponad rok temuocena: 60% 

  To o co w końcu oni walczą? O godność czy o pieniądze? Bo to dwie różne rzeczy. Wg ich wykładni godny jest ten bogaty a biedny nie ma godności. Nauczycielska postawa to wzór do naśladowania dla młodzieży. Dodajcie jeszcze klasykę -trzeba być głupim albo złodziejem,żeby pracować za 6 tysięcy.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Obiektywny 0 ponad rok temuocena: 75% 

  To jak nauczycielki dały się zmanipulować to jest dramat. Począwszy od samego postulatu "tysiaka na łeb" po słynną listę przebojów nauczycielskich obnaża to środowisko...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Jaco -1 ponad rok temuocena: 75% 

  A mnie się tak wydaje, że prawdziwym i do końca oddanym dzieciakom pedagogiem był .... Janusz Korczak. Poszedł pokornie ze swymi wpatrzonymi w niego ufnymi oczkami na ziemskie zatracenie ale wieczyste uwielbienie Tych aniołków. A wy co? Dla kasy biedaki? Zmieńcie zawód, Potraficie strajkować w szkołach publicznych ale na "ogonkach" w niepublicznych jakoś cichutko siedzicie. No a ta hipokryzja ze szkołą publiczną z nadzorem ZNP w Łodzi jakoś tam się nie strajkuje,

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~I -2 ponad rok temuocena: 78% 

  Halo, towarszysz Broniarz? Tu towarzysz Schetyna. Słuchajcie plan z zablokowaniem matur sie nie powiódł, tracimy poparcie wiec trzeba zmienic strategie. Teraz mówimy ze nie damy skrzywdzić uczniów.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~ben -3 ponad rok temuocena: 75% 

  Strajkujcie do września!!! PiS będzie miał 85%. :D

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Swój -4 ponad rok temuocena: 74% 

  Zero etyki, zero godności, oni nazywają się nauczycielami, to jest zwykła banda!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Zygmunt -5 ponad rok temuocena: 76% 

  Jaka godność, jaka postawa obywatelska? Właśni wam tego zabrakło, liczy się tylko kasa .

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Luki -6 ponad rok temuocena: 22% 

  Drodzy komentujący, to nie jest protest Broniarza tylko nauczycielski, co powiecie na szkoły gdzie w ZNP jest 1-2 nauczycieli na całą szkołę, a strajkują wszyscy? Powiem więcej myśle że zwykli nauczyciele sami naciskali na centrale w sprawie protestu widząc co się dzieje w oświacie i widząc że ich zarobki w szybkim tempie zrównają się z najniższą krajową co roku podnoszoną bez rozwagi.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~g -7 ponad rok temuocena: 80% 

  jasne TVP łże, a TVN jest krystalicznie czysty bo trzyma z POpaprańcami? coś się tej telewizji tak kurczowo trzymasz, nie masz radia, internetu.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~do g -8 ponad rok temuocena: 10% 

  No wszystkie inne stacje rzetelnie opisują protest i nie łżą jak TVP. Stąd trudno domniemywać że nie miałeś na myśli TVP.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~g -9 ponad rok temuocena: 100% 

  czy ja napisalem zeby Luki ogladal TVP? czytaj ze zrozumieniem i nie snuj dziwnych wniosków.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~do g -10 ponad rok temuocena: 21% 

  Kiedyś też tak odpisywałem ludziom i wierzyłem ślepo TVP. Tylko że znam środowisko nauczycielskie i jestem dobrze poinformowany. Ty dałeś sobie wmówić że nauczyciele niewiadomo ile zarabiają, nawet prezydent powiedział że MEN i TVP w tej sprawie kłamali. Ich sposobem na straik jest skłócanie grup społecznych między sobą. Normalnie Orwell. PIS jest antybolszewicki, a metody stosują takie same.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~g -11 ponad rok temuocena: 83% 

  Za dużo TVNu oglądasz kolego

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~i -12 ponad rok temuocena: 80% 

  Towarzysz Broniarz do towarzysza Szchetyny - Melduję zadanie wykonane. Reszty godnosci to nauczyciele pozbyli sie w ostatnich dniach. Oni walcza jedynie o pieniadz i probuja kogos przekonac ze o dobro oswiaty lub co wiecej uczniow. ha ha ha.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Ala -13 ponad rok temuocena: 80% 

  Niby inteligentni ludzie a dają się manipulować towarzyszowi Broniarzowi i Schetynie a w maju się szykuje cienka wypłata!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Otrzymali pozwolenie. Będą poszukiwać w lasach

Koncert: Tyrmand to Jazz

Wyprawa na Safarii

Malujemy sercem – wernisaż wystawy w CKiS

Rodzinna manufaktura

Przyholuj we wtorek

Karnawałowy koncert

Mieszkańcy nie chcą biometanowni. Gmina znienia...

Pracownik przygnieciony przez maszynę...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA