materiały video

z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ19 kwietnia 2019 | 15:33 komentarzy 5

Zgodę na ekshumację ludzkich szczątków znajdujących się przy cmentarzu św. Stanisława w Skierniewicach wydał konserwator zabytków. W kwietniu do pracy przystąpili archeolodzy, wcześniej plac przy ulicy Rawskiej został przekazany wykonawcy.

Na terenie przy cmentarzu zorganizowany zostanie parking. Urzędnicy mówią – uporządkujemy obszar, który do niedawna służył zmotoryzowanym za plac postojowy.

Najstarsze pochówki pochodzą tu z osiemnastego wieku. Eksperci już dziś podkreślają – zaskakuje prawdziwie ekumeniczny charakter tej nekropolii.

– Na jednym cmentarzu leżą obok siebie osoby różnych wyznań. Pełen ekumenizm. W miastach ościennych prawosławni byli osobno grzebani, nie było sytuacji, którą zauważyliśmy w Skierniewicach – słyszymy.

– Otworzyliśmy obszar 600 mkw. W czterech poziomach jest ok. 250 pochówków. Prace, jeśli pogoda dopisze potrwają kilka tygodni – mówi w rozmowie z „Głosem” Maciej Milczarek, archeolog, Łódzka fundacja badań naukowych.

Informuje, że do tej pory udało się zidentyfikować szczątki dwóch podoficerach armii carskiej, jednego carskiego urzędnika, jednego prawosławnego duchownego.

W tym tygodniu podczas prac natrafiono na cynową trumnę. Prawdopodobnie zwłoki były sprowadzone z daleka.
 

Na plac zaglądamy regularnie. O historii nekropolii, zasięgu oraz znaleziskach napiszemy w „Głosie Skierniewic i Okolicy”, 25 kwietnia.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 58

 • 32
  BARDZO PRZYDATNY
 • 10
  ZASKAKUJĄCY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 7
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~czytelnik 0 ponad rok temuocena: 75% 

  Odkopany pop z biblią powinien zostać w szklanej witrynie i cynowa trumna też w muzeum.W czasie przebudowy parku miejskiego wiele cennych wykopalisk miejskich, cennych dla historii miasta zniknęło wywiezionych poza teren.Nawet zwłoki z obciętymi głowami odkopane 10 metrów od parkowej bramy.Media nic nie pisały nawet czy były to ofiary sądu biskupiego czy jakiejś innej egzekucji.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Dobry -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Nie no, lepiej jak auta parkują na zmarłych. Faktycznie, po co właściwie te ekshumacje...?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aga -2 ponad rok temuocena: 50% 

  Nie jestem pewna czy powinna być ta ekshumacja. Dajcie wieczny spokój tym zmarłym. Poza tym park przy kościele był oaza zieleni w mieście odwiedzaną przez licznych skierniewiczan. Przedszkolaki przychodziły to na spacery a jesienią po kasztany.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wkurzony -3 ponad rok temuocena: 100% 

  Ło losie!! znow parking.. A gdzie zieleń i drzewa??

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Się pytam -4 ponad rok temuocena: 100% 

  A kto to mówił,że ekshumacje nie są potrzebne?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2421 sekundy