z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 kwietnia 2019 | 12:49 komentarzy 2

Kobiety z żyrardowskiego oddziału Centrum Praw Kobiet oraz goście zjedli wczoraj banany na znak protestu przeciw cenzurze.

Zjedli banany na znak protestu

Chodzi o głośną sprawę usunięcia projektów artystek polskiej sztuki współczesnej, której rzekomo miało domagać się Ministerstwo Kultury w związku z ich "gorszącym" charakterem (jedna z usuniętych prac przedstawia kobietę jedzącą banana), informowała Gazeta Wyborcza. Resort kultury zaprzeczył, jakoby to w wyniku nacisków politycznych zapadła decyzja o usunięciu prac.

Po tej informacji pojawił się pomysł zorganizowania protestu pod Muzeum Narodowym w Warszawie, pod którym zebrani mają zjeść przeniesione przez siebie banany. „Z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie zniknęły w piątek dwie instalacje wideo autorstwa Natalii LL i Katarzyny Kozyry. Ich usunięcie nakazał nowy dyrektor prof. Jerzy Miziołek. Oczyszczenia wystawy ze "skandalizujących" prac domagało się Ministerstwo Kultury”–czytamy w opisie wydarzenia, w którym internauci już umieszczają zdjęcia, na których jedzą banany przed budynkiem muzeum.

Żyrardowskie panie i goście przyłączyli się do protestu dzień wcześniej, po obejrzeniu sztuki „Gerdenia” w reżyserii Elżbiety Chowaniec, z którą przyjechały: Krystyna Duniec, teatrolożka i wykładowca SWPS oraz aktorka Agnieszka Przepiórska-Frankiewicz.

Jedzenie bananów pod Muzeum Narodowym ma się odbyć w pn 29 kwietnia o godz 18.00.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 23

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 8
  WKURZAJĄCY
 • 4
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ADAM 0 4 miesiące temuocena: 100% 

  Nazwijmy sprawę po imieniu. Tu nie chodzi o konsumpcję tego smacznego owocu, ale jego publiczne OBCIĄGNIĘCIE. I to protestujacym się doskonale udało.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~sly -1 4 miesiące temuocena: 100% 

  Do protestujących: w całej "aferze" nie chodzi o zwykłe jedzenie bananów, ale o jedzenie bananów w sposób prezentowany przez modelki na zdjęciach. Proszę najpierw zapoznać się z tą sztuką i na proteście w podobny sposób zjadać banany. Ponadto pokazać zdjęcia z protestu swoim bliskim...wtedy dopiero to będzie prawdziwe utożsamianie się z tą inscenizacją i jej obrona...

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2146 sekundy