„Stańmy ponad wszelkimi podziałami”. Święto Konstytucji 3 Maja w Skierniewicach

(fot. Joanna Młynarczyk)

To już 228 lat, odkąd Sejm Czteroletni przyjął ustawę, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Uroczysta msza święta w Garnizonie, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości oraz wykład i otwarcie wystawy w muzeum złożyły się na miejskie obchody.

Święto Konstytucji 3 Maja przypada w obchodzoną przez Kościół katolicki uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski, w tym też uchwalenia majowej konstytucji i powierzenia Ojczyzny opiece Matki Bożej. Na aspekt ten zwrócił uwagę ks. płk dr Piotr Majka, proboszcz Kościoła Garnizonowego podczas uroczystej mszy świętej.

– Dziękujemy dziś za dar wolnej Ojczyzny, nie dajmy się dzielić, ale łączmy się – mówił do zgromadzonych w świątyni skierniewiczan. – Niech Maryja, która ukochała jednakowo wszystkie swoje dzieci będzie dla nas wzorem. Bądźmy dziś wszyscy razem, stańmy ponad wszelkimi podziałami – apelował z ambony duchowny.

Po uroczystej mszy świętej delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Miejskie obchody kontynuowano w Muzeum Historycznym Skierniewic. Tu wyróżniono dwójkę skierniewiczan. Honorową odznaką za zasługi dla Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych RP wyróżniono płk Andrzeja Krysiaka. Drugim odznaczeniem – krzyżem komandorskim – w uznaniu zasług na rzecz rozwoju funkcjonowania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyróżniono st. chor. sztab. Tadeusza Krzemińskiego. Odznaczenia wręczył skierniewiczanom płk Czesław Hebda, prezes zarządu rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Po tej krótkiej uroczystości, z wykładem na temat pierwszej polskiej konstytucji wystąpił doktor Michał Kulecki z Archiwum Głównego Akt Dawnych. Spotkanie w muzeum zakończyło się otwarciem wystawy plansz poświęconych konstytucji z 1791 roku.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS