z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 maja 2019 | 14:24 komentarzy 1
Warunkiem otrzymania mieszkania w komunlalnym bloku przy ul Waryńskiego był m.in. brak zadłużenia. W Żyrardowie ponad 1900 rodzin zalega z czynszem.

Warunkiem otrzymania mieszkania w komunlalnym bloku przy ul Waryńskiego był m.in. brak zadłużenia. W Żyrardowie ponad 1900 rodzin zalega z czynszem. (Fot. Włodzimierz Szczepański)

14 milionów złotych tyle w Żyrardowie lokatorzy miejskich mieszkań zalegają za czynsze. Żyrardowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zapowiada eksmisje, ale i będzie łatwiej odpracować dług.

– Pod koniec kwietnia Prezydent Miasta Żyrardowa wprowadził zmiany w zarządzeniu w sprawie umożliwienia spłaty zadłużenia z tytułu korzystania z lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Żyrardowa – czytamy w informacji przesłanej przez magistrat.

Zmiany dotyczą głównie wprowadzenia nowego sposobu rozliczenia z dłużnikiem za jego pracę. Do tej pory polegało ono na odpracowaniu określonej liczby godzin za daną stawkę pieniężną. Teraz dłużnicy będą mieli do wyboru dwa sposoby rozliczania z PGM, godzinowy i zadaniowy. Polegać to będzie na określeniu zakresu zadania do wykonania – np. malowanie klatek schodowych lub drobne prace remontowe.

Wartość takiego zadania będzie wyceniona na podstawie kosztorysu inwestorskiego.

– Dzięki takiemu rozwiązaniu, zarówno PGM, jak i dłużnik będą mieli klarowną sytuację podczas rozliczenia. Nie będzie potrzeby pilnowania i weryfikacji każdej z przepracowanych godzin przez dłużnika, sprawdzany będzie postęp i zaawansowanie prac zleconego zadania – dodaje ratusz.

Dodatkową motywacją do pracy mogą być zapowiadane przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej eksmisje. W rozmowie z „Głosem” Robert Rybicki poinformował, że w kwietniu komornik dokonał pierwszej eksmisji lokalu usługowego. W kolejce czeka kolejnych 15, ale już lokatorów. Tymczasem w Żyrardowie zaległości w komunalnych czynszach to ponad 14 mln złotych. Zaległości w czynszu ma ponad 1900 rodzin. Ponad 90 proc. są to długi, które narastają ponad dwa lata.
 

System zadaniowy. Jak to będzie wyglądało?

Przed rozpoczęciem prac PGM będzie podpisywał z każdym odpowiednie porozumienie, w którym zawarte będą wszystkie szczegóły zlecanych prac, ich wartość oraz terminy. Nowy sposób odpracowywania długu ma nieść obopólne korzyści, zarówno dla dłużnika, jak i PGM. Dłużnicy z góry wiedzą, jaką część długu odpracują, natomiast spółka miejska nie musi angażować pracowników w rozliczanie czasu pracy.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 11

 • 5
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 4
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~"Pan Sroka" 0 ponad rok temu

  Nie płacą za czynsze? W dobie pięćset plus i dużych świadczeń socjalnych to niezła rewelacja.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2916 sekundy