– Idziemy ku dobremu, mamy ambitne plany i statystyki, które pozwalają myśleć optymistycznie, jeśli chodzi o stawiane cele – mówi pełniąca obowiązki dyrektora muzeum, Agata Niedziółka.

– Idziemy ku dobremu, mamy ambitne plany i statystyki, które pozwalają myśleć optymistycznie, jeśli chodzi o stawiane cele – mówi pełniąca obowiązki dyrektora muzeum, Agata Niedziółka. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

Na początku maja muzeum podpisało umowę z wykonawcą zadania. Firma ma teraz 7 tygodni na dostarczenie całości systemu (kilkadziesiąt monitorów, infokioski, stół multimedialny dla dzieci, rzutniki, oprogramowanie i opracowanie całości treści). Do września ma powstać wystawa stała w muzeum.

Muzeum z sukcesem zakończyło pierwsze duże, kluczowe z punktu widzenia dalszej działalności instytucji, postępowanie przetargowe na dostawę instalacji systemu audio wizualnego, inaczej – multimediów do wystawy stałej. Instytucja przygotowuje się do organizacji wystawy stałej.

– Prowadzimy rozmowy z muzeami, zakupujemy również eksponaty. Chcielibyśmy w okresie wakacyjnym skupić się na tworzeniu wystawy stałej. Zaczniemy je instalować w przestrzeni muzealnej. Wyznaczyłam sobie cel – do września zorganizujemy tę przestrzeń – mówi Agata Niedziółka, pełniąca obowiązki dyrektora MHS.

Zakładany budżet na multimedia to 430 tysięcy złotych, firma zadanie zrealizuje za niewiele ponad 421 tysięcy. Do przetargu stanęły trzy podmioty, pozostałe dwie oferty przekraczały wartość zakładanego budżetu. Przetarg wygrała firma TDC Polska. W swoim portfolio ma prestiżowe realizacje m.in. multimedia dla Muzeum Narodowego, studia telewizyjne TVP, systemy multimedialne na lotniskach.

– Dostarczyliśmy grafiki i treści firmie, teraz ma obowiązek nagrania tego wszystkiego, opracowania naszych treści pod względem graficznym. Bardzo również cieszę się z faktu, że udało nam się wynegocjować pięć lat gwarancji na całość sprzętu. Zważywszy, że standardowy okres gwarancji na multimedia to dwa lata, możemy mówić o sukcesie – podkreśla Agata Niedziółka. (fot. Anna Wójcik-Brzezińska)

W piątek, 17 maja na uroczystym posiedzeniu zebrali się i powołania odebrali członkowie Rady Naukowej i Społecznej Muzeum Historycznego Skierniewic.

Zespoły mają wspierać muzeum swoją wiedzą i doświadczeniem, a także pomagać w codziennej pracy instytucji. W skład Rady Naukowej Muzeum wchodzą wybitni naukowcy i znawcy historii. Zadaniem zespołu jest m.in. pomoc w określeniu kierunków rozwoju MHS. Rada akceptować będzie również ostateczny kształt wystawy stałej. W radzie społecznej znaleźli się regionaliści i działacze społeczni ze Skierniewic.

Profesor Wiktor Łyjak, przewodniczący rady naukowej mówił: „Chciałbym dożyć czasów, gdy Skierniewice będą centrum intelektualnym niezgorszym niż inne miejsca na mapie kraju. Chcę, by ludzie nie wstydzili się tego, gdzie żyją, mieszkają. Nie wszyscy pochodzimy z Warszawy czy Krakowa. Skierniewice to równie dobry adres.”

– Rada naukowa ma nas wspierać właśnie od strony naukowej: wyznaczać kierunki działania, wskazywać pomysły na wystawy, publikacje, roczniki. Radę społeczną tworzą osoby, które będą nas wspierały pasją przy realizacji różnych tematycznych wystaw – mówi dyrektor muzeum.

Radę naukową zarządzeniem powołała dyrektor muzeum, drugi zespół – rada społeczna -- powstał na mocy uchwały rady miasta.

Radzie Społecznej przewodniczy nauczycielka historii Anna Olczak.

Rada Naukowa Muzeum:

 1. Prof. dr hab. Wiktor Łyjak, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach – przewodniczący,
 2. Prof. dr hab. Michał Kasiński, Uniwersytet Łódzki,
 3. Dr hab. Sławomir Górzyński, prof. Uniwersytet Opolski,
 4. Dr Marcin Zgliński, Instytut Sztuki PAN,
 5. Dr Hubert Wajs, Archiwum Główne Akt Dawnych,
 6. Ks.dr Mariusz Szajda, Akademia Sztuk w Szczecinie,
 7. Dr Przemysław Potocki, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

Rada Społeczna Muzeum:

 1. Tomasz Chadamik, Oddział PTTK „Szaniec” w Skierniewicach,
 2. Jarosław Chęcielewski, Urząd Miasta Skierniewice,
 3. Andrzej Krysiak, Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty,
 4. Piotr Moskwa, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic,
 5. Anna Olczak, Klub Historyczny im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Skierniewicach – przewodnicząca,
 6. Andrzej Paszke, Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei,
 7. Mariusz Pierzankowski, Skierniewicki Klub Kolekcjonera,
 8. Jacek Stępowski, Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic,
 9. Janina Szafrańska, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka Hufiec Skierniewice, Rada Seniorów Miasta Skierniewice.

4 000 – tylu zwiedzających przekroczyło do dziś (tj.17.05) próg muzeum od początku tego roku kalendarzowego (nie licząc akcji Noc Muzeów). Ponieważ projekt został zrealizowany z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych, wymaga się, by w roku muzeum odwiedziło 9 000 osób.

Muzeum do życia zostało powołane w styczniu ubiegłego roku, uroczyście instytucję otwarto w październiku. Festiwal Muzyki Romantycznej, jedna z kulturalnych wizytówek miasta, organizowany był już przez nową instytucję. Dopiero w lutym tego roku muzeum połączyło się z Izbą Historii Skierniewic. Od 1 marca nastąpiło połączenie dwóch instytucji – nowego muzeum i Izby Historii Skierniewic – w jeden organizm.

Od początku tego roku w muzeum odbyło się 12 wykładów tematycznych historycznych, 7 wernisaży, 5 koncertów, 5 spotkań klubów lub stowarzyszeń działających w mieście, 2 projekcje filmów plus 20 różnych innych form (warsztaty dla dzieci, pikniki).

3 820 – tylu gości minionym roku (październik-grudzień) odwiedziło muzeum.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 5

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Kpt. Nemo 3 8 miesięcy temu

  Ten filmik jest świetny. Taka Rada Naukowa, co śpiewa Sto lat wujowi Januszowi, zasiada też co sobota u mojej cioci w Tłuszczu, tylko oni śpiewają jeszcze Góralu, Sokoły i Majteczki w kropeczki. I też taka intelektualna atmosfera tam panuje u tej mojej cioci.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Lukskajłoker 2 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Spokojnie, szkoły na to przyjdą:). Muzeum które nie posiada żadnych ciekawych zbiorów. Wydmuszka mająca na celu obsadzić na stanowiskach kilka osób. Najlepsze jest to ze każda wystawę trzeba konsultować z unią czy jest zgodna z jej linią.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ja 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Podobno 12 osób tam pracuje. Czy są tam jakieś eksponaty, czy muzeum samo w sobie jest eksponatem?

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.3842 sekundy