„Zakończymy sojusz tronu z ołtarzem”

(fot. Włodzimierz Szczepański)

Robert Biedroń, prezes partii Wiosna zrobił coś, na co nie zdobył się żaden polityk w trwającej kampanii do Europarlamentu. Pojechał do Baranowa, aby rozmawiać o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Najkrócej – pomysł uznał za chybiony.

Dlaczego pan przyjechał do Baranowa?
Przyjechałem na zaproszenie mieszkańców. Kilka dni wcześniej organizowaliśmy w Warszawie konferencję, protestując przeciwko braku informacji o Centralnym Porcie Komunikacyjny, pomysłom, które wydają się…

Jest pan przeciwko budowie?
…które wydają się kompletnie chybione. To projekt, który zdaje się być pomnikiem władzy Prawa i Sprawiedliwości, a nie inwestycją, która będzie dochodowa i sprawi, że mieszkańcom tego regionu będzie żyło się lepiej.

A czy mieszkańcy mogą liczyć na nową ustawę wywłaszczeniową?
Mieszkańcy z pewnością mogą liczyć na to, że Wiosna będzie pilnowała, aby tak ustawa był sprawiedliwa, a dzisiaj niestety nie jest.

Pisaliśmy niedawno w „Głosie Żyrardowa i Okolicy” o przypadkach molestowania, pedofilii w Kościele. Jarosław Kaczyński proponuje komisję do badania takich przypadków, ale nie tylko w Kościele. Co pan o tym sądzi?
Tylko że Kościół był pod specjalną ochroną, parasolem polityków przez wiele lat. Dzisiaj to trzeba zmienić. Dzisiaj Kowalskiego, Nowaka trzeba traktować tak samo, jak księdza i polityka. A do tej pory było tak, że Kowalski i Nowak byli tak samo traktowani, a ksiądz i polityk byli na specjalnych warunkach. To trzeba zmienić. Dlatego musi powstać specjalna komisja badająca przypadki pedofili w Kościele Katolickim.

Gdyby był „Marsz Równości” w Żyrardowie przyjechał by pan?
Gdybym dostał zaproszenie, to oczywiście.

Pytanie oczywiście nieprzypadkowe. Wydaje się, że lewica skupiła się na tych sprawach równościowych, a nie tych pracowniczych i kwestii wyzysku cudzoziemców.
Ja mam całkiem inne wrażenie. Co my tutaj dzisiaj robimy w Baranowie? Rozmawiamy o Centralnym Porcie Komunikacyjny i to jest również ważne dla lewicy.

„Polska sercem Europy” hasło PiS w tej kampanii. Adekwatne dla tej partii?
Nie, ponieważ chciałbym, aby Unia Europejska zajmowała się realnym problemami, realnych ludzi. Nasze hasło „Europa dla ciebie”. Europa powinna rozwiązywać realne pomysły. Na przykład Europa powinna tutaj (w Baranowie – przyp. red.), dziś funkcjonować. W sensie powinniśmy stworzyć taki system, gdzie mieszkańcy mają swój głos. Teraz nie są słuchani i to trzeba zmienić w całej Europie.

Robert Biedroń – „jedynka” na mazowieckiej liście Wiosny do PE – lider partii Wiosna, w latach 2014-2018 prezydent Słupska, poseł VII kadencji Sejmu, samorządowiec, ekspert NGO’s. Członek grupy doradczej ds. równouprawnienia płci, przymusowych wysiedleń i ochrony przy ONZ. Były delegat do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU

Prezes Wiosny o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

ARTYKUŁY

Dawnego dworku już nie ma. Pozostało kilka ścian

Pewna wygrana Unii z Mszczonowianką

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA