z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 maja 2019 | 14:58 komentarzy 6

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

Targowisko Miejskie w Żyrardowie wymaga natychmiastowych zmian. Tymczasem magistrat rezygnuje z dotychczasowych koncepcji. Tym samym z dotacji – miliona złotych.
 

– W związku z tym, że umowa o dofinansowanie zakłada rozpoczęcie prac do sierpnia tego roku, co w tej sytuacji jest nierealne, podjęta została decyzja o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie i wykonaniu ze środków własnych Miasta najbardziej oczekiwanego zadania, jakim jest zadaszenie głównej alei targowiska – czytamy w odpowiedzi magistratu na nasze pytania.


Ponad rok temu miasto opracowało program funkcjonalno–użytkowy targowiska, uwzględniający przebudowę i modernizację tego miejsca. Na realizację programu przyznane zostały środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w wysokości 953 050 zł. Zakończenie inwestycji nastąpić miało w kwietniu 2019 r. Dlatego zadaliśmy pytania w sprawie modernizacji.


Okazuje, się urząd w Żyrardowie zmienia koncepcję. Dotychczas magistrat przeprowadził kilka postępowań przetargowych, a mimo to nie udało się wyłonić wykonawcy prac.


– Cena każdej z ofert złożonych w kolejnych postępowaniach przetargowych przekraczała 5 mln zł i znacznie przewyższała kwotę zaplanowaną na inwestycję, pomimo wprowadzanych przez Miasto za każdym razem zmian do specyfikacji przetargowej oraz programu funkcjonalno-użytkowego targowiska, mających na celu urealnienie i obniżenie kosztów – czytamy w odpowiedzi.


Firmy dyktowały wysokie ceny, gdyż ich zdaniem grunt na części targowiska jest niestabilny, wymaga wymiany.
Miasto, aby zrealizować plany musiałoby z własnych środków dołożyć ok. 4 mln zł.  Tymczasem w budżecie miasta na ten i przyszły rok zabezpieczono na to zadanie w sumie 1 mln 100 tys. zł. Umowa o dofinansowanie zakłada rozpoczęcie prac do sierpnia tego roku. Jest to nierealne.


– Podjęta została decyzja o rozwiązaniu umowy o dofinansowanie i wykonaniu ze środków własnych Miasta najbardziej oczekiwanego zadania, jakim jest zadaszenie głównej alei targowiska – tłumaczy Urząd Miasta w Żyrardowie.


Realizację zadania zaplanowano na lata 2019-2020.

Co teraz zrobią?
Przewiduje się, że w tym roku zostanie opracowana dokumentacja projektowa dla dwóch części w ramach modernizacji.
Część 1: obejmująca zaprojektowanie zadaszenia wraz z odprowadzeniem wód deszczowych nad głównym pasem komunikacyjnym od ul. Okrzei do poprzecznego ciągu komunikacyjnego,
Część 2: obejmująca zaprojektowanie zadaszenia wraz z odprowadzeniem wód deszczowych nad głównym pasem komunikacyjnym i częściowo nad stanowiskami owocowo-warzywnymi od poprzecznego ciągu komunikacyjnego w kierunku ul. Bratniej.
Wyznacznikiem dalszych działań będą opracowane projekty zadaszeń wraz z kosztorysami na ich wykonanie. Zakłada się, iż w pierwszej kolejności zostanie wykonane zadaszenie wraz
z odprowadzeniem wód deszczowych w strefie owocowo – warzywnej, tj. główny pas komunikacyjny od poprzecznego ciągu komunikacyjnego w kierunku ul. Bratniej.

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 7

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
 • 3
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Ania 2 2 miesiące temu

  Klienci targowiska to głównie ludzie starsi,więc lokalizacja targowiska w centrum jest wygodna,obok stacji PKP .To targowisko to też jakaś tradycja.Lokalizacja za miastem to zły pomysł.Malo jest miast,gdzie można kupić świeże produkty od okolicznych rolników,my takie miejsce mamy, więc targowisko musi zostać.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wojtek 47 1 ponad rok temu

  Trzy miejsca najbardziej straszą w Żyrardowie są nimi budynek przy ulicy Okrzei po dawnym sklepie zabawkowym i piekarni Włodarskiego , domy zabytkowe naprzeciwko Resursy przy skwerze Ruukki oraz właśnie ten rynek gorszy niż Jarmark Europa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Wojtek 47 0 ponad rok temu

  Trzy miejsca najbardziej straszą w Żyrardowie są nimi budynek przy ulicy Okrzei po dawnym sklepie zabawkowym i piekarni Włodarskiego , domy zabytkowe naprzeciwko Resursy przy skwerze Ruukki oraz właśnie ten rynek gorszy niż Jarmark Europa

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~obywatel -1 ponad rok temu

  Targowisko w centrum miasta to horror. Komuna się skończyła, pora iść z postępem. Znawco Jędras, możesz pracować na obrzeżach. Daj ludziom żyć bo to jest miasto.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jędras -2 ponad rok temu

  Marek M. Ale ty mądry jesteś. Na obrzeżach miasta to powinny znajdować się markety. Targowisko Miejskie w Żyrardowie daje pracę wielu osobą i generuje olbrzymie pieniądze. Wystarczy dobrego tylko gospodarza żeby to wszystko uporządkował. Jak się nie znasz na realiach to się nie udzielaj bo ja natomiast pracuje na rynku i trochę na temat targowiska wiem!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marek M -3 ponad rok temu

  Nie do pomyślenia jest by taki bałagan, jak to targowisko, był w centrum miasta. Dla okolicznych mieszkańców to codzienny horror. Powinno się je przenieść gdzieś na obrzeża miasta. Ale Żyrardów to stan umysłu, miasto robotniczo - chłopskie i o takiej mentalności. Więc zostanie tam gdzie jest.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2879 sekundy