Dzień Ojca – kiedy jest obchodzony w naszym kraju, od kiedy i czy na całym świecie jest to ten sam termin? Choć nie jest to dzień tak rozpoznawalny jak święto mam, to dla ojców jest bardzo ważny. Warto więc o nim pamiętać i złożyć tacie życzenia.

Kiedy obchodzimy Dzień Ojca w Polsce? Choć święto ma już w naszym kraju kilkudziesięcioletnią tradycję, do tej pory nie dorównało popularnością Dniowi Matki. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest corocznie 23 czerwca od 1965 roku. W tym roku dzień ten przypada w najbliższą niedzielę.

A jak jest na świecie? W innych krajach ojcowie mają swoje święto w innym terminie. Włochy, Hiszpania i Portugalia Dzień Ojca obchodzą 19 marca, na Litwie jest to pierwsza niedziela czerwca, a w Austrii druga. Ojcowie z Niemiec przyjmują życzenia 39 dnia po niedzieli wielkanocnej. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, a w Danii 5 czerwca. W Turcji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie świętuje się w trzecią niedzielę czerwca. W Nowej Zelandii i Australii jest to pierwsza niedziela września.


Dla wszystkich tatusiów, z okazji ich święta mamy serdeczne życzenia, a także pięć wskazówek, które mogą pomóc spełnić się w roli ojca.
 

 1. Trzymaj dobrą formę! W dzisiejszym, zapracowanym świecie bycie zaangażowanym tatą wymaga sporo energii, dlatego musisz o siebie zadbać. Czas, który zainwestujesz w ćwiczenia fizyczne przyniesie korzyści: będziesz bardziej produktywny w pracy i zachowasz więcej energii potrzebnej w domu, gdy jesteś z dziećmi.
   
 2. Zaakceptuj, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego – czasami trzeba zrezygnować z czegoś dobrego, aby znaleźć czas na to, co jest najlepsze. To walka, która toczy się nieustannie, polegająca na wyznaczaniu priorytetów oraz ewaluacji własnych wyborów.
   
 3. Ciesz się każdą chwilą, którą spędzasz z każdym ze swoich dzieci, nawet jeśli to bardzo krótki czas. Nie pozwól aby rozpraszały Cię wtedy smartfon, praca, czy goniące terminy. Wygospodaruj czas, gdy możesz pozostać naprawdę skoncentrowany, aby być „tu i teraz”.
   
 4. Angażuj się w relacje z dziećmi również wtedy, gdy fizycznie nie przebywasz razem z nimi. To oczywiście zajmuje trochę czasu. Pewien tata poświęca kilka minut każdego tygodnia, aby napisać krótki liścik do każdego ze swoich dzieci. Wspomina w nim o wyjątkowej rzeczy, której dokonało jego dziecko w mijającym tygodniu, przekazuje słowa otuchy i wsparcia lub pisze po prostu „Kocham Cię”. Następnie chowa liścik tak, aby dziecko znalazło go w niedługim czasie. Nie trzeba dodawać, że odkrycie wiadomości od taty zawsze jest dużym przeżyciem.
   
 5. Bądź w dobrej formie emocjonalnej. Kondycja fizyczna to jedno, ale być może jeszcze ważniejsza jest kondycja duchowa i emocjonalna. To dzięki niej możemy znaleźć głęboki, życiowy cel oraz codzienną motywację, aby żyć swoimi priorytetami i zamieniać je w realne działania. Ważne jest, by robić to co pozwala się odprężyć, co sprawia że prawdziwie odpoczywamy psychicznie, nie tylko fizycznie.


Artykuł ten ukazał się na portalu National Center for Fathering – renomowanego amerykańskiego ośrodka wspierającego ojców.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.1767 sekundy