(fot. Joanna Młynarczyk)

Miejska Biblioteka Publiczna w Skierniewicach zaprasza do obejrzenia wystawy prac Danuty Wieczorek „Czytać pismo chmur. Linoryty barwne z lat 1991-2004”. Podczas wernisażu (26.06) artystka sama oprowadziła gości po wystawie.

Po raz pierwszy w siedzibie głównej miejskiej biblioteki prezentowane są prace Danuty Wieczorek, skierniewiczanki z urodzenia, zawodowo związanej z Łodzią, gdzie studiowała, a obecnie pracującej w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale grafiki i malarstwa. Uczy studentów podstaw kompozycji, bez przerwy tworzy i wystawia prace na wystawach. W sumie ma ich na koncie już kilkadziesiąt.

W bibliotece można obejrzeć grafiki z początków pracy twórczej artystki, które powstały zaraz po ukończeniu studiów, przed 25 laty oraz nieco późniejsze, sprzed 15 lat.

– Grafika, która jest przewodną dziedziną mojej działalności, przez lata zmieniała się. Aktualna wystawa jest wystawą retrospektywną – informuje Danuta Wieczorek. – Obejrzeć na niej można barwne linoryty, odbijane tak jak tradycyjny japoński drzeworyt ukiyo-e, które tłumaczy się jako obrazy przemijającego świata. To wielobarwne, wielomatrycowe drzeworyty. W grafikach tych prezentowałam własne doświadczenia i obserwacje. Część z nich jest bardziej przedstawiająca – widzimy bezpośrednie odniesienia do pejzażu, natomiast część ma charakter bardziej abstrakcyjny, symboliczny, mający odniesienie do literatury – tłumaczy.

Artystka zafascynowana twórczością Zbigniewa Herberta, jednej ze swoich grafik nadała tytuł „Czytać pismo chmur” – cytat zaczerpnięty z listu Herberta do Ryszarda Krynickiego z tomu „Raport z oblężonego miasta”. Taki też tytuł nosi cała wystawa prezentowana w bibliotece.

– U mnie inspiracje utworami innych autorów, artystów nie są jednoznacznie czytelne. Nigdy, kiedy rysuję czy robię projekt nie wiem, co mi wyjdzie, dopiero ostateczny kształt sprawia, że nadaję tytuł. A tytuły te mają pobudzać wyobraźnię widza – mówi.

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.4865 sekundy