Skierniewiczanie gościli pątników zmierzających do Lichenia

(fot. Joanna Młynarczyk)

– Wspieramy pielgrzymów co roku, szykujemy poczęstunek, jesteśmy przy nich, podejmują się bowiem wielkiego trudu – mówi pani Ala, parafianka z Rawki, goszcząca pielgrzymów. W kościele św. Józefa w Skierniewicach pątnicy Mariańskiej Pielgrzymki Pieszej z Góry Kalwarii do Lichenia odpoczywali (10.07). To czwarty dzień ich 9-dniowej drogi.

Wyruszyli w niedzielę, celem jest Licheń, w sumie przez 9 dni przemierzą 290 kilometrów. Najstarsza wędrująca osoba ma 70 lat, najmłodszy pielgrzym to 6-latek. W sumie idzie kilkadziesiąt osób.

 – W tym roku wyruszyło 65 osób, drugiego dnia szło 35 osób, w weekend pewnie będzie około 70. Specyfiką tej pielgrzymki jest to, że jedni dochodzą i 3-4 dni idą odcinek, inni odchodzą, bo nie mają urlopu albo zdrowie nie pozwala – informuje ks. Jacek Rygielski, przewodnik pielgrzymki.

– Idę w tej pielgrzymce już szósty raz, wciągnęło mnie – przyznaje 25-letnia Kamila Łuszczewska z Grodziska Mazowieckiego. – Wystarczy raz się wybrać, by w kolejnych latach wracać, bo czujemy się tu wszyscy jak w rodzinie. Idę, żeby podziękować Matce Bożej za rodzinę, przyjaciół, za swoje życie. Zawsze urlop biorę w lipcu, w pracy wiedzą, że ten termin zaklepuję na pielgrzymkę – dodaje pątniczka.

Pogoda w tym roku nie sprzyja pielgrzymom, od dwóch dni jest deszczowo.

– Jak ktoś już wyruszy, to pogoda nie ma większego wpływu. Intencja w sercu pomaga przełamywać wszelkie trudy wędrowania. Duchowa podbudowa daje siłę, przełamuje słabości fizyczne, można iść – podkreśla ks. Jacek Rygielski.

Do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej pątnicy dotrą w poniedziałek, 15 lipca, po południu. Tu wezmą udział w apelu, a następnego dnia, na zakończenie pielgrzymowania wezmą udział we mszy świętej przed cudownym obrazem w bazylice.

Mariańska Pielgrzymka Piesza z Góry Kalwarii do Lichenia organizowana jest od 39 lat. Jest jedną z najstarszych pielgrzymek w regionie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 0
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

fotoreportaże

Mali wirtuozi wprowadzili w świąteczny nastrój

Wstęga przecięta. Hala sportowa pod...

Charytatywny koncert, lepienie pierogów i...

Akcja trwa! Bez ustanku pomagamy Agacie

Pokaz strażakow. Zbierali na leczenie Agaty

Patriotyczne śpiewanie w Głuchowie

Złote Gody w Skierniewicach (druga tura)

Złote Gody w Skierniewicach (pierwsza tura)

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA