z miasta

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 lipca 2019 | 10:29 komentarzy 2
Aż trudno uwierzyć w dane raportu. Jego publikacja była wstrzymywana

(Fot. Włodzimierz Szczepański)

Żyrardowianka była na senackiej Komisji Praw człowieka. Chce zmiany przepisów, aby kierowcy zatrzymywali się, gdy pieszy nawet podchodzi do przejścia. Światło dzienne ujrzał raport dotyczący bezpieczeństwa pieszych. Miażdżący dla kierowców. To oni łamią przepisy, a piesi są ofiarami. Najczęściej śmiertelnymi.
 

– Nie czuję się bezpieczna na przejściach dla pieszych w Żyrardowie. Zdarzało mi się, że mimo zielonego światła kierowcy zmuszali, aby przystanąć, ale uskoczyć. Tak jest na przejściu przy skrzyżowaniu ulicy 1 Maja i Limanowskiego. Dlatego też z obawy odprowadzam syna do szkoły. Chociaż to jest blisko, ale są dwa przejścia dla pieszych – mówi Olga Gitkiewicz, (znana pisarka, dziennikarka, działacz społeczny) była na posiedzeniu senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.


Żyrardowianka na posiedzenie zaproszona została przez stowarzyszenie – Miasto jest Nasze. To grupa warszawskich społeczników, które walczy o miasto przyjazne, m.in. zielone, z dobrym transportem publicznym. Natomiast senacka komisja liczy 11 senatorów.

W środę (17.07.) zajęli się petycją złożoną przez śląskiego społecznika Krzysztofa Śnieszka. Zaproponował, aby artykuł 26. Prawa o ruchu drogowym miał treść – „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub zbliżającemu się do takiego przejścia”.

Zdarzenia drogowe z udziałem pieszych

Dane żyrardowskiej KPP

2016 - kolizje 5, wypadki 15, ranni 16, zabici 0

2017 - kolizje 9, wypadki 12, ranni 9, zabici 4

2018 - kolizje 13, wypadki 15, ranni 12, zabici 3

Obecnie pierwszeństwo ma tylko pieszy, który już jest na przejściu. W środowym posiedzeniu wzięło udział siedmiu z nich i wszyscy zagłosowali za projektem. Zdecydowali przekazać petycję do dalszych prac legislacyjnych.

– Oznacza to, że kierowca, chociażby przed przejściem na ul. 1 Maja i placu Jana Pawła II będzie musiał się zatrzymać, gdy pieszy stoi nawet metr od pasów. Tak jest na Zachodzie – dodaje Gitkiewicz.

Nie przez przypadek wspomina o tym przejściu. To jedno z najruchliwszych i niestety w ostatnich tygodniach doszło do dwóch wypadków. Opisywaliśmy dramatyczną akcję ratunkową. Ofiarami potrącenia była babcia z wnukiem. Na pomoc wezwano m.in. Lotnicze Pogotowie Ratownicze. Po tym zdarzeniu poprawiono bezpieczeństwo przez naklejenie pasów na jezdnie.

– Mają one ostrzec i poprawić koncentrację kierowców przed przejściem. Życzę zimą jazdy w tym miejscu – mówi z przekąsem.

Staraniem stowarzyszenia Miasto jest Nasze opublikowano raport w sprawie bezpieczeństwa na przejściach. Z jego ujawnieniem zwlekał resort infrastruktury. Raport przygotowała Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Instytutu Transportu Samochodowego. Wyniki badań są miażdżące dla prowadzących pojazdy.

Na przejściu daleko od Europy
W 2018 roku w Polsce zginęło 803 przejechanych przez samochody pieszych. Niestety, co trzeci na przejściu dla pieszych. W Polsce rocznie ginie 22,9 pieszego na milion mieszkańców. Znacznie więcej niż w innych krajach UE. W Czechach to 12,3 pieszego/mln mieszk., w Niemczech – 6,1, Holandii ten wskaźnik wynosi 2,6. Natomiast średnia unijna to 10,6.

W miastach dozwoloną prędkość (50 km/h) w rejonie przejść dla pieszych przekracza 85 proc. kierowców, poza miastami (70 km/h) – 90 proc. Chodzi o miejsca w pobliżu przejść, czyli na odcinku do 100 metrów przed nim, czyli odległości, na jakiej kierowca ma kilka sekund, by zareagować na pieszego na zebrze.

Autorzy raport dodatkowo sprawdzili zachowania prowadzących pojazdy na odcinku, gdy na żadną reakcję nie ma szans, czyli 10 metrów. W miastach prędkość przekraczało 40 proc. kierowców, poza miastami 68 proc. z nich pędzi ponad 70 km/h!

Włodzimierz Szczepański

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 6

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 1
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 2
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Gość 0 ponad rok temuocena: 100% 

  Proponuję wprowadzić ruch bez kołowy w miastach i problem sam się rozwiąże. Winny jak zwykle jest kierowca a biedny pieszy - tak to mogę udostepnić kilka filmików nagranych przez moja kamerkę jak zachowują się piesi . Chodzą jak Święte Krowy - słuchwaki na uszach , smartfon przed nosem i wchodzi na przejście nawet nie widząc co się wkoło niego dzieje. Auta nawet jadącego z prędkościa 20km/h nie zatrzymam w miejscu. Proponuję tym wszystkim '' Krzyczącym " przypomnieć sobie prawa fizyki.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Marzena -1 ponad rok temuocena: 100% 

  Metr od przejścia dla pieszych na ul. 1 Maja stoi empik. Jeśli kierowcy będą zmuszeni przepisem, żeby zatrzymywać się, gdy pieszy będzie nawet metr od przejścia, to praktycznie cały czas kierowcy będą stać w miejscu, bo jak to wszyscy Żyrardowianie wiedzą jest do dość ruchliwa okolica. Po chodniku spaceruje mnóstwo ludzi, przechodząc obok przejścia. Dla mnie to żart.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

z miasta

Bialski festyn z książkami [ZDJĘCIA]

Na granicy polsko-ukraińskiej zaproponował jej...

Wielki dzień w życiu małych parafian z Rawki

Pierwsza komunia w kościele św. Jakuba

Za nami wyjątkowo kulturalna noc w roku

Mszczonów: Wyjazd na ekspresówkę przy Dromeksie...

Miasto oficjalnie przekazało pieniądze policji....

Projektanci przedstawiają koncepcję budowy trasy...

Zachęcali, by z troski o zdrowie uczynić swoje...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 1,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA