społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 sierpnia 2019 | 08:21 komentarzy 11
Warszawski pracodawca poszukuje pracowników ze Wschodu na ulicach Żyrardowa.

Warszawski pracodawca poszukuje pracowników ze Wschodu na ulicach Żyrardowa. (Fot. Włodzimierz Szczepański)

Wyludnianie się Żyrardowa od lat spędza sen z powiek włodarzom miasta. Wielu komentujących zwłaszcza na profilu społecznościowym bije na alarm. Tymczasem rozwiązanie problemu jest w zasięgu ręki. Chodzi o imigrantów.
 

Na koniec 2010 roku w Żyrardowie mieszkało 40 241 osób. Na koniec ubiegłego roku - 37 644. Słynny program 500 plus nie przełożył się na wzrost urodzeń. Podobnie z programem jest w skali całego kraju. Są jednak miasta, w których liczba mieszkańców wzrasta w dużym stopniu dzięki napływowi imigrantów, zwłaszcza Ukraińców. Władze rozwijających się miast podkreślają, że miasto i samorządy muszą być przyjazne dla imigrantów. Jak to wygląda w Żyrardowie?

– W Urzędzie Miasta Żyrardowa nie powołano zespołu ds. integracji obywateli Ukrainy, ponieważ w naszej ocenie, na ten moment, nie ma takiej potrzeby. W Żyrardowie zameldowanych jest aktualnie 217 osób posiadających obywatelstwo ukraińskie. Liczba obywateli Ukrainy nie jest na tyle duża, aby należało podejmować z tego tytułu specjalne działania – poinformował nas Łukasz Kasperczyk, dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Miasta Żyrardowa.

Główny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie liczby mieszkańców w gminach na koniec 2018 roku. Jeżeli utrzyma się dotychczasowy trend, Gdańsk wkrótce osiągnie największą liczbę mieszkańców w historii. Jedną z przyczyn gwałtownego rozwoju jest napływ imigrantów. Gdańsk jednak wdrożył dwa programy, czyli Model Integracji Imigrantów oraz Model na rzecz Równego Traktowania. Przy Gdańskim Urzędzie Pracy działa np. punktu informacyjny dla obcokrajowców. Działa Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, które pomaga osobom przybywającym oraz Europejskie Centrum Solidarności, które realizuje program integracji obywatelskiej, kulturalnej i językowej.

Nawet i z daleka
Liczba cudzoziemców zameldowanych na terenie Miasta Żyrardowa, posiadających obywatelstwo: ukraińskie – 217, białoruskie – 23, armeńskie – 11 , rosyjskie – 9, chińskie – 7, gruzińskie – 7, wietnamskie – 4, niemieckie – 3, litewskie – 2, włoskie – 2 , tadżyckie – 2, indyjskie – 1, pakistańskie – 1, słowackie – 1, słoweńskie – 1, fińskie – 1, Wielkiej Brytanii – 1, węgierskie – 1 , Serbii i Czarnogóry – 1 , egipskie – 1 , szwedzkie – 1 , tureckie – 1, Bangladesz – 1, libańskie – 1.

 

Kolejnym przykładem jest Białystok w Przedszkolu Samorządowym nr 26 Integracyjnym im. Joanny Strzałkowskiej–Kuczyńskiej prowadzone są zajęcia języka ukraińskiego jako języka ojczystego.

W innych miastach dużą zasługę w integracji mają organizacje pozarządowe, jak warszawska Fundacja Ocalenie. Mają patent na wyludnianie się Żyrardowa.

– Nie tylko imigranci mogą powstrzymać niekorzystny trend, ale też uchodźcy. Potrzebne jest stworzenie warunków, w których będą się czuli, jak w domu, czyli bez dyskryminacji i z szansą na stabilną przyszłość, To warunek nie łatwy, ale możliwy – podkreśla Piotr Bystrianin, prezes Fundacji Ocalenie.

Organizacje pozarządowe usiłują rozwiązywać problemy, z którymi nie radzi sobie administracja rządowa. Raport Najwyższej Izby Kontroli jest miażdżący dla niej. Wbrew pozorom problem dotyka Żyrardów. Coraz trudniej o legalnych pracowników. Jak wynika z raportu NIK-u średni czas trwania prowadzonych postępowań dotyczących legalizacji pobytu w okresie objętym kontrolą wydłużył się ponad trzykrotnie – z 64 dni do 206 dni. W skrajnym przypadku decyzja została wydana po 1 259 dniach od złożenia wniosku, tj. po ponad trzech latach.

Muzułmanie ratują Detroit

Detroit – fabryka samochodów świata przeszła kryzys. Zakłady upadły duża część miasta stopniowo znikała. Miasto w USA odradza się imigrantów z Jemenu i Bangladeszu. Hamtramck, część Detroit jeszcze w latach 1970. było w 90 proc. polskie, a teraz jest w większości muzułmańskie. Burmistrzem jest Karen Majewski, która zasłynęła z programów i idei integracyjnych 22-tysięcznego miasta.


 

Włodzimierz Szczepański

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 32

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 4
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 10
  NIEPRZYDATNY
 • 5
  WKURZAJĄCY
 • 9
  BRAK SŁÓW

3Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ToJa 3 11 miesięcy temu

  To że zameldowanych jest tylko 217 ukraińców to wcale nie oznacza, że tylu faktycznie w Żyrardowie przebywa... to tak jak z liczbę mieszkańców - jak Państwo ją ustaliliście ?? Też zameldowani ?? Ile osób nie jest zameldowanych w naszym mieście, a przebywa tutaj. Mój sąsiad wynajmuje dom i w tym tylko budynku mieszka ich z 50. Pozdrawiam

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ana 2 11 miesięcy temuocena: 50% 

  Miasto jest brzydkie, gdy przyjeżdża do mnie ktoś z innego miasta to za każdym razem musi być docinka typu gdzie ty mieszkasz, jak to wygląda itp.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zrdwianin 1 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Miasto nie jest atrakcyjne. Owszem, są sklepy, bliskość A2, S8, koleje ale to za mało. Lokalnie nie ma atrakcyjnych miejsc pracy, .iasto jest zaniedbane, brak chodnikow, okropne kamienice i patologia w centrum, ktora powinno byc eizytowką. Osiedle wschod i jego infrastruktura to relikt wygladajacy jak w osiedle z lat 80 tych, dziury. Spijrzecie na inne miasta na mazowszu, wszystkie osiedla zadbane, kostka itp a tu badziewie. Zeby nie ta kolej do Warszawy to juz by tu bylo tylko 17 tys mieszkancow. Ratuje tu ta bliskosc Warszawy i dojazd.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zabka 0 11 miesięcy temuocena: 100% 

  I czemu się dziwią były kiedyś zakłady pracy byli ludzie a teraz tylko w Żyrardowie parki miasto ogród a taki park jedzenia ludziom nie da

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Joł -1 11 miesięcy temuocena: 43% 

  Czy to ten sam "redaktor", który zrywał w mieście plakaty?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Do Taka prawda -2 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Do Taka prawda! Racja, wszyscy faszyści, narodowcy, oenerowcy w koszulkach z napisem BÓG, HONOR I OJCZYZNA to wrogowie Polski, sprzedajne gnoje, sługusy Niemiec. Nienawidzą Boga, honor mają za nic, a Polskę radzi by sprzedać . Oczywiście i homoseksualizm to ich przyjemność,bo ile niewybrednych komentarzy w internecie o homoseksualizmie, ale z OBOWIĄZKOWYM podtekstem (życzenia do wroga, że mu zrobią to i tamto, że potem on im musi zrobić laskę itp. P.S. Pozdrawiam oenerowca mięśniaka chama, który mnie w Skierniewicach uświadomił, czym ONI są. Pamiętasz, zakuty łbie? Wrzesień 2014 r.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Taka prawda -3 11 miesięcy temuocena: 80% 

  Plakaty SZTURMOWCÓW? Organizacja ta bazuje na jadzie czasopisma, które redagowali Żydzi!!! I prowokowali antysemityzm w swoim interesie.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Swojak -4 11 miesięcy temuocena: 100% 

  1 Wystarczy obniżyć podatki i wrócą mieszkańcy którzy wyjechali w celach zarobkowych. 2 Nie przeszkadzać tym którzy chcą rozwijać miasto i swoje firmy. 3 Równo traktować przedsiębiorców - układy nie pomagają.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Obywatel -5 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Wrócą jak będą mieli pracę i godne za nią zarobki.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pytacz -6 11 miesięcy temuocena: 98% 

  Najpierw zmusza się Polaków do emigracji zarobkowej, a potem instaluje się na ich miejsce za publiczne pieniądze imigrantów. Czy to jest celowe działanie?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pifpaf -7 11 miesięcy temuocena: 47% 

  Pan "redaktor" stwarza problem, którego nie ma. Sugeruję Panu przeprowadzkę do Detroit ze wszystkimi konsekwencjami (przestępczość, bezrobocie, getta), Chętnie dorzucę się Panu do biletu ale tylko w tamtą stronę. An tak na margiensie: ilu "uchodźców" przjął Pan u siebie w domu?

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2455 sekundy