społeczeństwo

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ21 sierpnia 2019 | 16:44 komentarzy 3
Społeczna Lodówka stwarza możliwość zadbania o środowisko naturalne, a przy okazji czynienia dobra dla drugiego człowieka.

Społeczna Lodówka stwarza możliwość zadbania o środowisko naturalne, a przy okazji czynienia dobra dla drugiego człowieka. (fot. Nadesłane)

W Żabiej Woli zrobili coś, czego nie można w Żyrardowie? Mieszkańcy tej małej miejscowości nie chcą marnować żywności. Chcą nią się dzielić. Właśnie postawili tzw. społeczną lodówkę.

Przed kilkoma miesiącami sprawdziliśmy, czy żyrardowianie marnują żywność. Niestety, krótki spacer od śmietnika a do śmietnika i grzebanie w pojemnikach wystarczył, aby znaleźć żywność dla kilku osób.


W większych miastach popularny jest foodsharing, czyli dzielenie się jedzeniem Korzysta z tego wielu warszawiaków. Jest to modny trendy, przełamuje odium „tylko dla biednych”. W stolicy jest kilka punktów, lodówek, gdzie można zostawić produkty. Dzięki grupom na Facebooku wystawiane są nawet pojedyncze produkty do osobistego odbioru. Dodatkowo pojawiła się aplikacja, na której restauracje, bary informują o możliwości odebrania części niesprzedanych porcji, czy też produktów.

Nasi Czytelnicy komentowali nasz artykuł, że chętnie dzieliliby się żywnością, ale nie ma takich punktów tzw. jadłodzielni w Żyrardowie. Mogłaby funkcjonować przy targowisku miejskim. Przykładem świeci mniejsza Żabia Wola.


– Projekt „Stop marnowaniu jedzenia - Społeczna Lodówka” powstał dzięki zaangażowaniu grupy mieszkańców z Żabiej Woli. Projekt dofinansowany w ramach projektu „Mazowsze Lokalnie uruchamia energię społeczną” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS oraz Stowarzyszenie SOKiAL w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – wyjaśnił nam jeden z pomysłodawców.

Dodaje, od wielu lat działają na rzecz lokalnej społeczności, obserwują ją, a także mają świadomość zachodzących zmian w otaczającym nas świecie, także tych klimatycznych.

– W naszej opinii, społeczność żabiowolska to dużo dobrze usytuowanych mieszkańców, ale również osób biednych, samotnych, niezaradnych. Społeczna Lodówka stwarza możliwość zadbania o środowisko naturalne, a przy okazji czynienia dobra dla drugiego człowieka – tłumaczy mieszkaniec Żabiej Woli.Podobna świadomość przebiła się do parlamentarzystów. Pod koniec lipca Sejm uchwalił ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Przygotował ją Senat. Nakłada ona na sklepy obowiązek przekazywania niesprzedanej żywności organizacjom społecznym. Jeżeli nie będą tego robił, zapłacą 10 groszy za 1 kilogram wyrzucanego jedzenia. Ale…

Według wyliczeń Federacji Polskich Banków Żywności 50 proc. strat żywności powstaje w gospodarstwach domowych. Dlatego „społeczne lodówki”, facebookowe grupy dzielenia się żywnością mają sens.

 

Dane zaskakują
Według wyliczeń Federacji Polskich Banków Żywności rocznie przeciętny Polak marnuje 235 kg jedzenia. Aż 20 proc. zmarnowanej żywności spowodowana jest nadmiernymi zakupami. Żyrardowianie dołączyli do tej grupy. Rocznie czteroosobowa rodzina traci na wyrzucanych produktach spożywczych 2-2,5 tys. zł. Co ciekawe rocznie z powodu wyrzucanej na świecie żywności trafia do atmosfery 3,3 miliarda ton – gazów cieplarnianych.
Nie można zrzucić winy za marnotrawstwo na markety, itp. Wbrew pozorom, aż 50 proc. strat powstaje w gospodarstwach domowych. Według badań do koszy trafia: owoce (46 proc), wędliny (45 proc.), warzywa (37 proc.) i najwięcej (49 proc.) pieczywa. Rzeczywiście w każdym sprawdzonym przez nas koszu było pieczywo.

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 9

 • 8
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 0
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

2Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • Gość
  ~Kasia 2 ponad rok temu

  Pomysł super. Lepiej przynieść i niech ktoś skorzysta ,niż ma się wyrzucić do kosza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~Kasia 1 ponad rok temu

  Pomysł super. Lepiej przynieść i niech ktoś skorzysta ,niż ma się wyrzucić do kosza.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • Gość
  ~tomek 0 ponad rok temu

  Komentarz ? Szkoda słów o pomyśle i szkoda słów o artykule.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Skierniewicki Plener Filmowy: kino objazdowe...

O Benedykcie Herbeście i kolonii akademickiej w...

Duże sukcesy pływaków UKS Nawa podczas...

Pościg ulicami Skierniewic

Ochłoda w cieniu tropików

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej przy...

Ważą się losy Dariusza Guzka. Kiedy będą...

Gospodarz stratowany przez byka nie żyje

Białe czepki i wielkie emocje: uroczystość w...

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA