z powiatu

  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 sierpnia 2019 | 10:14
Największym sukcesem programu jest, że problem komunikacji publicznej po za miastami wreszcie znalazł się w społecznej debacie.

Największym sukcesem programu jest, że problem komunikacji publicznej po za miastami wreszcie znalazł się w społecznej debacie. (Fot. Włodzimierz Szczepański)

Jak na razie samorządy wokół Żyrardowa nie rzuciły się na dofinansowanie z rządowego projektu na odbudowę połączeń autobusowych. W naszym regionie wnioski podpiszą władze powiatu żyrardowskiego wspólnie z gminą Wiskitki. Dzięki temu uruchomiony zostanie m.in. kurs weekendowy do Popielarni.

– Powiat Żyrardowski planuje uruchomienie dwóch linii komunikacyjnych przebiegających przez teren Żyrardowa i gminy Wiskitki. Otrzymaliśmy odpowiedź z Urzędu Wojewódzkiego, że planowane linie komunikacyjne zostały zakwalifikowane do objęcia dopłatą z funduszu w 2019 roku – informuje Andrzej Górecki ze Starostwa Powiatowego w Żyrardowie.


To pokłosie programu, którego realizację zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Samorządy mogą ubiegać się o dopłatę z funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

– To dobry program. Gdyż inaczej wkrótce zniknie powiatówka, czyli lokalne połączenia – komentuje Marek Radosław, wiceprezes PKS Grodzisk Mazowiecki.

Niedawno pisaliśmy o problemie tzw. wykluczenia komunikacyjnego. Nasz Czytelnik Łukasz Jeleniewicz stracił pół dnia na wyprawę z Żyrardowa do Grójca. Zauważył, że grójeckie autobusy kończą kursy w Mszczonowie. Nie dojeżdżają do większego węzła komunikacyjnego, jakim jest Żyrardów. Obawiał się też o komunikację publiczną do powstającego kompleksu basenów we Wręczy.

Może jego obawy rozwieją wkrótce samorządy. Na razie w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa pomiędzy powiatem żyrardowskim a wojewodą na przyznanie dofinansowania w celu uruchomienia linii komunikacyjnych. Linie mają być uruchomione od 1 września. Wsparcie projektu zadeklarowała Gmina Wiskitki. Pierwsza linia ma biec z Żyrardowa przez Wiskitki, Działki, Łubno do Franciszkowa, koleje połączenie będzie funkcjonowało w weekendy. Autobus pojedzie z Żyrardowa przez Cygankę, Miedniewice do Popielarni. I oczywiście z powrotem.


– Dodatkowo planujemy utworzenie specjalnego zespołu wraz z przedstawicielami Gmin, wchodzących w skład naszego powiatu w celu przeanalizowania potrzeb komunikacyjnych mieszkańców i utworzenia sieci połączeń, obejmujących tereny z utrudnionym dostępem do komunikacji publicznej w ramach następnego naboru wniosków w 2020 roku – informuje Górecki.


Dopiero w skali kraju widać, że Funduszu Rozwoju Przewóz Autobusowych nie cieszył się dużym zainteresowaniem samorządów. Rząd przeznaczył 300 mln zł. Samorządy muszą dopłacić część środków. Tymczasem…

Na Mazowszu z 19,7 mln zł rozdysponowane ma zostać ok. 2,5 mln zł (ok. 12,69 proc.). Przyczyn tak niewielkiego wykorzystania środków przez gminy Portal Samorządowy dopatruje się m.in. w napiętym kalendarzu wejście w życie przepisów. Nabór wniosków został ogłoszony 2 sierpnia, a 10 dni później mijał czas na ich składanie. Kolejną przeszkodą jest m.in. zawiłość i wątpliwości związane z interpretacją przepisów, jak chociażby kwestia, co jest, a co nie jest nową linią.


Największym sukcesem programu jest, że problem komunikacji publicznej po za miastami wreszcie znalazł się w społecznej debacie.
 

W skali kraju słabo
W województwie dolnośląskim, gdzie do wzięcia było 20,19 mln zł, między 8 gmin i 6 powiatów rozdysponowane zostanie zaledwie ponad 800 tys. zł (tj. niespełna 4 proc.). Na Warmii i Mazurach do podziału było blisko 23 mln zł, tymczasem do wojewody trafiło zaledwie 9 wniosków o dopłatę 294,5 tys. zł (czyli raptem ok. 1,3 proc.). Nie lepiej wyglądają te proporcje w kolejnych regionach – w zachodniopomorskim samorządy z blisko 18 mln zł mają szansę wykorzystać zaledwie niespełna 264 tys. zł (1,4 proc.), w Wielkopolsce z prawie 20 mln zł samorządowcy z kilku nastu gmin i powiatów zgłosili zapotrzebowanie na niespełna milion złotych (ok. 5 proc.), na Podkarpaciu z 19,6 mln zł szansę na wykorzystanie ma niespełna 3,3 mln zł (niespełna 17 proc.), zaś na Mazowszu z 19,7 mln zł rozdysponowane ma zostać ok. 2,5 mln zł (ok. 12,69 proc.).

Źródło: Portal Samorządowy

Włodzimierz Szczepański

ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz ten artykuł?

Głosów: 5

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
  ZASKAKUJĄCY
 • 0
  PRZYDATNY
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
  NIEPRZYDATNY
 • 1
  WKURZAJĄCY
  WKURZAJĄCY
 • 1
  BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

0Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Jak korzystać z InPost Pay?

Klasyka polskiego kina w Dyskusyjnym Klubie...

Liga Jr NBA zawitała do Skierniewic

Uczą się koszykarskiego rzemiosła

Dwa zwycięstwa AZS w lidze skrzatów. Liga Jr NBA...

Wrócili pod siatkę

Recitalem Chopinowskim rozpoczęła się...

Łódzkie na PLUS

Podzielono ponad 2 miliony złotych na sport

eOGŁOSZENIA

Już teraz możesz dodać ogłoszenie w cenie tylko 5,00 zł za tydzień - POZNAJ NOWE OGŁOSZENIA