(fot.Dariusz Dzik)

Do piątku uczniowie pracować będą nad projektami, lekcje rozpoczną w przyszłym tygodniu. – Pracujemy zgodnie z zaleceniami kuratora oświaty oraz ministra, który zachęca, by nauczyciele odważyli się pracować na projektach. Zaczynamy więc niestandardowo – tłumaczy Anna Janus, nowa dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Skierniewicach.

Gra miejska, albo projekt społeczny – na realizację zadania uczniowie mają 3 dni. W piątek, 6 września zaprezentują efekt pracy. Najlepsi dostaną oceny. Wszyscy standardowe lekcje rozpoczną od przyszłego tygodnia.

Idea podejścia nowej dyrektor brzmi – ucz się dla siebie, działaj dla innych. Każda z klas dziś losowała tematy projektów, nad którymi będzie pracować. Jak zapewnia Anna Janus to szczególnie przydatna forma integracji zwłaszcza dla najmłodszych uczniów, którzy rzuceni na głęboką wodą zaczną ze sobą kooperować. Praca ucznia na projektach to standard wykorzystywany na wyższych uczelniach. Uczniowie dostali wytyczne, tematy, podstawowe narzędzia pracy. Do pomysłu przystąpili entuzjastycznie, choć z niemałym zaskoczeniem.

– Brak standardowych lekcji nie oznacza przedłużonych wakacji, wręcz przeciwnie, intensywną pracę od pierwszych godzin w szkole – mówi dyrektor Anna Janus. – Nauczyciele staną się dla uczniów mistrzami, tutorami, którzy pomogą w realizacji zadania.

Pomoc uczniom zadeklarowali niezależni, zewnętrzni eksperci – m.in. dr Anna Traut-Seliga, wykładowca akademicki czy Andrzej Melon, przewodniczący rady miasta.

Jak ciekawe mogą powstać prace świadczą realizowane w tym trybie prace. Gra miejska „Z jabłkiem w tle” może stać się działaniem z dziedziny przyrody, historii czy fizyki. Projekt w oparciu o prawo Archimedesa może zaprowadzić uczniów np. do Domu Pomocy Społecznej, gdzie prawa fizyki można przełożyć na ludzkie relacje: dobro wraca do człowieka.

– Ufam, że praca na projektach będzie wspaniałą przygodą intelektualną, której młodzież podoła celująco – mówi dyrektor Janus.

Efekt pracy uczniów Prusa poznamy w piątek. Z samego rano projekty przedstawią uczniowie najstarszych klas, później klas drugich, na końcu najmłodsi – pierwszoklasiści.

Anna Janus (na zdj.) rozpoczyna pierwszy rok swojej kadencji. Dziś przedstawiła swoich zastępców. Za sprawy programowe odpowiadać będzie wicedyrektor Dorota Michalak, za organizację pracy – Małgorzata Jakim.

Anna Janus zapowiada: – Nie będę dyrektorem korytarzowym, chcę stworzyć przyjazne i inspirujące dla uczniów warunki pracy.

ZOBACZ galerię zdjęć "Prus rozpoczął kolejny rok pracy"

Kalendarz roku szkolnego 2019/2020

 • Zimowa przerwa świąteczna trwać będzie od 23 grudnia do 31 grudnia 2019 r. Uczniowie do szkoły pójdą dopiero w czwartek 2 stycznia 2020.
 • 13-26 stycznia – szkoły w Łódzkiem jako pierwsze wyjadą na zimowy wypoczynek. Ferie zimowe na Mazowszu odbędą się w dn. 10-23 lutego 2020 r.
 • 9-14 kwietnia – wiosenna przerwa świąteczna w nauce. Do szkoły, po świętach, uczniowie wrócą w środę, 15 kwietnia.
 • Egzamin ósmoklasisty dla uczniów, którzy kończą szkołę podstawową, odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia. Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych czy wypadków losowych nie będą mogli wtedy napisać egzaminu, przygotowano termin dodatkowy – od 1 do 3 czerwca.
 • Część pisemna egzaminu maturalnego dla absolwentów wszystkich typów szkół rozpocznie się w poniedziałek 4 maja, a zakończy 21 maja. Część ustna egzaminów maturalnych potrwa od 7 do 22 maja.

Anna Wójcik-Brzezińska

napisz maila ‹
ostatnie aktualności ‹

Jak oceniasz artykuł? Głosów: 38

 • 19
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  ZASKAKUJĄCY
 • 3
  PRZYDATNY
 • 3
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY
 • 3
  WKURZAJĄCY
 • 7
  BRAK SŁÓW

9Komentarze

dodaj komentarze

Portal eglos.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wpisu. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~olek 9 5 miesięcy temuocena: 25% 

  W Prusie nie mają jeszcze planu lekcji. Chyba w kolejnym tygodniu będą też robić ten projekt.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Krolik2324 8 5 miesięcy temuocena: 9% 

  Pani Dyrektor Pier(....) się pani w łep , większej durnoty nie słyszałem!!! Na KIJA TE OCENY , przecież i tak matura ma swoje odzwierciedlenie a ty jak chcesz to idź do przedszkola i zapytaj dzieci który rodzic pije tylko anonimowo pamiętaj

  Edytowany: 5 miesięcy temu

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~NSP Ewa ze Źródła 7 5 miesięcy temuocena: 63% 

  A ja niezbyt ufam"tutorom"wyuczonym na kursach. Nie lepiej powiedzieć po prostu-mistrz, nauczyciel, przewodnik.. Rozumiem,że Tutor brzmi pysznie i nobilitująco.. Ach te kompleksy..

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ppp 6 5 miesięcy temuocena: 40% 

  Nowa dyrektorka wygląda jakby za karę tu była. Widać że nie daje rady, nie panuje nad chaosem i stąd odwołane lekcje.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~karp 5 5 miesięcy temuocena: 25% 

  Nowa dyrektorka jest przerażona. Pewnie nuci pod nosem " co ja tutaj robię"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zadowolona 4 5 miesięcy temuocena: 78% 

  jak można nie dawać rady na samym początku? lekcje nie są odwołane tylko uczniowie tworzą projekty edukacyjne. Wiesz co to jest projekt edukacyjny w ogóle? Nowa dyrekcja to kompetentna osoba na swoim miejscu! A może to komentarz od jakiejś wazeliny ze starej gwardii byłej pani dyrektor? Wcale bym się nie zdziwił!

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ewa 3 5 miesięcy temuocena: 29% 

  Zapraszamy nauczycieli z LO Prus do skorzystania z prawdziwego kursu tutorskiego, który uczy, daje narzędzia do tego, jak stać się prawdziwym Tutorem, jak pracować na mocnych stronach dziecka, jak szlifować diamenty, którymi są Ci uczniowie :). Prawdziwi Tutorzy, z certyfikatami programu "Wychować człowieka mądrego" pracują w NSP "Źródła". Zapraszamy do kontaktu.

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~pończocha 2 5 miesięcy temuocena: 80% 

  Wreszcie normalność, klasa i profesjonalizm. Koniec z fajkami w sekretariacie, obniżaniem standardów i żarciem buły między interesantem a kręceniem piór na lokówie. Prus wraca na swój kurs. Brawo!!! No i rower trzeba było wyjąć hahahahh!!!!

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Nikolina 1 5 miesięcy temuocena: 31% 

  Ciekawa ta nowa pani detektor... Z twarzy zbyt miło nie wygląda

  odpowiedz oceń komentarz  zgłoś do moderacji
tel. 603 755 223 lub napisz kontakt@glossk.pl

KUP eGŁOS

Artykuł załadowany: 0.2511 sekundy